DOLAR 18,6422 0%
EURO 19,3056 0.08%
ALTIN 1.048,450,08
BITCOIN 3070461,69%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

HDP İslam Masası, Wan’da panel düzenledi
  • Rojev
  • Güncel
  • HDP İslam Masası, Wan’da panel düzenledi

HDP İslam Masası, Wan’da panel düzenledi

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu İslam Masası’nın Wan’da düzenlediği “İslam’da Emek Barış ve Adalet” panelinde, dini istismar edenlere karşı alimlerin bir araya gelmesi gerektiğine dikkat çekildi.

ABONE OL
Kasım 21, 2022 11:30
HDP İslam Masası, Wan’da panel düzenledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu İslam Masası’nın Wan’da düzenlediği “İslam’da Emek Barış ve Adalet” panelinde, dini istismar edenlere karşı alimlerin bir araya gelmesi gerektiğine dikkat çekildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu İslam Masası, Wan’da “İslam’da Emek Barış ve Adalet” paneli gerçekleştirdi. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Wan Şubeler Platformu Aziz Yural Konferans Salonu’nda düzenlenen panele, komisyon üyeleri Diba Keskin, Emin Ay, İbrahim Sungur katılırken, panelin moderatörlüğünü ise avukat Abdulbasit Bildirici yaptı. Panele çok sayıda alim ve imam katıldı. Panelin düzenlendiği salona; “İslam’da Emek Barış ve Adalet”, “Hiçbir zaman sömürü düzenini, ötekileştirmeyi, baskıcı iktidarları ve asimilasyonu hoş görmeyen İslam dinine rağmen İslam adına tekçi bir sistem savunucularına karşı Emek, Barış ve Adalet diyerek yola çıkıyoruz” pankartı asıldı.
 
‘KENDİNLERİNE GÖRE BİR DİN OLUŞTURDULAR’
 
Panelde ilk olarak konuşan Komisyon Üyesi Emin Ay, HDP’nin günlük siyaset peşinde olmadığını, HDP’nin toplumsal sorunları çözmeyi hedeflediğini belirtti. Ay, “HDP’nin her zaman bir inanç politikası olmuştur. Tarihten beri öyledir. HDP’nin devamı olduğu siyasi gelenekte her zaman bir inanç komisyonu olmuştur. Şimdi bu konuda çalışmaların daha iyi yürütülmesi için bazı masalar kuruldu. Hedefimiz toplumun sorunları gündeme getirmek ve çözmektir. İslam masası toplumun dini inançlarını sömüren kişilerle mücadele edecektir, din istismarını teşhir edecektir. İslam, zorbalığı ve istismarı yasaklamıştır. İslam adına yapılan uygulamaların İslam’da yeri yoktur, Birini öldürmek, öldürüldükten sonra günlerce çocuklarının gözünün önünde sokakta kalmasının İslam’da yeri yoktur. Din yolunda olduğunu belirten kişiler İslam’la uyuşmayan politikalar yürütüyor, bu durumda söylemlerinin içinin ne kadar boş olduğunu gösteriyor. Kendilerine göre bir din oluşturup adına İslam diyorlar” dedi.
 
‘İSLAMI KULLANARAK YATLAR, KATLAR ALIYORLAR’
 
Ay’dan sonra söz alan Komisyon Üyesi Diba Keskin, dinin ve alimlerin toplum içindeki önemine vurgulayarak konuşmasına başladı. Bir toplumun alimleriyle birlikte var olduğunu belirten Keskin, “İnsan bir toplum içindeki, dil, kültüre göre hareket etmek zorunda, bu nedenle alimlere önemli görev düşüyor. Alimsiz bir toplum olamaz ve alimler toplum için çalışmak zorundadır. Bunun için, İslam Masası son 2 yılda çalışmalar yürütüyor. Kürdistan ve Türkiye’de 15 kent gezerek çalışmalar yürüttük. Bugün bir kesim dini kullanarak evler, yatlar ve katlar elde ederken diğer kesime soğan-ekmeği reva görüyor, bunu kabul etmiyoruz” dedi. 
 
‘İSLAM ADINA HALKIMIZI SÖMÜRÜYORLAR’
 
Panelde son olarak HDP PM ve Komisyon Üyesi İbrahim Sunkur, sivillere yönelik katliamları kınayarak konuşmasına başladı. Sivillerin herhangi bir amaçla vurulamayacağını belirten Sunkur, “Silahsız kişilere yönelik, köylülere, köylere yönelik bu saldırıları kınıyorum” dedi. 
Her yerde İslam adına kuruluşlar olduğunu ama bu kurumların halkı sömürmek için çalıştıklarını ifade eden Sunkur, “Ev, ev dolaşarak propaganda yaparak kurumlarımızı kötülüyorlar. Bizler, zulme ve sömürüye karşı birleşerek mücadele etmeliyiz. Kürt halkına yönelik saldırılar her gün biraz daha yoğunlaşıyor.  Bugün bombardımanların nereye kadar yayıldığını görüyoruz. Halkımız için bir an önce çalışmaya başlamak zorundayız. Kürdistan’ı adım adım gezerek, alimlere ulaşarak çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.