en iyi rulet siteleri
Gemlik Yürüyüşü nedeniyle yargılanan 25 isme beraat
  • Rojev
  • Güncel
  • Gemlik Yürüyüşü nedeniyle yargılanan 25 isme beraat

Gemlik Yürüyüşü nedeniyle yargılanan 25 isme beraat

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması ve fiziki özgürlüğüne kavuşması için düzenlenen Gemlik Yürüyüşü’nden dolayı yargılanan 25 isim beraat etti.

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 19:30
Gemlik Yürüyüşü nedeniyle yargılanan 25 isme beraat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması ve fiziki özgürlüğüne kavuşması için düzenlenen Gemlik Yürüyüşü’nden dolayı yargılanan 25 isim beraat etti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve özgürlüğüne kavuşması için 12 Haziran 2022’de Kadıköy’de yapılan Gemlik Yürüyüşünde gözaltına alınan 25 isim hakkında, “toplantı ve gösteri kanuna muhalefet etmek” iddiasıyla Anadolu 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması görüldü.

ÖZGÜRLÜK İSTEMİNE BERAAT

Duruşmada söz verilen iddia makamı, önceki celsede verdiği beraat talepli mütalaasını tekrarladı. Avukatlar da beraat talebinde bulundu. Gerekçeleriyle birlikte kararını açıklayan hakim, bilirkişi raporuna işaret etti ve söz konusu eylemin Anayasa’nın 34’üncü maddesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti. Kadıköy Kaymakamlığı’nın eylemin “kamu düzenini” bozabilecek mahiyette olabileceğini ileri sürerek, yasak kararı verdiğini ancak dosyada bu doğrultuda bir delilin olmadığını, eylemin insan ve araç trafiğini kapatacağına dair iddianın da asılsız olduğunu ve alternatif güzergahların mevcut olduğunu, haliyle eylemin barışçıl toplanma hakkı kapsamında kaldığını ve suç unsuru teşkil etmediğini belirterek, bu iddia yönünden yargılan 25 kişi hakkında beraat kararı verdi.  

HAKARET DEĞİL KABA SÖZ

Hakim, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Örgütü Eşbaşkanı Koray Türkay’ın eylem sırasında polise sarf ettiği, “10 bin liraya vicdanını satmışsın bir de burada utanmazlık yapıyorsun. Paraya satmışsın kendini paraya, 10 bin liraya, alçak seni” şeklindeki sözleri nedeniyle “hakaretten” cezalandırılmasının istendiğini, ancak bu sözlerin hakaret içermediğini ve rencide edici boyuta ulaşmayan “kaba” sözler olduğunu, bu nedenle bu bağlamda da beraat kararı verilmesi gerektiğini belirtti. Türkay’a yönelik “Görevi yaptırmamak için direnmek” suçlamasını da karara bağlayan hakim, Türkay’ın bu bağlamda 6 ay hapis cezası verdi. Hakim, bu cezayı ise 3 bin TL para cezasına çevirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.