en iyi rulet siteleri
Gülderen’deki acele kamulaştırmaya karşı dava
  • Rojev
  • Güncel
  • Gülderen’deki acele kamulaştırmaya karşı dava

Gülderen’deki acele kamulaştırmaya karşı dava

Antakya ilçesi Gülderen Mahallesi'nde şehir hastanesi yapımı için 61 parselin acele kamulaştırılması kararının durdurulması ve iptali için Danıştay'da dava açıldı.

ABONE OL
Mayıs 7, 2023 08:00
Gülderen’deki acele kamulaştırmaya karşı dava
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HATAY- Antakya ilçesi Gülderen Mahallesi’nde şehir hastanesi yapımı için 61 parselin acele kamulaştırılması kararının durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açıldı.
 
Hatay’ın Antakya ilçesi Gülderen Mahallesi’nde 61 adet parselin şehir hastanesi yapılması amacıyla acele kamulaştırılmasına ilişkin 13 Nisan’daki Cumhurbaşkanı Kararı’nın hukuka aykırı olduğunu belirten yurttaşlardan Seyran Ateş, yürütmenin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açtı. 
 
DEPREMDE HASAR GÖRMEDİ
 
Dava dilekçesinde, bahse konu kamulaştırma kararı verilen alanların depremde hasar görmediği ve alanda zeytincilik, seracılık ve meyvecilik gibi tarımsal faaliyetler, küçük ve büyükbaş hayvancılığın yapıldığı hatırlatılarak, “Söz konusu kamulaştırma kararının uygulanması halinde kamulaştırılan yerler yetmeyecek olup ek bina, yol, köprü vs. ihtiyaçlar için ek kamulaştırma kararı alınması kaçınılmaz hale gelecek ve bir köy hayatı, tabiatı, tarımsal üretimi, ekolojik dengesi geri dönülemez şekilde tahrip edilecektir. Depremin yıkamadığı evleri bu sefer kamu gücünü kullanarak idare yıkacaktır. Bu durum da mahalleli açısından depremden daha fazla bir yıkıma ve hayal kırıklığına yol açacaktır ve devlete/kamu otoritelerine olan güveni zedeleyecektir” denildi.
 
‘İŞLEM İPTAL EDİLSİN’
 
Acele kamulaştırma işleminin açıkça hukuka aykırı olduğu kaydedilen dilekçede, telafisi güç ve imkansız zarara yol açacağından davalı tarafın savunması alınmadan davaya konu acele kamulaştırma işleminin, dava sonucuna kadar yürütmenin durdurulmasına ve akabinde esasa ilişkin inceleme yapılarak iptaline karar verilmesi talep edildi. 
 
  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.