en iyi rulet siteleri
Ginko Kitap: TÜYAP katılımı imkansız hâle getirdi

Ginko Kitap: TÜYAP katılımı imkansız hâle getirdi

TÜYAP 39’uncu Kitap Fuarı’nda yüksek stant ücretleri birçok yayınevinin katılımını imkansız hale getirdi. Ginko Kitap, organizasyonun fiyat politikasından kaynaklı fuara katılmama kararı aldı.

ABONE OL
Kasım 30, 2022 14:00
Ginko Kitap: TÜYAP katılımı imkansız hâle getirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – TÜYAP 39’uncu Kitap Fuarı’nda yüksek stant ücretleri birçok yayınevinin katılımını imkansız hale getirdi. Ginko Kitap, organizasyonun fiyat politikasından kaynaklı fuara katılmama kararı aldı.
 
Bu yıl 3-11 Aralık tarihlerinde düzenlenecek 39. İstanbul Kitap Fuarı’nda (TÜYAP) yayınevlerinden istenen yüksek ücretlerden kaynaklı birçok yayınevinin katılımını imkansız hale getirdi. Özelikle çocuk edebiyatı alanda birçok eser yayımlayan Ginko Kitap, fuarın metrekare ücretlerinin ve diğer giderlerinin çok yüksek olmasından kaynaklı “İstanbul Kitap Fuarı’na katıl(a)mıyoruz!” açıklaması yaptı.
 
Kamuoyuna Ginko Bilim, Ginko Çocuk, Kor Kitap, Manos Kitap ve Weşanên Sor adına yapılan yazılı açıklamada konuya dair şu bilgiler paylaşıldı: “Yayınevi olarak okurlarımızla buluşmanın en önemli yollarından biri ve birer kültür festivali olan kitap fuarlarını önemsiyoruz, elimizden geldiğince de katılmaya çalıştık, çalışıyoruz. Türkiye’de düzenlenen kitap fuarlarının en büyüğü olan İstanbul Kitap Fuarı’na da katılabilmeyi elbette dilerdik. Ancak fuarın metrekare ücretlerinin ve diğer giderlerinin çok yüksek olması ve buna eklenen fuar şirketinin katı fiyat politikası, yayınevi olarak fuara katılımımızı imkânsız hâle getirdi. Başlangıcından bu yana İstanbul Kitap Fuarı’nın parçası olmuş, yazarları fuarın onur yazarı olmuş bir yayınevi olarak ilk kez İstanbul Kitap Fuarı’na katıl(a)mayacağız. Açmak gerekirse pandemi öncesi yapılabilen son İstanbul Kitap Fuarı’nda ‘50 kuşağı öykücülerinden ve yazarlarımızdan Adnan Özyalçıner onur yazarıydı ve bu fuara 42 metrekarelik bir stant ile katılmıştık. Aynı alanımızla bu sene de fuara katılmak istesek toplamda 100 bin TL’ye varan bir harcama yapmamız gerekiyordu. Bu koşullarda maddi zorluklar karşısında ayakta kalmaları giderek zorlaşan bağımsız yayınevlerinin fuara katılımı neredeyse imkânsız hâle gelmekte.”
 
‘ÜZÜNTÜYLE TAKİP EDİYORUZ’
 
“Bu durumun hem ülkedeki hem de fuardaki kültürel çeşitliliği tehdit ettiğini ve maalesef azalttığını söylemeliyiz” diye devam eden açıklamada, “Cemal Süreya’nın ‘Bir dergi gibi benim hayatım. Bu yüzden ölmem; batarım.’ dediği zamanları yaşıyoruz. Son zamanlarda maddi nedenlerle dergi ve yayınevlerinin kapanmasını herkes gibi üzüntüyle takip ediyoruz. Kültür ve kitap fuarlarına diğer iş fuarlarıyla aynı şekilde yaklaşılması eşitsiz bir tablo yaratmakta. Tüm bunları da göze alarak ‘zarar’ etme pahasına ve kendimizi zorlayarak bir şekilde belki fuarda yer alabilirdik fakat bu gidişata bir yerde dur denilmesi gerektiğini düşündük. Yayıncılığı salt ticari faaliyet olarak görmeyen bir yayınevi olarak fuara katıl(a)mamak okurlarımızla buluşmamıza engel olamazdı. Okurlarımızla buluşmanın başka bir yolunu elbette bulacaktık” denildi.
 
OKURLA BULUŞACAK
 
Okurla buluşma programını da paylaşan Ginko Kitap, açıklamanın devamında şunları belirtti: “Pandemi nedeniyle fuarların yapılamadığı geçtiğimiz yıllarda yalnızca online satış platformumuz üzerinden organize ettiğimiz Ginko Kitap Günleri’ne bu sene fiziki alanlar ve etkinlikler ekleyerek devam ediyoruz. İki hafta boyunca İstanbul genelinde beş farklı noktada kitaplarımız indirimli olarak okurlarımızla buluşacak, yine çeşitli mekânlarda düzenleyeceğimiz onu aşkın söyleşi ve imza etkinliğiyle okur-yazar buluşmaları gerçekleştireceğiz.
 
3-18 Aralık 2022 tarihleri arasında tüm okurlarımızın Ginko Kitap Günleri’ne katılımını ve dayanışmasını bekliyoruz.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.