DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 349360-0,73%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

HDP heyeti Bingöl’de: HDP anahtar partidir

HDP heyeti Bingöl’de: HDP anahtar partidir

Bingöl ve Solhan’da temaslarda bulunan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Cumhur ve Millet ittifaklarının demokrasi konusunda sabıkasının yüksek olduğunu belirterek, “Seçimler bizim için çok önemli. HDP anahtar partidir” dedi.

ABONE OL
Eylül 16, 2022 14:00
HDP heyeti Bingöl’de: HDP anahtar partidir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
BİNGÖL – Bingöl ve Solhan’da temaslarda bulunan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Cumhur ve Millet ittifaklarının demokrasi konusunda sabıkasının yüksek olduğunu belirterek, “Seçimler bizim için çok önemli. HDP anahtar partidir” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP’li vekillerden Mahmut Celadet Gaydalı, Erdal Aydemir, Gülistan Koçyiğit, Şevin Coşkun ile HDP Bingöl yöneticilerin bulunduğu HDP heyeti, Bingöl ve Solhan ilçesinde esnafı ziyaret etti, yurttaşlarla bir araya geldi. 
HDP heyeti, ilk durağı olan Solhan ilçesinde esnafın yoğun ilgisi ile karşılaştı. 
 
‘İŞSİZLİK FAZLA, YOLLARIMIZ YAPILMIYOR’
 
HDP’li heyete sorunlarını aktaran Solhanlı yurttaşlar, ekonominin geçen yıla oranla çok kötüleştiğini, işsizliğin çok yüksek olduğunu, bunların yanında ise köy yollarının yapılmadığı yönünde paylaşımda bulundu. 
 
‘TÜM BASKILARA RAĞMEN…’
 
Solhan’daki temaslarının ardından Bingöl’deki parti binası önüne gelen HDP heyeti, burada açıklama yaptı. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, ziyaret gerçekleştirdiği yerlerde halkın ilgisinin çok yüksek olduğunu belirtti. Yaz ayının başından beri bu tür çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Oluç, “Hem Kürdistan hem de Türkiye’nin batısında her yerde bu çalışmaları sürdürüyoruz. HDP çok uzun yıllardır bir mücadelenin devamı olarak 2015’ten bugüne kadar da çok ağır baskılara rağmen büyük direnç göstermiş, seçmenleriyle, Kürt halkının inanılmaz desteğiyle birlikte. Tüm baskılara rağmen gücünü artırarak bugünlere gelmiş bir partidir HDP” dedi. 
 
‘HDP KİLİT DEĞİL ANAHTARDIR’
 
Türkiye’de yapılması planlanan genel seçimlere dikkati çeken Oluç, “Türkiye’de bir seçime yaklaşıyoruz. Bu herhangi sıradan bir seçim değil. Bu aslında ülkenin geleceğinin belirleneceği bir seçimdir. Ülke demokrasiye, özgürlüğe, hukuka, adalete, barışa doğru mu yürüyecek yoksa daha ağır ve faşizan baskıların olduğu, zulmün, işsizliğin ve yolsuzluğunu arttığı bir yöne doğru mu gidecek? Aslında bu seçimde bunun kararı verilecek. Bu karar verilirken de HDP, anahtar bir role sahiptir. Özellikle anahtar diyoruz, kilit demiyoruz. Bütün kilitleri açacak bir anahtardır HDP. HDP’nin durumu budur. Ne Cumhur ne de Millet İttifakı, HDP olmaksızın istedikleri sonucu alma durumda değil” diye konuştu. 
 
‘HER İKİ İTTİFAKI’N DA SABIKASI YÜKSEKTİR’
 
HDP’nin Türkiye’deki demokratikleşmenin sigortası olduğunu söyleyen Oluç, “Her iki ittifak da aslında demokrasi konusunda son derece sabıkası yüksek olan partilerden oluşan ittifaklardır. Sabıkaları yüksektir, kimisinin yakın dönemde, kimisin daha geçmiş dönemde. İnsan hakları, Kürt halkının hakları, demokrasi, özgürlükler ve barış söz konusu olduğunda hepsinin muhakkak bir yamuğu, sabıkası vardır. O zaman sigorta olmak işte budur. HDP bu konuda en kararlı ve örgütlü partidir” diye konuştu. 
 
‘BU SEÇİMLERE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ’
 
Partilerine dönük tutuklamalara da değinen Oluç, “Çok değerli arkadaşlarımız bedel ödemektedirler. Neyin bedelini ödüyorlar; özgürlük, barış, demokrasi, adalet ve eşitlik için bu bedeli ödüyorlar. Eğer bu bedelleri ödüyorsak mutlaka bunun karşılığında bu mücadeleyi olumlu sonuçlandırmak da bizim görevimizdir. Bu nedenle seçimlere çok büyük önem veriyoruz. Çok güçlü bir şekilde bu seçimlerden çıkmamız gerekiyor. Türkiye artık seçim ortamına girdi. Biliyorsunuz. Seçim Nisan’da da Mayıs’ta da Haziran’da da olsa 9 aydan az kaldı. Demek ki böylesi bir ortamda artık bizim için her gün aslında aynı zamanda bir seçim çalışmasıdır. Birliğimizi daha da genişleterek, hata edip de yıllarca AKP’ye oy vermiş olan arkadaşlarımızı bu hatalarından döndürme zamanıdır” dedi. 
 
 ‘EN ZENGİN ALBÜM İÇİŞLERİ BAKANI’NIN’
 
Türkiye’nin yapılan yolsuzluklarla çalkalandığının altını çizen Oluç, şunları söyledi: “Bu kadar büyük hırsızlık, yolsuzluklar, kara para aklaması yapılıyor. Parça parça dökülüyorlar. Bir bakıyorsunuz vekilleri yolsuzluğa bulaşmış, bir bakıyorsunuz bakanları uyuşturucu baronlarıyla poz vermiş. İçişleri Bakanı biliyorsunuz, foto albümü yaptı adam. Hangisi bir suç işliyorsa bir bakıyorsunuz fotoğrafı çıkmış. Kayyım atanmış, yolsuzluktan alınmış fotoğraf var. Böyle zengin bir albüm Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihinde hiçbir İçişleri Bakanı’na nasip olmadı. Her türlü karışık ve suç işini organize eden bir odak var orada. Tabi ki o kadar suç işleyince suçlarını örtecek bir şey yapması gerekiyor, onu da HDP’ye saldırarak yapıyor, Kürt halkına düşmanlık yapıyor. Sadece burada değil Efrin’de, Rojava’da yapıyor. Gerçekten biz bunu deneyle kanıtladık. Kim ki AKP içerisinde bir hırsızlığa ve yolsuzluğa bulaşmışsa, en fazla Kürt düşmanlığını o yapıyor. Çünkü kendi karanlık işlerini böyle örtmek için.” 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.