Hasta tutuklu Ali Gözübüyük tahliye edildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Hasta tutuklu Ali Gözübüyük tahliye edildi

Hasta tutuklu Ali Gözübüyük tahliye edildi

İstinaf Mahkemesi’nin cezasını 2 defa bozduğu hasta tutuklu Ali Gözübüyük’e yerel mahkeme 3’üncü defa aynı cezayı vererek tahliye etti.

ABONE OL
Ocak 19, 2023 14:30
Hasta tutuklu Ali Gözübüyük tahliye edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SEMSÛR- İstinaf Mahkemesi’nin cezasını 2 defa bozduğu hasta tutuklu Ali Gözübüyük’e yerel mahkeme 3’üncü defa aynı cezayı vererek tahliye etti.

Semsûr’da 13 Mayıs 2022’de gözaltına alındıktan sonra “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan hasta tutuklu Ali Gözübüyük (49) tahliye edildi. Adıyaman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve 7 yıl 6 ay hapis cezası verilen Gözübüyük, Hilvan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyordu. 2013 yılından bu yana psikolojik sorunları nedeniyle ilaç kullanan ve safra kesesi ile böbreklerinden de rahatsız Gözübüyük, dün cezaevinden tahliye edildi.

Yerel mahkeme tarafından “örgüt üyeliği” iddiasıyla hapis verilen Gözübüyük’ün dosyası 2 defa İstinaf Mahkemesi’nde bozuldu. İlkinde usulden bozulan ceza dosyası ikinci seferde sağlık problemlerinin yeterince incelenmediği, isnat edilen suçlamada olay içerisinde yer alan süjelerin kim oldukları ve haklarında soruşturma yürütülüp yürütülmediği ile ilgili tespitin yer almadığı ve ifadesi alınan itirafçı tanıkların beyanlarının uygun bir şekilde alınmadığı gerekçeleriyle dosya bozularak tekrar yerel mahkemeye gönderildi.

İSTİNAF 2 DEFA BOZDU, YEREL MAHKEME AYNI CEZAYI VERDİ

Dün, Adıyaman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar duruşması görülen Gözübüyük, Hilvan 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Yargılaması yapılan Gözübüyük’e “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl hapis cezası verilirken, bu ceza TMK kapsamında yarı oranda artırılarak 9 yıla çıkarıldı. Cezası yarı oranda artırılan Gözübüyük’e verilen cezanın geleceği üzerindeki etkisi düşünülerek 1/6 oranında indirim yapan mahkeme heyeti, hapis cezasını daha önce verilen 7 yıl 6 ay oranına indirerek adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verdi.

GÖZÜBÜYÜK, CEZAEVİNDEN ÇIKTI

Hakkında tahliye kararı verilen Gözübüyük dün akşam tutuklu bulunduğu Hilvan 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.