en iyi rulet siteleri
Gençlerden deprem seferberliği: 200 genç Semsûr’da
  • Rojev
  • Güncel
  • Gençlerden deprem seferberliği: 200 genç Semsûr’da

Gençlerden deprem seferberliği: 200 genç Semsûr’da

HDP öncülüğünde depremzedelerle dayanışma kampanyasına katılarak Semsûr’a gelen DÖM üyesi 200 genç, “Halkın bize ihtiyacı var” diyerek, dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yaptı.

ABONE OL
Şubat 16, 2023 06:30
Gençlerden deprem seferberliği: 200 genç Semsûr’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL
SEMSÛR – HDP öncülüğünde depremzedelerle dayanışma kampanyasına katılarak Semsûr’a gelen DÖM üyesi 200 genç, “Halkın bize ihtiyacı var” diyerek, dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yaptı.
 
Depremin büyük yıkıma neden olduğu Semsûr’da, Türkiye ve Kurdistan’dan gelen yüzlerce gönüllünün oluşturduğu dayanışma ağı büyüyor. 3 bin 500’den fazla binanın yıkıldığı, binlerce binanın ağır hasar aldığı kentte, on binlerce yurttaş sokaklarda kaldı. Resmi olmayan verilere göre; kent merkezinde 11 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi, on binlerce kişi yaralandı. Devletin geç müdahale ettiği Semsûr’da, Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin (STÖ) de yer aldığı Semsûr İl Koordinasyonu kuruldu. Depremin ilk gününden itibaren Semsûrlularla dayanışmak ve halkın ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan İl Koordinasyonu, kent merkezi başta olmak üzere ilçeler, köyler ve bağlı mezralarda bulunan 50 bini aşkın depremzedeye yardım ulaştırdı.
 
‘HALKIN BİZE İHTİYACI VAR’
 
HDP’nin kurduğu İl Koordinasyonuna çeşitli illerde gönüllü olarak gelen Demokratik Öğrenci Meclisi (DÖM) üyesi yüzlerce genç, yardımların halka ulaştırılması için çalışıyor. DÖM üyesi Muhammed Borak, bir hafta önce Semsûr’a geldiğini ve ilk günlerde enkazlardaki arama kurtarma çalışmalarına katıldıklarını, daha sonra yardım deposunda çalışmalarda yer aldığını söyledi. Depremin ilk gününden bugüne kadar yaklaşık DÖM üyesi 200 gencin Semsûr’a geldiğini belirten Borak, kentteki acı tablonun tazeliğini koruduğunu dile getirdi. Depremzedelerin çok zor durumda olduğunu ifade eden Borak, “Halkın durumu hiç iç açıcı değil. Buradaki halkın bize ihtiyacı var. Diğer kentlerde yaşayan halkımızın örgütlenip buraya gelmesi, yardımlaşma sürecinin kısa bir zaman dilimi olmaması gerekiyor. İlerleyen günlerde de yardımlar devam etmeli. Buraya gelemeyen insanların da oldukları yerlerde yardımlaşma kampanyası örgütleyerek, yardım toplaması gerekiyor” diye seslendi.
 
Semsûr’daki insan gücüne de ihtiyaç duyduklarını dile getiren Borak, “Halkımızı, DÖM olarak Semsûr’a çağırıyoruz. Burada en çok çadıra ihtiyaç var. Buradaki insanların çok büyük travması var. Bunun için psikolojik desteğe de çok fazla ihtiyaç var” diye belirtti.
 
‘HALK KENDİ YARALARINI SARIYOR’
 
Amed’ten 15 kişilik bir grupla gelen Jiyan Arjin, yardımların yetersiz olduğunu söyledi. Arjin, dayanışma amacıyla geldiklerini ve halka yardım ulaştırmak için yardım deposunda çalışmalarda yer aldığını belirtti. “Sadece Semsûr’da değil diğer kentlere de yardım etmek gerekiyor” diyen Arjin, “Depremin ilk günlerinde Amed’teydik. Şimdi Semsûr’a geldik. Bir süre sonra diğer kentlere gideceğiz. Böyle günlerde el ele vermeliyiz. Bu yardımların uzun soluklu olması gerekiyor. Özellikle genç arkadaşların depremin vurduğu yerlere gelmesi gerekiyor. Herkes elinden geldiğince yardımlara dahil olmalı. 4 gündür buradayım. Burada devleti görmedik. Her şeyi halk kendi imkanlarıyla yapıyor, kendi yaralarını sarıyor” şeklinde konuştu.
 
MA / Ömer Akın – Ahmet Kanbal
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.