en iyi rulet siteleri
Gündoğdu’dan seslendiler: Öcalan barışın sesi, eşit yaşamın teminatıdır
  • Rojev
  • Güncel
  • Gündoğdu’dan seslendiler: Öcalan barışın sesi, eşit yaşamın teminatıdır

Gündoğdu’dan seslendiler: Öcalan barışın sesi, eşit yaşamın teminatıdır

Gündoğdu'daki Newroz'a "Öcalan'a özgürlük" talebi damga vurdu. Sırrı Süreyya Önder, "Eminim ki Sayın Öcalan da bu görüntüleri izliyordur" derken, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, "Öcalan barışın sesi, eşit yaşamın teminatıdır" diye konuştu.

ABONE OL
Mart 19, 2023 14:00
Gündoğdu’dan seslendiler: Öcalan barışın sesi, eşit yaşamın teminatıdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Gündoğdu’daki Newroz’a “Öcalan’a özgürlük” talebi damga vurdu. Sırrı Süreyya Önder, “Eminim ki Sayın Öcalan da bu görüntüleri izliyordur” derken, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Öcalan barışın sesi, eşit yaşamın teminatıdır” diye konuştu. 
 
 
İzmir’de, “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla Newroz ateşi Gündoğdu Meydanı’nda yakıldı. Sabahın ilk saatlerinden itibaren alana giriş yapan yurttaşlar, “Bijî Newroz”, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe”, “Jin, jiyan, azadî”, “Bijî berxwedana zindana”, “Faşizme karşı omuz omuza” “Bijî tekoşina gelan” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlar ve zılgıtları eşliğinde alana giriş yaptı.
 
AKP iktidarına isyan ve öfkenin hakim olduğu Newroz’da sahneye çıkan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eş Başkanları Berna Çelik ve Çınar Altan, Barış Anneleri, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) temsilcisi Salih Tekin, Yeşil Sol Parti MYK üyesi Ahmet Asena, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay sahneye çıkarak, Newroz’un önemine dair kısa konuşmalar yaparak, Newroza katılan halklara teşekkür etti. 
 
BAŞ: DİKTATÖRLÜĞÜN SONU GELDİ 
 
Ardından konuşan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, 20 yıllık diktatörlüğün sonuna gelindiğini belirterek, “Bunun umudu ve inancıyla bu alandayız. Halklarımızı enkaz altında ve yoksullukla karşı karşıya bırakanlara karşı alandayız. Yılladır sevdiklerimizi esir aldılar. Bizi bir birimize düşürmeye çalışanlara buradan sesleniyoruz. İşte buradayız bir aradayız. Çok ağır bir depremi yaşadık. Biz halkın canıyla uğraşırken, onlar saraylarda izlediler. Bir tane bile çadır vermediler. Bir tas çorba getirmediler. Yoğun acı günlerimizde bizi yalnızlığa terk ettiler. Ama halklar bir birine el uzattı. Bir birimizin ellerini tutarak hayatta kaldık. Asrın felaketine karşı asrın dayanışmasını ördük” dedi. 
 
Asrın hesaplaşmasının zamanı geldiğine dikkati çeken Baş, “Bu sülale devrini bitireceğiz. İzmir eşitlik, özgürlük barış ve halkların kardeşliği diyor. Bu zafer işareti barış, özgürlüğün işareti. Kürt ve Türk halkların yan yana geldiğinin işareti. Deniz Gezmiş ile Deniz Poyraz’ı işareti. HDP’yi kapatmaya, susturmaya çalışıyorlar. Ey Tayyip Erdoğan; HDP asla yalnız kalmayacak. Kürt halkı asla yalnız kalmayacak. Kürt halkının iradesini kapatamazsınız. Ama biz sizin sömürünüzü kapatmaya geliyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
TÜMÜKLÜ: İSYAN HARLANIYOR
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (EMEP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü de şunları söyledi: “Bir yanımız Newroz’un ateşin ve isyanıyla harlanıyor. Newroz’un ruhu budur. Yüreğimiz her daraldığında ruhumuzu sıktıklarında Newroz ateşiyle ısınıyoruz. Rahşan Demirel, Zekiye Alkan’ın yaktığı ateşle ısınıyoruz. Özgürlük ve adalet için kendi gücümüze güveneceğiz. Kendi geleceğimizi inşa edeceğiz. Biji Newroz biji azadî.”
 
