en iyi rulet siteleri
Hatay’da can ve mal pazarı!

Hatay’da can ve mal pazarı!

Hatay'da deprem sonrası nakliye fiyatları 7 bin liradan 17 bin liraya çıktı. İşçiler, riske rağmen ağır hasarlı binalardan eşya çıkarıyor.

ABONE OL
Mart 4, 2023 07:30
Hatay’da can ve mal pazarı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HATAY – Hatay’da deprem sonrası nakliye fiyatları 7 bin liradan 17 bin liraya çıktı. İşçiler, riske rağmen ağır hasarlı binalardan eşya çıkarıyor.  
 
Mereş merkezli depremin ardından büyük yıkımın yaşandığı Hatay’da, yurttaşlar ağır hasarlı evlerindeki eşyalarını tahliye ediyor. Bu durumu fırsat bilen dış kentlerdeki nakliyeciler, taşıma işi için fiyat arttırımına gitti. Fiyatlar 7 bin TL’den 17 bin TL’ye çıktı. İzmir, Bursa, Adana ve Mersin gibi çevre kentlerden gelen nakliyeciler, evlere verilen “hasarlı”, “orta hasarlı” ve “ağır hasarlı” raporlarına göre de fiyat artışına gidiyor. Ağır hasarlı evlerde eşya taşıma fiyatı 30 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.  
 
Yurttaşlar, taşınma öncesi sökülmesi gereken klima, kombi, kalorifer petekleri ve çamaşır makinası gibi eşyalar için de ayrı ekipler tutmak zorunda kalıyor. Çoğunluğu Suriyeli yurttaşlardan oluşan ekiplere de söküm işi için 2 bin 500 ila 4 bin 500 TL’e arasında ücret veriliyor. Söküm ve taşıma işi yapan ekiplerin hasarlı evlerde herhangi bir önlem almadan çalışma yürütmesi ise dikkat çekiyor. Baret takmayan işçiler, herhangi bir önlem almadan vinçlerle eşyaları kamyonlara yüklüyor. 
 
‘FIRSATÇILIK’
 
Defne ilçesine bağlı Sümerler Mahallesi’nde evindeki eşyaları tahliye eden bir yurttaş, “Bu depremde fırsatçılık yapılıyor. Daha önce 7 bin TL olan eşya taşıma işlemi 17 bin TL’ye çıktı. Erzin ve Dörtyol gibi ilçelere yapılan taşıma için fiyat daha da artıyor. Devlet ilk günden beri Hatay’da yok. Bunu fırsat bilen nakliyeciler, mağduriyet üzerine mağduriyet yaşatıyor. Eve ‘hasarlı’ raporu verip eşyalarla birlikte yıkabilirler. Riskli olmasına rağmen bu işlemi yapmak zorundayız. Bugün bizi yanlız bırakan hükümetin ekonomi politikaları nedeniyle bir oturma gurubu bugün yaklaşık 20 bin TL. Mecburen bu farkı fırsatçılara veriyoruz” dedi.  
 
RİSKE GÖRE FİYAT!  
 
İskenderun’dan söküm işi için Defne’ye gelen A.A., “3 kişi geliyoruz. Önce E-devlet’ten bakıyoruz. Az mı yoksa ağır hasarlı mı diye. Ona göre fiyat veriyoruz. Sadece kombi, klima, petek sökümü için ev başı 2 bin 500 TL alıyoruz. İndirme bize ait değil” dedi. Riskli bir iş yaptıklarına dikkati çeken A.A., “Hergün gelip çalışıyoruz” dedi. 
 
MA / Müjdat Can
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.