DOLAR 18,5433 0.09%
EURO 18,0200 -0.07%
ALTIN 981,82-0,56
BITCOIN 3603843,48%
Diyarbakır
24°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Hol Kampı’ndaki ‘İnsani ve Güvenlik Hamlesi’ sona erdi
  • Rojev
  • Güncel
  • Hol Kampı’ndaki ‘İnsani ve Güvenlik Hamlesi’ sona erdi

Hol Kampı’ndaki ‘İnsani ve Güvenlik Hamlesi’ sona erdi

Kuzey ve Doğu Suriye İç Güvenlik Güçleri Genel Komutanlığı, Hol Kampı’ndaki operasyonun sona erdiği açıklandı.

ABONE OL
Eylül 17, 2022 11:00
Hol Kampı’ndaki ‘İnsani ve Güvenlik Hamlesi’ sona erdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Kuzey ve Doğu Suriye İç Güvenlik Güçleri Genel Komutanlığı, Hol Kampı’ndaki operasyonun sona erdiği açıklandı. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye İç Güvenlik Güçleri Genel Komutanlığı, Hol Kampı’nda DAİŞ hücrelerine dönük başlatılan İnsani ve Güvenlik Hamlesi’nin ikinci aşamasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya QSD, YPG ve YPJ komutanları da katıldı.
 
Açıklamada, Hol Kampı’nda DAİŞ hücrelerine dönük başlatılan İnsani ve Güvenlik Hamlesi’nin ikinci aşamasının sona erdiği belirtildi. Kuzey ve Doğu Suriye iç Güvenlik Güçleri Üyesi Sozdar Xelîl tarafından okunan açıklamada, “25 Ağustos’ta güçlerimiz, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ve DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon’nun desteğiyle Hesekê’nin doğusundaki Hol Kampı’nda İnsani ve Güvenlik Hamlesi’nin ikinci aşamasını başlattı. DAİŞ hücrelerini takip edip faydalandıkları yerleri ve koşulları ortadan kaldırmak için başlattığımız hamle 24 gün sürdü” denildi. 
 
Türkiye’nin bölgeye yönelik saldırı ve tehditleri nedeniyle hamleye geç başlanıldığına işaret eden Sozdar Xelîl, “Hamle terörist hücrelerin kamp sakinlerine dönük işlediği işkence ve cinayet suçlarının artmasının ardından başladı. Bu hücreler kamp sakinlerine idam cezası veriyor aralarına korku ve terör yayıyordu. Hücrelere katılmaması durumda işkence ve öldürmeyle karşı karşıya kalacakları yönünde tehdit ediyordu. Sadece bu yıl kampta kurban edilenlerin sayısı 44’e ulaştı. Terörist hücreler ve özellikle örgütteki kadınlar son zamanlarda çok sayıda kadın, çocuk ve kamp sakinini tehdit ediyor ve baskı yapıyordu. DAİŞ’in kontrol altına almak istediği Hol Kampı, çetelerin planının bir parçasıydı. Sinaa Ceazaevi’ne saldırı düzenlendiği zaman terörist hücreler kampta geçmeye çalıştı. Fakat güçlerimiz ve QSD derhal harekete geçerek bu planlı saldırıyı boşa çıkardı. DAİŞ hücreleri planlarını gerçekleştirmek için hareketliliğe devam etti. Özellikle Türk devletinin saldırı ve tehditlerinin olduğu dönemde artan hareketlilik taraflar arasındaki işbirliğini bir kez daha kanıtlıyor” dedi. 
 
SORUMLULAR YAKALANDI
 
Yürütülen hamlede cinayet işleyen ve işkence yapan kişilerin yakalandığı, DAİŞ’in tasfiye listesinde yer alanların ise güvenliğinin alındığının belirten Sozdar Xelîl, “DAİŞ örgütü özellikle 8 yaş altı olan çocukları istismar etti. Onları olası bir savaş için hazırlıyor ve ‘Eşbal El Xilafê’ adı altındaki örgütle onları eğitmeye çalışıyor. Öte yandan kamptaki diğer kadın ve çocuklarla bağlantıyı artırdı, duygu veya sözlü tehditlerle aralarına almaya çalıştı. Güçlerimiz, terör ideolojisi için ayrılan çok sayıda çadırı kaldırdı. Son dönemlerde eğitimin yanı sıra kamp için ve dışındaki eğitim görevini üstlenen tehlikeli kadınları ile ‘Hesba a jinan’ ve ‘Eşbal El Xîlafê’ sorumlularını yakaladı” ifadelerinde bulundu. 
 
