en iyi rulet siteleri
Hasta tutuklu 2 kardeş cezaevinde yaşam mücadelesi veriyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Hasta tutuklu 2 kardeş cezaevinde yaşam mücadelesi veriyor

Hasta tutuklu 2 kardeş cezaevinde yaşam mücadelesi veriyor

Biri diyalize bağlı diğeri ise yüzde 94 engelli olan Fırat ve Emrah Nebioğlu kardeşler, ayrı tutuldukları cezaevlerinde yaşam mücadelesi verirken, Fırat’a böbrek nakli için yapılan başvurulara cevap verilmiyor.

ABONE OL
Kasım 10, 2022 06:30
Hasta tutuklu 2 kardeş cezaevinde yaşam mücadelesi veriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ÊLIH – Biri diyalize bağlı diğeri ise yüzde 94 engelli olan Fırat ve Emrah Nebioğlu kardeşler, ayrı tutuldukları cezaevlerinde yaşam mücadelesi verirken, Fırat’a böbrek nakli için yapılan başvurulara cevap verilmiyor. 
 
Ayrı cezaevlerinde tutuklu bulunan Fırat (24) ve Emrah (30) Nebioğlu kardeşlerden biri diyalize bağlı, diğeri ise yüzde 94 engelli olmasına rağmen Adli Tıp Kurumu’nun (ATK)  “Cezaevinde kalabilir” raporu dolayısıyla serbest bırakılmıyor. 2015 yılında Êlih’te tutuklanan Fırat Nebioğlu, siyasi gerekçelerle 11 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sırasıyla Êlih, Gümüşhane ve Xarpêt cezaevlerine sevk edilen Fırat Nebioğlu, şimdi Diyarbakır T Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinde tutuluyor. Böbrek yetmezliği, görme ve işitme yetisini önemli oranda kaybeden Fırat, cezaevinde yaşam mücadelesi veriyor. Kısa bir süre önce Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Nebioğlu’nun iki böbreğini kaybetme riski olduğu için 7 Mart’ta “cezaevinde kalamaz” rapor verildi. Fırat Nebioğlu, ATK’nin olumsuz raporlarından kaynaklı tahliye edilmiyor.
 
14 Mart’ta İstanbul ATK’ye sevk edildiğinde yaşadığı süreci anlatan Nebioğlu, ailesi aracılığıyla şunları ifade etti:”ATK’ye gittiğimizde muayene yapılmadan sadece kan örneği alındı. Götürüldüğümüz gibi geri getirildik. Sadece kan örneği alarak karar verdiler. Daha sonra cezaevinde kalabilir raporunu gönderdiler. Böbreklerim iflasın eşiğine gelmiş durumda. Yaşamımı zor idame ediyorum. Ancak bu rapor verildi. Bana bir şey olursa sorumlusu beni muayene etme gereği duymadan bu kararı veren ATK’dir.”
 
YÜZDE 94 ENGELLİ
 
Yüzde 94 engelli Emrah Nebioğlu ise, 5 Şubat’ta Muğla’da tutuklanarak E Tipi Cezaevi’ne gönderildi. “Örgüt üyeliği” iddiasıyla aldığı 7 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay’da bekletilen Emrah Nebioğlu, 2013’te Kobane’ye geçerken başından aldığı ateşli silah yaralanması sonucu felçli kaldı. Nebioğlu’nun Batman Bölge Devlet Hastanesi’nden yüzde 94 engelli raporu bulunuyor.
 
HASTALIKLARI ARTTI 
 
Genetik- kronik 2’nci evre böbrek yetmezliği (alport sendromu) nedeniyle böbreği harap edecek seviyede protein çıkışı bulunan Emrah Nebioğlu, ateşli silah yaralanmasına bağlı, her 2 kol ağır güç kaybı ve her 2 bacakta da yoğun güç kaybı nedeniyle yürüme güçlüğü yaşıyor. Bunların yanı sıra gözlerinde kayma ve kulaklarında gittikçe artan işitme kaybı da yaşıyor. Nebioğlu aynı zamanda yüksek tansiyon hastası. Yüksek tansiyon ve böbrek rahatsızlıkları birbirini olumsuz yönde etkiliyor. Nebioğlu şu an Antalya S Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinde tutuluyor.
 
Kardeşlerin amcası Emin Şahin, 8 Kasım’da görüştüğü yeğenlerinin durumunun kötüye gittiğini belirterek, uygulanan zulmün sona ermesi çağrısında bulundu.
 
BÖBREK NAKLİ İÇİN YANIT VERİLMİYOR
 
Fırat Nebioğlu’nun ihmaller sonucu diyalize bağlı bir şekilde yaşamak zorunda kaldığını ifade eden Şahin, yüzde 94 engelli Emrah Nebioğlu’nun da durumunun her geçen gün kötüleştiğini söyledi. Kardeşlerin dışarıda tedavi görmesi gerektiğini vurgulayan amca Şahin, tahliye olmaları için başvurdukları tüm kurumların taleplerini reddettiğini belirtti.
 
2 böbreği iflas eden Fırat’a böbreklerinden birini vereceğini yetkililere ilettiğini kaydeden amca Şahin, şöyle devam etti: “Yapılan testler sonucu dokunun uyuştuğu ve böbrek naklinin yapılabileceği doktorlar tarafından iletildi. Biz de bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı daha sonra Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. Ancak her iki kurumdan aradan geçen 3 aya rağmen henüz bir yanıt gelmiş değil. Yetkililer kardeşleri cezaevinden sağ çıkarmak istemiyorlar. Durumları bu kadar kötü olan iki kişinin cezaevinde ısrarla tutulmasının başka açıklaması olamaz. Neredeyse her gün cezaevlerinden cenaze çıkıyor. Bunun ününe biran önce geçilsin. Lütfen tüm kamuoyu bu konuda duyarlı olsun.”
 
MA / Fethi Balaman
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.