en iyi rulet siteleri
Hatay Barosu ‘riskli alan’ kararına karşı dava açtı
  • Rojev
  • Güncel
  • Hatay Barosu ‘riskli alan’ kararına karşı dava açtı

Hatay Barosu ‘riskli alan’ kararına karşı dava açtı

Hatay Barosu, kentte Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle 307 hektar için verilen "Riskli alan" kararına karşı Danıştay'da dava açtı.

ABONE OL
Nisan 28, 2023 11:00
Hatay Barosu ‘riskli alan’ kararına karşı dava açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HATAY – Hatay Barosu, kentte Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle 307 hektar için verilen “Riskli alan” kararına karşı Danıştay’da dava açtı. 
 
Hatay Barosu, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Antakya’da 307 hektar alan için verilen “Riskli alan” kararına karşı adliye işlemlerinin yürütüldüğü konteyner önünde açıklama yaptı. Açıklamaya Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekili adayı Kerem Nalbant, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
‘ENKAZ TOPLAMA ALANI İŞGALİ’
 
Açıklama yapan Hatay Baro Başkanı Cihat Açıkalın, deprem öncesi ve sonrası, keyfi ve hatalı uygulama nedeniyle birçok hak ihlalinin yaşandığını, deprem sonrası halkların fikirlerinin alınmadan kararlar alındığını belirtti. Depremin yarattığı yıkım yetmezmiş gibi şehrin her yanının enkaz toplama alanı olarak işgal edildiğini ifade eden Açıkalın, “Tarım alanları, yaşam alanları, sulak araziler ve hatta dünyada eşi nadir bulunan Miheyla Kuç Cenneti enkaz döküm alanı olarak belirlenmiştir” diye konuştu. 
 
‘307 HEKTAR RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ’
 
Enkazların toplanma, taşıma ve dökülme şekillerinin yasaya aykırı olduğunu, insan yaşamını tehlikeye soktuğunu söyleyen Açıkalın, baronun konu ile ilgili hukuki ve sosyal alanda mücadele yürüttüğünü söyledi. Son olarak ilan edilen 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2’nci maddesi gerekçe göstererek 7033 Sayılı Cumhrubaşkanlığı Kararı ile Hatay’da 307 hektar alanın “Riskli alan” ilan edildiğini kaydeden Açıkalın, “Kısaca Hatay, Antakya ilçesinin tam kalbinde bulunan çok geniş bir alan gerekçesi ve amacı belirtilmeden riskli alan ilan edilmiştir” dedi.
 
DANIŞTAY’DA DAVA AÇILDI
 
Çok sayıda insanın mülkiyet hakkını ortadan kaldıran işlemin maddi, hukuk, sosyolojik ve demografik yönden gerekçesi ortaya konmadığını belirten Açıkalın, söz konusu bu işlemin Türkiye’de daha önce bazı bölgelerde örnekleri yaşanan ve ranta dönüşen projelerin hedeflendiğini düşündürmekten dolayı işlemin amaç unsurunun hukuka aykırı olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Açıkalın, bahse konu alanın Antakya’nın en önemli tarihi alanını kapsadığını ifade etti. 
 
Birlikte yaşamın tesis edildiği yerin bu alan olduğunu belirten Açıkalın, “Ne bu alan, ne de şehrimizin tek bir karış toprağı rant uğruna feda edilmeyecektir. Hatay Barosu olarak söz konusu işlemin iptali için Danıştay’a dava açtık, sürecin takipçisi olacağız. Hatay Barosu tarihsel mirasına ve medeniyetlerin birlikte yaşam iradesine her zaman sahip çıkacaktır” dedi. 
  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.