en iyi rulet siteleri
HDP’den AYM’ye yeni başvuru: Savunma seçim sonrasına bırakılsın
  • Rojev
  • Politika
  • HDP’den AYM’ye yeni başvuru: Savunma seçim sonrasına bırakılsın

HDP’den AYM’ye yeni başvuru: Savunma seçim sonrasına bırakılsın

HDP, kapatma davasında sözlü savunmanın seçim sonrasına bırakılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir başvuruda bulundu.

ABONE OL
Mart 15, 2023 07:32
HDP’den AYM’ye yeni başvuru: Savunma seçim sonrasına bırakılsın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – HDP, kapatma davasında sözlü savunmanın seçim sonrasına bırakılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir başvuruda bulundu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca açılan kapatma davasının devam ettiği Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yeni bir başvuruda bulundu. HDP, davanın görüşülmesi ve nihai kararın seçim sonrasına bırakılması talebiyle 16 Ocak’ta AYM’ye başvurdu. Bu başvurunun reddedilmesinin ardından HDP, Mereş merkezli depremlerin ardından davanın görüşülmesinin ve sözlü savunma tarihinin 3 ay ertelenmesi talebiyle başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren AYM, sözlü savunmayı bir ay erteleyerek 11 Nisan’a tarih verdi.
 
Seçim takviminin açıklanmasının ardından HDP, kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması talebiyle AYM’ye ikinci bir başvuruda bulunacak.
 
HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, başvurunun gerekçesinde 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerin takvimine işaret edilerek, seçim kampanyasının yürütüldüğü bir süreçte sözlü savunmanın mümkün olmadığı belirtildi. 
 
OY VERME İŞLEMLERİ
 
Sözlü savunma tarihi olarak belirlenen 11 Nisan’dan 16 gün sonra (27 Nisan 2023) yurtdışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemleri başlayacağı, 33 gün sonra da (14 Mayıs 2023) yurtiçinde oy verme işlemi gerçekleştirileceğine dikkat çekilen başvuruda, “Bu dikkate alındığında Anayasa Mahkemesince belirlenen sözlü savunma tarihinin, seçmenin oy verme iradesine doğrudan etki edeceğini söylemek herhalde yanlış olmayacaktır. Elbette Anayasa Mahkemesince kapatılması istenen siyasi partinin sözlü savunmasının alınması için bir tarih belirlenecektir. Ancak resmi seçim takvimi başladıktan sonra, kapatılması istenen siyasi partinin sözlü savunmasının alındığı bir başka örnek yoktur. Dünyada en fazla siyasi parti kapatma davası açılan ve en fazla kapatma kararı verilen ülkemizde bile seçim takvimi içerisinde sözlü savunma alınmamıştır” denildi. 
 
DAVADA KARAR AŞAMASI
 
Davanın iki yıldır devam ettiği ve sözlü savunmanın verilmesiyle karar aşamasına geleceği kaydedilen başvuruda, “Sözlü savunmadan sonra da raportörün dosyayı incelemesi ve raporunu hazırlaması, hazırlanan raporun üyelerce incelenmesi daha sonra da karar verilmek üzere bir araya gelmesi gerekecektir. Bu süre müvekkil parti açısından öngörülebilir değildir. Asıl sorun bu belirsizliğin seçim takviminin ortasında bile sürüyor olmasıdır. Seçim takvimi içerisinde sözlü savunma alınmayarak, seçmenler ve müvekkil parti açısından yaratılmış olan bu belirsizlik giderilebilir. Yüksek mahkemece bu yönde bir karar verilmesi önünde hukuksal ve fiili bir engel yoktur. Bu kararla dava nihayete ermiş olmayacak yalnızca sözlü savunma tarihi 33 gün daha ertelenmiş olacaktır. Seçimden bir gün sonrasına bile verilebilecek bir erteleme kararı esasen ve yalnızca müvekkil partinin lehine değil, milyonlarca seçmenin, herhangi bir baskı hissetmeden özgür iradeleriyle oy kullanmalarını sağlayarak ülke demokrasisine katkı sunacaktır” diye belirtildi. 
 
SEÇİM SONRASINA BIRAKILSIN 
 
AYM’nin siyasi parti kapatma davalarıyla ilgili emsal kararların hatırlatıldığı başvuruda, seçim öncesi verilecek olası bir kararın seçmen iradesine engel olacağı kaydedildi. Başvuruda, 11 Nisan’da kararlaştırılan sözlü savunma tarihinin seçim sonrasına bırakılması talep edildi.  
 
MA / Özgür Paksoy
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.