HDP yöre dernekleriyle bir araya geliyor

HDP yöre dernekleriyle bir araya geliyor

Seçim çalışmalarının startını veren HDP, partinin Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla yöre dernekleriyle bir araya geliyor.

ABONE OL
Ocak 9, 2023 08:00
HDP yöre dernekleriyle bir araya geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Seçim çalışmalarının startını veren HDP, partinin Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla yöre dernekleriyle bir araya geliyor.
 
Seçim çalışmalarının startını veren Halkların Demokratik Partisi (HDP), 12 Ocak’ta, “Dilimizle, kültürümüzle, kimliğimizle birlikteyiz” şiarıyla İstanbul’da yöre dernekleriyle bir araya geliyor. Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek buluşmaya, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve partinin Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan katılacak.
 
Bu etkinliği “doğal tabanıyla buluşma” olarak nitelendiren HDP STK Komisyonu Eş Sözcüsü Sultan Özcan, 1990’lı yıllarda köyleri yakılarak zorunlu göçe tabii tutulan Kürtlerin metropollere göç ettiğini ve büyük kentlerde dayanışma ile hayata tutunduklarını söyledi. Bu dayanışmanın bugün yöre derneklerinde sürdüğünü, savaş mağduru Kürtlerin bu derneklerde sosyal bağlarını güçlendirerek koruduğunun altını çizen Özcan, “Yeni bir yaşam kurmak, hayata tutunmak zorunluluğu içinde, insanlar büyük kentlere akın etmeye başladılar. Türkiye coğrafyası bu dönemde, en kitlesel iç göç olgusu ile karşı karşıya kaldı. Bu süreçte en çok göç alan illerin başında İstanbul geldi” dedi.
 
‘KÜRTLER PARTİMİZİN DOĞAL TABANIDIR’
 
Özcan, Kürtlerin İstanbul’da kendi iç dayanışmalarını gerçekleştirmek için yöre derneklerini kurmaya, kurulmuş olanları ise büyütmeye ve etkin kılmaya başladığını ifade ederek, “Yöre dernekleri hem o yöreden gelen insanlar arasında bir dayanışma ağı oluşturmaları hem de yöre insanları ile güncel bir iletişim ağlarının sağlaması, aynı zamanda toplumsal bağların devamını sağlayan bir işlev ile faaliyet göstermeleri nedeniyle işlevsel olmuştur. Bu ihtiyaçlar nedeniyle, açılan dernek sayısı her geçen gün çoğalmıştır. Yöre derneklerinde birleşen, dayanışma ilişkisine giren Kürt yurttaşlar HDP’nin doğal tabanını, kitlesini oluşturmaktadır” diye belirtti.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.