en iyi rulet siteleri
Gençlik şöleninde özgürlük talebi yükseldi
  • Rojev
  • Gençlik
  • Gençlik şöleninde özgürlük talebi yükseldi

Gençlik şöleninde özgürlük talebi yükseldi

Yeşil Sol Parti gençlik şöleninde buluşan gençler, 14 Mayıs’ta “değiştiren güç” olacaklarını belirterek, başta PKK Lideri Abdullah Öcalan olmak üzere siyasi tutuklular yönelik özgürlük talebini haykırdı.

ABONE OL
Mayıs 4, 2023 16:00
Gençlik şöleninde özgürlük talebi yükseldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

WAN – Yeşil Sol Parti gençlik şöleninde buluşan gençler, 14 Mayıs’ta “değiştiren güç” olacaklarını belirterek, başta PKK Lideri Abdullah Öcalan olmak üzere siyasi tutuklular yönelik özgürlük talebini haykırdı. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Wan Gençlik Meclisi, kent merkezinde bulunan bir düğün salonunda gençlik şöleni düzenledi. “Disa ciwan, disa serkeftin” şiarıyla düzenlenen şölenin yapıldığı salona, “Barış için yürekli çıkışlar gereklidir”, “ Genç başladık, genç başaracağız”, “Disa ciwan, disa govend”, “Bi tekoşina jinen ciwan, jiyana azad we be afirandin”, “Disa ciwan, disa tilili”, “Dem dema bilind kirina roje ye” pankartları yanı sıra Yeşil Sol Parti flamaları asıldı. Şölene, yüzlerce genç, Yeşil Sol Parti milletvekili adayları ve il yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kurum da destek verdi. 

Şölen, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ve “Çerxa Soreşê” marşı ile başladı. Wan Barış Annesi Perişan Aslan, iktidarın savaş politikalarını eleştirdi. Aslan, zulmün gençlerin mücadelesiyle sonlanacağını belirtti. Ardından söz alan Barış Annesi Zekiye Kaya, gençleri selamlayarak, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekti. “Gençler geleceğimizdir, umudumuzdur” diyen Kaya, Kürt dili, kimliği ve gençliğinin geleceği için adaletin şart olduğunu söyledi. Kaya, “Savaşa karşıyız, biz anneler her zaman barışı savunduk ve savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘GENÇ BAŞLADIK GENÇ BAŞARACAĞIZ’

Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi Sözcüsü Azad Ferhan ise, “’Genç başladık, genç başaracağız’ şiarıyla çıktığımız bu yolda, ya özgürce yaşanacak ya da hiç yaşanmamış sayılacak. Tarih bile göstermiştir ki, gençliğini kaybeden toplumlar yok olmuştur. Biz Yurtsever Kürt gençliği olarak az konuşacak, çok direneceğiz. Bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Dicle’nin ve Fırat’ın özgürce akmasını, ‘Demokratik Modernite’yi’ hayata geçireceğiz. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kıracağız” ifadelerini kullandı.

‘TARİHİMİZİ BİLMEK ZORUNDAYIZ’

Wan Yeşil Sol Parti adayı Havin Kiye de şöyle konuştu: “14 Mayıs seçimleri biz gençler için çok önemlidir. Kürtçe’nin üzerindeki baskılar başta olmak üzere Kürt halkı üzerinde bir baskı devam etmekte. AKP-MHP ittifakı gençler üzerinde özel politikalar devreye koyarak gençler madde bağımlılığı ve fuhuş politikaları kıskacında. Yine ekonomik olarak gençleri yurt dışına göçe zorlamakta. Bu politikalara karşı biz gençlerin her anını araştırmaya, eğitime vermesi gerekir. kim olduğumuzu, tarihimizi bilmek zorundayız. Bizler tarihimizi öğrendikçe, araştırdıkça mücadelemiz güçlenecektir.”

Konuşmaların ardından sanatçı Azad Bedran’ın çaldığı parçalarla gençler halaya durdu. Çekilen halayların ardından şölen son buldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.