DOLAR 18,5462 0.15%
EURO 18,0653 0.21%
ALTIN 983,93-0,34
BITCOIN 3576381,70%
Diyarbakır
32°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

HDP’li Öcalan: Faşizme karşı demokrasi hattını örelim
  • Rojev
  • Güncel
  • HDP’li Öcalan: Faşizme karşı demokrasi hattını örelim

HDP’li Öcalan: Faşizme karşı demokrasi hattını örelim

Akdeniz ilçesinde halk toplantısında konuşan HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, “HDP olarak yolumuz 3’üncü yol. Faşizme karşı demokrasi hattını örelim” dedi.

ABONE OL
Eylül 15, 2022 18:30
HDP’li Öcalan: Faşizme karşı demokrasi hattını örelim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MERSİN – Akdeniz ilçesinde halk toplantısında konuşan HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, “HDP olarak yolumuz 3’üncü yol. Faşizme karşı demokrasi hattını  örelim” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, “Sözümüz var, çözüm biziz” şiarıyla halk toplantısı gerçekleştirdi. HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan’ın da katıldığı toplantıya çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve yurttaş katıldı. Akdeniz ilçesinde bir düğün salonunda yapılan toplantıda Kürtçe – Türkçe “Demokratik birlik ruhuyla örgütleniyoruz” pankartı asıldı. 
 
Toplantıda konuşan HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, Kürtlere karşı 50 yıldır bir savaş yürütüldüğünü söyleyerek, “Dilsiz statüsüz bu halka karşı 50 yıldır özel savaş yürütülüyor. İstiyorlar ki öndersiz olsunlar. Her gün onlarca Kürt katlediliyor. Bize ölümü farz kılanlar, kirli yaşamı farz kılanların karşısında duracağız” diye konuştu. 
 
‘BİRLİK HER ŞEYDEN ÖNEMLİ’
 
18 aydır PKK lideri Abdullah Öcalan’dan haber alınamadığını hatırlatan Öcalan, tecridin nedenlerine ve sonuçlarına değindi. 
 
Öcalan, “Kürtler demokrasiyi temsil ediyor, 4 parça Kürdistan’da demokrasi istiyor. Bu nedenle üzerimizde kirli siyaset yürütülüyor. Bu nedenle daha güçlü olmalıyız. Yıllardır yürütülen bu mücadele bizim için, dilimiz kültürümüz için. AKP-MHP’nin derdi Kürtleri parçalamak, 30 milyon Kürde düşmanlar. İktidar her sözünde dindar olduğunu söylüyor. Ancak IŞİD’le Kürtlere karşı savaştı. Kürtler üzerinde oyunlar oynanıyor. Bu yüzden birlik her şeyden önemli” diye belirtti. 
 
‘YOLUMUZ 3’ÜNCÜ YOL’
 
“Önderliğin yolu 3’üncü yolda, hakikati göreceğiz” diyen Öcalan, HDP ile ilgili yürütülen tartışmalara ilişkin şunları söyledi: “Bazıları HDP ile yürüyenlerden oy istiyor. Bazıları bakanlıktan söz etmiş bizim adımıza siyaset yapıyorlar. Kendileri çalıyor, kendileri oynuyorlar. Bizim paradigmamız belli, herkese açık, biz demokratik siyaset yapıyoruz. Parti açılır, kapanır fark etmez ama bu irade olduğu sürece halkın yolu açıktır. Büyük maneviyatımız var, iddiamız var, halkımızın hayali var. Seçimde Akdeniz’i alabilmemiz için el ele çalışma yürütmeliyiz ki başaralım. Bazılarının bu ilçenin Kürtlere kalmaması için neler yaptığını biliyoruz. Bunlardan ders çıkarmalıyız. HDP olarak yolumuz  berrak, yolumuz önderlik ve 3’üncü yol. Demokrasi hattını faşizme karşı örelim.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.