ÖNDER: İMRALI’YA SELAM OLSUN 
 
HDP önceki dönem Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise Deniz Poyraz şahsında mücadelede yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başladı. Kitlenin sık sık “Biji Serok Apo” sloganına karşılık Önder, “Eminim ki Sayın Öcalan da bu görüntüleri izliyordur. Barış bu topraklarda kaldığı yerden devam edecek. Barışı ve eşitliği getireceğiz. Buradan İmralı’ya selam olsun” dedi. 
 
Cezaevlerindeki siyasi tutuklulara da selam gönderen Önder, “Memlekette bu günlerde enflasyonu olan en çok iki şey var. Koltuk ve masa. Koltuk ve masadan geçilmiyor. Bu masalardan bir şey istemeyen, pazarlık yapmayan sadece biz varız. Biz o masalardan bir bardak çay istemeyiz. Alın kime ne lazımsa onun fazlalığını yapın. Sizin yaptığınız 19’uncu yüzyıl siyaseti çöp olmuştur. Siyasetleri gibi onlar da tarihin çöp sepetine gidecekler. Geriye insanlık, umut kalacak. Biz o zaman masa, koltuk, sandalye hesabı yapmadan bu memleketi bir yeryüzü bahçesine dönüştüreceğiz. O güne olan inancımla hepinizi selamlıyorum” sözleriyle konuşmasını bitirdi. 
 
ÖZTÜRK: KİMİN BİTİP BİTMEDİĞİNİ GÖRÜYORUZ
 
Daha sonra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk konuştu. Yaşanan depremlere dikkati çeken Öztürk, depremin sebebinin iktidar ve kirli sistemi olduğunu belirterek, “Sorumlulurdan hesap soracağız. Hesap verecekler. Kaçacağınız bir yer yok. Sırtınızı dayayacağınız bir yer kalmadı. Depreme ‘felaket’ diyorlar, yalan söylüyorlar, çürümüş sistemleri depremde ortaya çıktı” ifadelerini kullandı. 
 
4 parça Kurdistan’da Kürtleri varlığının hedef aldığını belirten Öztürk, “Kimin bitip bitmediğini görüyoruz. 5 Nisan 2015’ten itibaren Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ağırlaştırdılar. 4 parça Kurdistan’da Kürtleri esir alarak diz çöktürmek istediler. İlk adımı, İmralı’da bulunan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde gerçekleştirmek istediler. Akılları Kürt düşmanlığı üzerine çalışıyor. İktidar sadece 2 partiden oluşmuyor. Yüzyıllık sistem Kürtleri, Alevileri yok sayıyor. Yeni bir seçime giriyoruz. Bu seçim bizimle AKP-MHP arasında olan bir seçim değil, yüzyıllık bir sistem sorunudur. Erdoğan ve Bahçeli yüzyıllık bu inkar sisteminin zihniyetini taşıyorlar” diye belirtti. 
 
MUHALEFETE UYARI 
 
Muhalefete de seslenen Öztürk, “Bizim derdimiz hükümetin değişmesi değil. ‘Bu sistemden kurtulup yeni koltuklara biz oturacağız’ demeyin, böyle bir şey olmayacak. Sonunuz Erdoğan ve Bahçeli’den daha kötü olur, aklınızı başınıza alın” dedi. 
 
Öztürk’ün konuşması Newroz alanından yükselen “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” slaganlarıyla kesildi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkati çeken Öztürk, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Tecrit işkencedir, hukuk dışıdır. Muhalefet olarak buna sözünüz olmayacak mı? Bunu dile getirmezseniz, samimiyetinize inanamayız. İstanbul’daki demokrasi, Amed’te demokrasi değil mi? Kürt halkının iradesini nasıl yok sayıyorsunuz? ‘Savaşa karşıyım’ diyerek Kurdistan’ı bombalayamazsınız. 
 
ÖCALAN BARIŞIN SESİDİR
 
Kurdistan’da kimyasal silah kullanılıyor. Kimyasal silah kullanımına karşı neden sessizsiniz? Sonra da gelip Kürtlere ‘Ben savaşa karşıyım’ diyebilecek misiniz? Newroz bizim için en önemli mesajlardan biridir. Muhalefeti buradan uyarıyorum; küçük hesaplar yapmayın. Öcalan barışın sesi, eşit yaşamın teminatıdır.”
 
İzmir Newrozu, Dengbêj Xalîde ve Koma Hevra’nın seslendirdiği şarkıların ardından sona erdi.  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.