en iyi rulet siteleri
Hem deprem hem de ırkçılıkla mücadele ediyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Hem deprem hem de ırkçılıkla mücadele ediyor

Hem deprem hem de ırkçılıkla mücadele ediyor

Yaşadığı kırsal mahallede herkese çadır verilmesine rağmen çadıra erişemeyen tek aile olan Suriyeli Muhammed Halid ve eşi, “Hiç merhamet kalmadı mı?” diye sordu.

ABONE OL
Şubat 27, 2023 06:30
Hem deprem hem de ırkçılıkla mücadele ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DÎLOK – Yaşadığı kırsal mahallede herkese çadır verilmesine rağmen çadıra erişemeyen tek aile olan Suriyeli Muhammed Halid ve eşi, “Hiç merhamet kalmadı mı?” diye sordu.
 
Mereş merkezli depremler sonrası yerle bir olan Dîlok’un Nurdağı ilçesine bağlı Çakmak Mahallesi de büyük hasar aldı. Can kaybı yaşanmayan mahallede halka 4 günün ardından çadır ulaştırıldı. AFAD tarafından gönderilen çadırlar dağıtılırken 22 gün geçmesine rağmen Suriyeli aileye çadır verilmedi. 
 
IRKÇI SÖYLEMLERE MARUZ KALIYOR
 
Devam eden savaş nedeniyle Suriye’nin Halep kentinden 2014 yılında Nurdağı’na taşınan Suriyeli Muhammed Halid ve eşi yıllardır köyde çobanlık yapıyor. Onlar için çalışmasına rağmen mahalleli tarafından istenmediğini belirten Muhammed Halid, ırkçı söylemlere maruz kaldığını aktarırken, “Bize ‘cehennem olun gidin. Bu Araplar gitsin buradan’ diyorlar. Köy merkezindeki jeneratörde bu sabah telefonumu şarj etmeye gittim. Beni kovdular” dedi.
 
ÇADIR ALAMADI
 
Mahallenin tüm işleriyle ilgilendiğini aktaran Halid, bu işlere karşı mahalleliden hiç para almadığını ifade ederken, buna rağmen onların kendilerine dönük ayrımcı tutumuna tepki gösterdi. “Hiç merhamet kalmadı mı” diye soran Halid, bahçesine kurduğu barakada yaşıyor.
 
YARDIM TALEBİ
 
Mahallelinin kendilerine yönelik saldırgan tavırları nedeniyle mahalleye gelen gıda yardımlarını da edinemediğini dile getiren Halid, “Yardımların dağıtıldığı yere gittiğimizde, mahalleli almamızı istemiyor. ‘Gelmeyin’ diyorlar. Biz 8-10 senedir buradayız. Kimin neyini çalmışız” dedi. “Bir bardak su alamıyoruz” diyen Halid, gıda yardımlarının kendilerine ulaştırılmasının talep ediyor.
 
MA / Fırat Can Arslan
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.