DOLAR 17,9635 0.16%
EURO 18,4047 -0.01%
ALTIN 1.032,99-0,60
BITCOIN 433060-3,32%
Diyarbakır
32°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin’in soruşturulması talep edildi
  • Rojev
  • Politika
  • Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin’in soruşturulması talep edildi

Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin’in soruşturulması talep edildi

HDP’li Oya Ersoy, eylemlerde kadın ve gazetecilere yönelik tehdit ve şiddet uyguladığı görüntülenen polis Hanifi Zengin hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

ABONE OL
Temmuz 8, 2022 12:00
Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin’in soruşturulması talep edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – HDP’li Oya Ersoy, eylemlerde kadın ve gazetecilere yönelik tehdit ve şiddet uyguladığı görüntülenen polis Hanifi Zengin hakkında soruşturma başlatılmasını istedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, 26 Haziran’da İstanbul’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde alandan uzaklaştırdığı kadına gülerek dokunma görüntüleri olan Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında soru önergesi verdi.
 
SİSTEMATİK TACİZ
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde polis Zengin hakkında idari ve adli soruşturma başlatılması gerektiğini belirtilerek, “İstanbul’da son iki eylemde Zengin’in özellikle kadınlara yönelik taciz ve tehdit içeren davranışlarının sistematik olarak devam ediyor olması, kadınları hedef gösteren tutumları kadın örgütleri başta olmak üzere kadınlar tarafından tepki ile karşılanmaktadır” denildi.
 
Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a şu soruları yöneltti:
 
“* İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin’nin herkesin gözü önünde, basına da yansıyan kadınlara yönelik şiddet ve taciz içerikli davranışları nedeniyle hakkında başlatılmış adli-idari bir soruşturma var mıdır?
 
* 26 Haziran Pazar günü Onur Yürüyüşü’nde koşarak uzaklaşan bir yurttaşa gülerek dokunma görüntülerine rağmen hala ‘müdür’ sıfatıyla görevine devam ediyor olması sağlıkçıların eyleminde kadın gazetecilere karşı hakaret, tartaklama, tehdit eylemlerinde bulunma ‘cesaretini’ vermemiş midir?
 
* Hanifi Zengin neden hala İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü görevindedir?”
 

En az 10 karakter gerekli