DOLAR 18,6375 0.05%
EURO 19,2550 -0.05%
ALTIN 1.047,410,51
BITCOIN 3075071,51%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hatimoğulları: HDP’ye gelmek durumundalar, anahtar role sahibiz
  • Rojev
  • Politika
  • Hatimoğulları: HDP’ye gelmek durumundalar, anahtar role sahibiz

Hatimoğulları: HDP’ye gelmek durumundalar, anahtar role sahibiz

Ülkenin kronikleşen sorunlarına tek çözümün Emek ve Özgürlük İttifakı olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, HDP üzerinden yürütülen tartışmalara dair, “HDP'ye gelmek durumundalar. Biz anahtar role sahibiz” dedi.

ABONE OL
Kasım 17, 2022 06:32
Hatimoğulları: HDP’ye gelmek durumundalar, anahtar role sahibiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Ülkenin kronikleşen sorunlarına tek çözümün Emek ve Özgürlük İttifakı olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, HDP üzerinden yürütülen tartışmalara dair, “HDP’ye gelmek durumundalar. Biz anahtar role sahibiz” dedi.
 
Seçim sath-ı mailine girilmesiyle iktidar ve muhalefet partileri arasında krize dönen tartışmalar siyasetin gündemine oturdu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, Anayasa tartışmaları kapsamında ziyaretleri sonrası iktidardan sonra bu kez muhalefet de Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) hedef almaya başladı. Cumhur ve Millet ittifakının HDP üzerinden sürdürdüğü tartışmaları “algı yaratma” olarak değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, iktidarın tüm baskılarına rağmen halkın HDP’ye teveccühünü engelleyemediğini söyledi.
 
İKTİDARIN ‘BÖL-PARÇALA’ POLİTİKASI
 
İktidarın HDP üzerinden algı yaratmaya çalıştığını belirten Hatimoğulları, iktidarın muhalefete yönelik “böl-parçala” politikasıyla seçime gitmeyi amaçladığını söyledi. Hatimoğulları, iktidarın HDP’yi siyaseten güçsüzleştirmek, halkın HDP’ye teveccühünün önüne geçmek istediğini ancak bunun ters teptiğini kaydetti ve bu politikalar nedeniyle halkın iktidara öfkesinin arttığını dile getirdi. 
 
HDP’NİN SEÇİMLERDEKİ ROLÜ
 
HDP’nin seçimlerdeki rolüne değinen Hatimoğulları, “AKP iktidarı, MHP ile beraber bütün antidemokratik uygulamaları karşısında kendisinin desteklenmeyeceğini, bizlerin bu otoriter rejim ile uzlaşmayacağımızın mesajını aldı. Mevcut otoriter rejim devam ettiği sürece, Kürt halkına her gün şiddet uyguladıkları sürece, gerek Rojava gerek Federe Kürdistan Bölgesi’nde operasyonlar devam ettiği sürece, kimyasal silahlar kullandığı sürece, İmralı’da tecrit devam ettiği sürece, açlık ve yoksulluğu derinleştirildiği sürece HDP’nin asla bu iktidarla, bu rejimle oturup konuşacağı bir şey olamaz” şeklinde konuştu.
 
Bütün farklılıkların bir arada yaşayabileceği Demokratik Cumhuriyet tahayyüllerinin olduğunu vurgulayan Hatimoğulları, iktidar ve ortağının HDP’nin özgürlük ve demokrasi noktasında taban tabana zıt bir anlayış içinde olduğunun altını çizdi. 
 
ÜÇÜNCÜ YOL STRATEJİSİ
 
Toplumun Cumhur ve Millet ittifaklarına mecbur olmadığını, HDP’nin Üçüncü Yol stratejisinin çözüm olduğunu vurgulayan Hatimoğulları, “HDP olarak bu ülkenin demokratikleşmesinin garanti gücüyüz. Üçüncü Yol’u tesis etmek konusunda biz bu seçimlerin de uğrak durak olduğu kanaatindeyiz. O nedenle biz Üçüncü Yol’u büyüterek devam edeceğiz. Bu işi bitirebilmenin yolu, ilkelerde uzlaşmaktır. İlkelerde anlaşma ve uzlaşmalar sağlanırsa, bu ülkenin demokratikleşmesinde önemli oranda bir katkı sağlanır. Bizler Emek ve Özgürlük İttifakı ile kendi yolumuzu çiziyoruz. Yol yürürken bileşen ve ittifak güçlerimizle tartışmaya, üretmeye devam edeceğiz” diye belirtti.
 
‘HDP’SİZ ADIM ATAMIYORLAR’
 
Hatimoğulları, iktidar ve muhalefet arasındaki HDP üzerinden yürütülen tartışmalara dair şunları söyledi: “HDP’ye gelmek durumundalar. Biz anahtar role sahibiz derken, bu gerçeklikten hareket ederek söylüyoruz. Sonuç olarak HDP’nin temsil ettiği çok önemli bir halk gerçekliği var. HDP birçok toplumsal kesimi temsil ediyor. Ayrıca seçimlerin aritmetik oranlarına baktığımızda da hiçbiri HDP’siz adım atamıyor. HDP bir gerçeklik, bunu kabul etmek zorundasınız.”
 
KRONİKLEŞEN SORUNLAR
 
İktidarın ve muhalefetin ülkede kronikleşen sorunlara çözüm olamayacağını belirten Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Kürt sorunu vardır. Bunu muhalefet de iktidar da bilmeli. Kürt sorunu çözülmezse, bu ülke daha çok acı çekecek. İkinci bir mevzu Alevilik sorunu. Aleviliği kültürel olarak ele alarak kendi meşreplerince yapılandırmaya gidiyorlar. Bu sorunu eşit yurttaşlık temelinde çözmek gerekiyor. Ekonomik sorun zaten diz boyu. Açlık yoksulluk kelimelerle anlatılmaz bir halde. Gençler Avrupa’ya göç ediyor. Yolunu bulan gidiyor. Kadına yönelik şiddet AKP iktidarı döneminde daha da arttı. İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi. Siz nasıl çıkacaksınız bu karanlıktan, bu ülkeyi nasıl kurutacaksınız, bu sorunları nasıl çözeceksiniz? Buna dair çözüm önerileri ortaya çıkmalı. Üçüncü Yolu inşa edemezsek, zaten ülkenin bu karanlıktan çıkma olasılığı yoktur. O yüzden HDP’nin kriminalize edilmesine karşın bizler tam tersi daha fazla HDP’ demeliyiz.”
 
TEK ÇÖZÜM: EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI
 
Hatimoğulları, sıraladığı sorunlar karşısında tek çözüm için Emek ve Özgürlük İttifakı’na işaret ederek, “Bu büyük tahribatların ortadan kaldırılmasının en temel yolu, en geniş yelpazedeki toplumsal ve siyasal mutabakatın sağlanmasıdır. Bizler bütün bu farklılıklarımıza rağmen bu sorunlardan ülkeyi çıkarabilmek için asgari müştereklerde bir araya gelmek, ilkeler manzumesi etrafında birleşmek ve böyle bir Cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanmaya ihtiyacımız var. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Biz Emek ve Özgürlük İttifakı olarak Demokratik Cumhuriyet programının hayata geçmesi için çabamızı sonuna kadar sürdüreceğiz. Bizler net olarak alternatif adresiz” dedi.
 
MA / Özgür Paksoy
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.