DOLAR 17,9638 0.16%
EURO 18,3887 -0.11%
ALTIN 1.032,41-0,66
BITCOIN 432383-2,87%
Diyarbakır
32°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hatimoğulları: Halklar röntgencilikle çürümüş sisteme biat etmeyecek
  • Rojev
  • Güncel
  • Hatimoğulları: Halklar röntgencilikle çürümüş sisteme biat etmeyecek

Hatimoğulları: Halklar röntgencilikle çürümüş sisteme biat etmeyecek

Binevş Kültür Merkezi’ne yönelik soruşturmayı “röntgencilik” olarak tanımlayan HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Türkiye’deki halklar bu yalanlara ve röntgencilikle çürümüş olan bu sisteme halk artık biat etmeyecek" dedi.

ABONE OL
Temmuz 10, 2022 11:30
Hatimoğulları: Halklar röntgencilikle çürümüş sisteme biat etmeyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADANA – Binevş Kültür Merkezi’ne yönelik soruşturmayı “röntgencilik” olarak tanımlayan HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Türkiye’deki halklar bu yalanlara ve röntgencilikle çürümüş olan bu sisteme halk artık biat etmeyecek” dedi.
 
Adana Kadın Platformu, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un görevden uzaklaştırılmasına ilişkin Heykelli Park’ta açıklama yaptı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya, Kadın Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada, “Funda Buyruk yalnız değildir”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Kadınlar değil çetelere barikat”, “Jin jiyan azadî” sloganlarını atıldı.
 
YÜZ YILLIK DİRENME BİLİNCİ 
 
Açıklamada basın metnini okuyan avukat Ayşe Zilan, “göle maya çalma” hikayesiyle karşı karşıya olduklarını ifade ederek, “Bu ilk değildi, son olmayacağını da yine ‘basın kuruluşu’ diyemeyeceğiz kuruluşların bildirdiği üzere, Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı avukat Funda Buyruk’un İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alındığı haberiyle gördük. Henüz haberlerin gerçek olup olmadığını bilmiyoruz, ancak sahibinin sesi olduklarını kısa süre önce gördük. Madem yargıdan alamadıkları kararın peşini bırakmayacaklar, madem kimseyi ikna etmek zorunda da kalmak istemiyorlar; onların kökeninde göle çaldıkları zulüm mayası varsa, bizlerin de binlerce yıllık zulme direnme bilinci vardır, bilesiniz” dedi.
 
MASUMİYET KARİNESİ İHLAL EDİLDİ
 
Buyruk’un avukat olduğu bilinmesine rağmen avukat olmadan evi ve ofisinin arandığını aktaran Zilan, “Elbette bu durum düşman ceza hukukunun bir parçasıdır. İhlal edilen tek hak masumiyet karinesi olmadığı gibi, yaşam da ancak lütfedilen, bahşettikleri bir haktır. Gün aşırı hedef alınan tüm bu kimlikleri taşımanın, layıkıyla yerine getirmenin bedeli ne olursa olsun bu mücadeleden vazgeçmeyecek, her türlü saldırıya karşı Funda’nın yanında durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
‘HALKLAR SİZİ MAHKUM EDECEK’
 
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, soruşturmaya konu yapılmaya çalışılan delilin sadece Binevş Kültür ve Sanat Derneği’ne yerleştirilen kamera ve dinleme cihazları olduğunu ifade ederek, “Bu dosya tarihe İçişleri Bakanlığı’nın emriyle yaptırılmış bir röntgencilik olarak geçecek. Çünkü bir sanat evinde sanatçıların, kadınların üzerini değiştirdiği odalara kameralar yerleştirilmiş” dedi.
 
Bu operasyonun sadece bir sanat evine ya da HDP’ye değil, aynı zamanda muhalefete yapıldığını dile getiren Hatimoğulları, şunları söyledi: “Muhalefete HDP’nin yanında durmayın, yanarsınız mesajını vermek isteyen bir operasyondur. Bu bir diz çöktürme operasyonudur. Ama Türkiye’deki halklar bu yalanlara ve röntgencilikle çürümüş olan bu sisteme halk artık biat etmeyecek. İsterlerse başka belediyelere de kayyım atasınlar, bu kayyımcı anlayış, insanları işsizlikle, açlık ve yoksullukla biat ettirme anlayışı bir zulüm cenderesidir.”
 
Halkın bu küçük oyunlarla iktidara oy vermeyeceğini ifade eden Hatimoğulları, “Süleyman Soylu’nun ‘görürler günlerini’ anlayışını halklar mahkum edecektir” diye konuştu.
 

En az 10 karakter gerekli