en iyi rulet siteleri
‘Gençler tecridi kıracak, savaşı durduracak’
  • Rojev
  • Gençlik
  • ‘Gençler tecridi kıracak, savaşı durduracak’

‘Gençler tecridi kıracak, savaşı durduracak’

Çoklu krizlere karşı çözümün gençliğin örgütlenmesinde olduğunu vurgulayan HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, “Gençlik tecridi kıracak, savaşı durduracak, bu düzeni değiştirecek” dedi.

ABONE OL
Aralık 15, 2022 08:38
‘Gençler tecridi kıracak, savaşı durduracak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Çoklu krizlere karşı çözümün gençliğin örgütlenmesinde olduğunu vurgulayan HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, “Gençlik tecridi kıracak, savaşı durduracak, bu düzeni değiştirecek” dedi.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği toplantıda yeni dönem politik mücadele hattını belirlemek ve örgütlenme çalışmaları kapsamında “Örgütlü gençlikle, özgür geleceğe” şiarıyla konferans kararı aldı. Riha ve Mûş’ta konferanslarını gerçekleştiren gençler, İzmir ve Mersin’de gerçekleştirilecek konferansların ardından Amed ve İstanbul’da da merkezi konferans gerçekleştirecek. 
 
Konferanslarla yeniden örgütlenme sürecine giren HDP Gençlik Meclisi, konferansların ardından eylem ve etkinlik takvimini de belirleyecek. Tecrit, savaş ve Kürt sorununun çözümsüzlüğü başta olmak üzere ülkedeki çoklu krizlere karşı mücadele hattını ortaya koyacak. HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, konferansların amaçlarını anlatarak, gençlerin örgütlenmesinin önemine değindi.  
 
ÇOKLU KRİZLERE KARŞI MÜCADELE
 
Gençlerin yeniden örgütlenme sürecine girdiğini ve bu kapsamda birçok kentte konferans gerçekleştirme kararı aldıklarını aktaran Dağ, kent konferanslarının ardından iki merkezi konferans ile yeni dönem mücadele hattını belirleyeceklerini söyledi. HDP Gençlik Meclisi’nin ülkenin içine girdiği çoklu krizlere karşı harekete geçtiğini dile getiren Dağ, gençlerin çözüm rolüne işaret etti. Gençlerin krizlere karşı mücadelede kararlı olduğunun altını çizen Dağ, bunun aynı zamanda örgütlülükte de ısrar olduğunu vurguladı. 
 
‘GENÇLER BU DÜZENİ DEĞİŞTİRECEK’ 
 
Ülkede yaşanan krizlerin temelinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik derinleştirilen tecrit uygulamasının olduğunu ifade eden Dağ, “Tecridin derinleşmesiyle savaşta ısrar açığa çıkıyor. Bunun sonucunda ekonomik ve toplumsal krizlerde derinleşiyor. Bu krizlerden en çok gençler etkileniyor. Eğitimden işsizliğe, sosyal yaşama gençleri etkileyen faktörler. Gençlerin geleceğini görememe hali var. Bu krizleri durduracak, tecridi kıracak, savaşı durduracak yegane gücün gençlik olduğunu biliyoruz. Tüm bunlardan en çok gençler etkileniyorsa, bu düzeni değiştirecek güç de gençliktir” dedi. 
 
‘GİDİŞATIN RAZI OLAN TEK BİR GENÇ YOK’ 
 
Gençler başta olmak üzere toplumun bir bütünen topyekûn saldırıyla karşı karşıya olduğunu dile getiren Dağ, “Gençler işsiz kalıyor, artık bu ülkede yaşamak istemiyor. Demokratik hakkını kullanmak isteyen, demokratik siyaset hakkını kullanmak isteyen gençler, baskı, gözaltı ve tutuklamalarla, kaçırılmalarla karşı karşıya kalıyor. Gençlerin mücadele alanlarına, yaşam alanlarına yönelik bir saldırı söz konusu. Ama gidişata dur diyecek gençliğin örgütlüğünden geçiyor. Gençliğin en çok örgütlenmeye ihtiyaç duyduğu süreci yaşıyoruz. Bu ülkede mevcut gidişattan razı olan tek bir genç yok. Bunun için örgütlenmeye ihtiyaç var. Böylesi bir süreçte konferans gerçekleştiriyor olmamız önemli” şeklinde konuştu. 
 
GENÇLERE ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI 
 
Çoklu krizlere karşı tüm gençlere örgütlenme çağrısı yaptıklarını, bunun sağlanmasıyla mevcut gidişatın değiştirilebileceğinin altını çizen Dağ, “Gençler için özgür, adil ve eşit bir yaşam için örgütlenme çağrısı yapıyoruz. AKP-MHP iktidarının politikalarının değiştirilmesi için örgütlülüğün büyütülmesinden geçiyor. Tam da baskının arttığı, iradenin yok sayıldığı bir süreçte örgütlenmeyi büyütmek gerekiyor. Konferanslarımızın da temel amacı budur ve bu önemli bir adım. Üniversitelisinden liselisine, emekçisinden işsiz gençlere kadar tüm gençlere örgütlenme çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘HDP ÇÖZÜM SUNUYOR’
 
Cumhur İttifakı gençlere bir vaadinin olmadığını, Millet İttifakı’nın da benzer politika yürüttüğünü kaydeden Dağ, “Cumhur İttifakı’nın da Millet İttifakı’nın da gençlerin en büyük sorunu olan, çoklu krizlerin temel nedeni olan Kürt sorununa, tecride, savaşa, anadilde eğitime dair bir çözüm önerisi yok. Bu nedenle çözümün Üçüncü Yol siyasetinde ısrar eden HDP’de olduğunu söylüyoruz. Bu nedenle gençlerin HDP Gençlik Meclisi’nin mücadelesini büyütmesi için örgütlenmesi gerektiğini söylüyoruz. HDP toplumun tüm kesimlerine olduğu gibi gençlerin yaşadığı sorunlar için de çözüm siyaseti sunuyor. Gençlerin yaşadığı sorunlar, ancak gençlerin siyasette söz sahibi olmasıyla çözülebilir. Gençlerin kendi sözünü söyleyebileceği mekanizma, bugün HDP dışında bir siyasi partide yok” diye belirtti. 
 
MA / Özgür Paksoy

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.