en iyi rulet siteleri
Gever’de gençler Amedspor’a destek için yürüdü
  • Rojev
  • Gençlik
  • Gever’de gençler Amedspor’a destek için yürüdü

Gever’de gençler Amedspor’a destek için yürüdü

Gever’de Amedspor’a yönelik ırkçı saldırıyı protesto eden gençler, polis saldırısına rağmen yürüyüş gerçekleştirdi.

ABONE OL
Aralık 17, 2023 15:16
Gever’de gençler Amedspor’a destek için yürüdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

COLEMÊRG – Gever’de Amedspor’a yönelik ırkçı saldırıyı protesto eden gençler, polis saldırısına rağmen yürüyüş gerçekleştirdi.

Colemêrg’in Gever ilçesinde Amedspor’un Bursaspor karşılaşmasında uğradığı ırkçı saldırıyı protesto etmek amacıyla yüzlerce genç yürüyüş düzenledi. Gençler, “Irkçılığa karşı Amedspor’un yanındayız” pankartı açarak, çarşı merkezinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında sık sık, “Amedspor yalnız değildir” sloganları atıldı. Yürüyüş esnasında, polisler kitleyi “eylem ve etkinlik” yasağı gerekçe göstererek engellemek istedi. Gençler, “Amedspor yalnız değildir” sloganlarıyla polis engelini aşarak tekrar yürüyüşe geçti. Bunun üzerine polisler gençleri ablukaya alarak, çevrede bulunan yurttaşlara ve kitleye biber gazıyla saldırıda bulundu. Saldırı sonrası 2 genç limitsizbet giriş gözaltına alındı.

POLİSE RAĞMEN YÜRÜYÜŞ

Gever ilçe merkezine bağlı Cengiz Topel Caddesi’nde yürüyüş düzenleyen gençler, polis ablukasına tepki göstererek, “Galatasaray gibi takımlar şampiyon olduğunda burada yürüyenler bu yasağa tabi değil de, Amedspor’a yapılan ırkçı saldırı kınamak mı yasağa tabidir? Şuan pankartta Amedspor amblemi olduğu için mi engel oluyorsunuz. Tuttuğumuz takıma yönelik ırkçı bir saldırı olduğu için burada bu yürüyüşü yapacağız” ifadelerini kullandı.

Polisler, “yol güzergahını kapatıyorsunuz. İnsanların geçişlerinde sorun yaratıyorsunuz” demesi üzerine çevrede bulunan yurttaşlar polis tepki göstererek, “sizin dışınızda kimse rahatsız” olmuyor diyerek ıslıklar ve “Amed halkı yalnız değildir” sloganlarıyla engellemeyi protesto etti.

Protesto esnasında polisler tarafından, olay yerinde gözlemci olarak yer alan ve görüntü çeken İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Colemêrg Şubesi üyelerinin görüntü çekmeleri engellenmeye çalışıldı. Darp edilerek gözaltına alınan, Ubeydullah Subaşı ve Bedel Orhan isimli gençler, Yüksekova ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

limitsizbet

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.