DAİŞ’Lİ KADINLARIN KAMPTAKİ TEHLİKESİ
 
DAİŞ’li kadınların da sunulan kaynakları kötü kullandığını söyleyen Sozdar Xelîl şunları belirtti: “Özellikle para ve ev aktarma, hücreleri teşvik etme, Türk devletinin işgali altındaki bölgelerden talimat alma ve kampta kaos çıkarmak, hücrelerin kaçmasını sağlama gibi suçlar işledi. Güçlerimiz ilk araştırmalarında terör hücrelerinin finansman operasyonlarını ve kamptaki para transferini kolaylaştıran bazı kişilerin adres ve isimlerini de ele geçirdi. QSD ve Uluslararası Koalisyon ile yürüttüğümüz ortak operasyonda Hesekê ve Hol’de 3 kadın yakalandı.”
 
2 ÊZİDÎ KADIN KURTARILDI
 
İnsani ve Güvenlik Hamlesi çerçevesinde, Kadın Savunma Birliği (YPJ) 2 Êzidî kadını DAİŞ çetelerinin elinden kurtardığını belirten Sozdar Xelîl, “Kurtarılan çok sayıda kadın ve çocuk güvenli bir ortama götürüldü.  Geçtiğimiz 4 yıl içerisinde 200’den fazla Êzidî kadın YPJ tarafından kurtarıldı.YPJ, bu kadınlara ulaşabilmek ve onları kurtarmak için birçok engelle karşılaştı. Bunlardan en önemlisi, kadınların kimliklerini açıklayamama korkusu ve kendi kimlikleri tanıyamamasıydı. DAİŞ’li kadınların tehditleri, kadınlara ait veri, fotoğraf ve parmak izlerinin olmaması, Iraklı yetkililerin bu konuda gerekli işbirliğini yapmaması olumsuz etkilerdi.YPJ aynı zamanda DAİŞ’li kadınlar tarafından zincire bağlanan ve vahşice işkence gören 4 kadını da kurtardı. Bu olayın aydınlatılması için yürütülen soruşturmalar devam ediyor” dedi. 
 
Operasyon sırasında kamptaki insanlara çok hassas yaklaşıldığını, ihtiyacı olanlara ek yardımların yapıldığını ifade eden Sozdar Xelîl, operasyonun tüm provokasyonlara rağmen tamamlandığını dile getirdi. .
 
DEVLETLERE ÇAĞRI
 
Sozdar Xelîl açıklamasının devamında şunları belirtti: “Güçlerimiz ve QSD, Hol Kampı’ndaki bombanın patlamaması için Türk devleti ve çetelerinin saldırılarına yanıt veriyor. İnsani ve Güvenlik Hamlesi’ne rağmen kamptaki tehlike halen devam ediyor. Bu bağlamda uluslararası toplum ciddi adımlar atmalı. Vatandaşları kampta olan tüm devletlere bunları alması çağrısı yapıyoruz. Ayrıca ilgili uluslararası tarafları, Türk istihbaratı ile DAİŞ çetelerinin hem kamp içinde hem de kamp dışındaki hücreleri arasındaki son organik ilişkiyi görmeye çağırıyoruz.
 
Kuzey ve Doğu Suriye İç Güvenlik Güçleri Genel Komutanlığı olarak, kendi güçlerimize bağlı üyelerle hamleye katılan güçlerin katılımlarına, disiplinlerine ve hamlenin üst düzeyde yapılmasına saygı duyuyoruz. Güvenlik, insanlığı korumak ve DAİŞ çetelerinin kamptan faydalanmasını engellemek için büyük fedakarlıklar yaptılar. Bir kez daha operasyonda şehit düşenlerin ailelerine ve yoldaşlarına başsağlığı diliyor, çalışmalarını iki katına çıkartan kamp yönetime de teşekkür ediyoruz. Öte yandan YPJ, YPG, QSD ve Uluslararası Koalisyona’a etkili yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Sonuç olarak Hol Kampı’nda gerçekleşen İnsani ve Güvenlik Hamlesi’nin ikinci aşamasını sonlandığını duyuruyoruz.”
 
Kampta yakalanan DAİŞ’liler ve ekipmanlarına ilişkin de şu bilgiler paylaşıldı: 
 
“* Öldürme ve tehdit suçlarına karışmış 36 kadın olmak üzere 226 kişi tutuklandı
 
*25 tünel ve hendek tespit edildi
 
*3 adet AK-47 silahı, mühimmatıyla birlikte 2 tane RPG silahı, 2 tabanca, 25 el bombası, 25 kg TNT patlayıcısı, 11 susturucu silah, 388 AK-47 mermisi, 10 AK-47 şarjörü, 9 hücum yeleği, çok sayıda kesici ve işkence aletleri, iletişim malzemeleri ele geçirildi.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.