en iyi rulet siteleri
‘Hatay’da demografik yapı değiştirilmemeli’
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘Hatay’da demografik yapı değiştirilmemeli’

‘Hatay’da demografik yapı değiştirilmemeli’

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu, DİK, DAD ve Amed Alimler Derneği üyelerinden oluşan heyet, depremin vurduğu Hatay'ı ziyaret ederek, “Demografik yapı değiştirilmemeli” dedi.

ABONE OL
Şubat 27, 2023 18:00
‘Hatay’da demografik yapı değiştirilmemeli’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HATAY- HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu, DİK, DAD ve Amed Alimler Derneği üyelerinden oluşan heyet, depremin vurduğu Hatay’ı ziyaret ederek, “Demografik yapı değiştirilmemeli” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Amed Din Alimleri Derneği ve İslam Masası 6 Şubat ve 20 Şubattaki depremlerden etkilenen Hatay’ı ziyaret etti. HDP Riha Milletvekili Nimettullah Erdoğmuş’un da eşlik ettiği heyet ilk olarak Defne ilçesinde kurulan, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) Deprem Koordinasyon çadırını ziyaret etti.

Heyete bilgi veren kamu emekçileri, çadır ihtiyacının kentte olduğunu bu ihtiyacı parayla dahi sağlayamadıklarını aktardı. Koordinasyon üyeleri, satın almak için başvurdukları fabrikaların da yetkililerce devlet kurumları dışında verilmemesi noktasında ikaz yediğini belirtti. Bu esnada heyeti gören Çekmece Mahallesi sakini bir yurttaş, “İyi ki buradasınız. Biz kalanlara güç veriyorsunuz” demesi dikkat çekti.

Ardından heyet Hatay Dayanışma Merkezi’ni ziyaret etti. Burada Dayanışma merkezinden HDP’li Reşat Aşan, heyete yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Burada konuşan HDP’li Erdoğmuş, yaşamını yitirenleri anarak başladığı konuşmasında çalışmalara dikkat çekerek, “Erdemin nasıl karanlıkları aydınlatabileceği hakikatine şahitlik yapıyoruz. Aynamızsınız” diyerek çalışmaların, yaraları sarmanın önemine değindi.

‘DEMOKRAGİFİK YAPIYLA OYNANMAMALI’

Ardından söz alan DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan ise dayanışmada emeği geçenlere teşekkür etti. Doğan, “Biz halklar inançlar ayrı düşmezsek, birbirimizi kollamasını bilirsek, bir olmayı, iri, diri olmayı bilirsek bunca ihmale maruz kalmayız” dedi.

‘KENTLER YENİDEN VE YERİNDEN İNŞA EDİLMELİ’

Yıkıntılar altında can olduğuna dikkati çeken Doğan, onların ritüellerini yerine getiremediklerini söyledi. İki gündür tüm deprem bölgesinde “Devlet yok” sözünü duyduklarını söyleyen Doğan, ” Halk ahlkın yarasını sarmak için seferber oldu” diye konuştu. Demografik yapıyla oynanmaması gerektiğinin altını çizen Doğan, “Gelecekteki kamuoyunun da toplumsal kesimlerinde duyarlılığının yaşamı yeniden ve yerinden inşa etmenin elzem olduğudur. Bu topraklardaki hak sahiplerinin tekrar buraya dönerek yaşamını burada inşa etmesi gerektiği, ister içerde ister dışarda esas alınması gereken şey buraların inanç, kültürel, ulusal  dokusunun korunması ve gelecek kuşaklara da böyle taşınmasıdır” dedi.

Son olarak konuşan HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Demokratik İslam Masası Eşsözcüsü Diba Keskin ise, Türkiye’nin dört bir yanından gelerek insanların yaralarını sardıkları için dayanışma gönüllüleri ve HDP’lilere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından heyet Defne Evi ve Sevgi Parkı’ndaki sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve kurumları ziyaret etti. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.