DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4381430,07%
Diyarbakır
39°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Gazetecileri serbest bırakın’

‘Gazetecileri serbest bırakın’

Gazeteciliğin suç olmadığını belirten Mersin’deki gazeteciler, tutuklanan 16 meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

ABONE OL
Temmuz 16, 2022 14:00
‘Gazetecileri serbest bırakın’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MERSİN – Gazeteciliğin suç olmadığını belirten Mersin’deki gazeteciler, tutuklanan 16 meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi. 
 
Mersin’de bir grup gazeteci, Diyarbakır’da 16 gazetecinin tutuklanmasının birinci ayına ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi’nde bir araya gelerek açıklama yaptı. “Gazeteciliği savunuyoruz. Özgür basın susturulamaz” pankartın asıldığı açıklamada, “Gazetecilik hapsedilemez”, “Cezaevinde gazeteci istemiyoruz” ve “Gazetecilere özgürlük” dövizleri taşındı. 
 
Gazeteciler adına açıklama yapan Güney Gazetesi muhabiri Mahmut Sönmez, Diyarbakır’da 16 Kürt gazetecinin, gerçekleri haberleştirdikleri için 1 aydır tutuklu olduklarını hatırlatarak, meslektaşlarıyla birlikte meslekleri ve haber alma hakkının da tutsak olduğunu söyledi. 
 
‘YILMADIK, YILMAYACAĞIZ’
 
Gazeteciliğin suç olmadığını vurgulayan Sönmez, “Gazeteciliği suç olarak gören bu zihniyet gazetecileri hapsetmekten yılmadı, biz de asıl suçluların onları hapsedenler olduğunu söylemekten yılmadık, yılmayacağız. Gazetecilik suç değildir, suçlu arayanların adresi gazetecileri hapsedenlerdir. Adliyeler basın mensupları için bir öğütme makinası haline gelirken, polis de sokağı gazeteciler için gittikçe daraltıyor, adeta bir mafya üyesiymiş gibi tehditler savuruyor, darp ediyor, işkence ediyor. Gazeteci hapsetmekte mahir olan iktidarın herhangi bir üyesi, ağzını ne zaman açsa cezaevinde gazetecilerin bulunmadığını söylüyor” dedi.
 
’SAVUNACAĞIZ’
 
Herkesi başta Kürt basını olmak üzere gazetecilere ve gazeteciliğe yönelik baskılara karşı oluşan sessizlik duvarını yıkmak için ses çıkarmaya davet eden Sönmez, şöyle konuştu: “Haber alma hakkınıza sahip çıkın istiyoruz. Biz artık hapsedilen meslektaşlarımızın tutuklu kaldığı gün sayısını tutan bir sayaç olmak istemiyoruz. Gazetecilerin görevi haber olmak değil, yönetenlerin baskısına karşı yönetilenlerin yanında olmaktır. Gazetecilerin yeri hapishaneler değil sokaklardır. Meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Onlar suçlu değil, onları hapsedenler suçludur. Bizler gazeteciliği ve gazetecileri savunmaya devam edeceğiz.”
 
‘GAZETECİ OLDUĞUMUZ İÇİN TUTUKLANDIK’
 
Sönmez, daha sonra tutuklu gazetecilerin dayanışma eylemleri için gönderdiği mesajları okudu.
 
Mehmet Ali Ertaş: “Biz özgür gazeteciler işimizi yaptığımız için, doğru haberler naklettiğimiz için tutuklandık. Kamuoyu gazeteci olduğumuzu da, tam da bu yüzden tutuklandığımızı da biliyor. İktidar sahipleri ise ‘sadece bir mikrofon var; bunu sadece benden olanlar, sadece benden olanlara yöneltebilir’ diyor. Hayır, böyle olmayacak. O mikrofondan çıkan sesi duymak da o mikrofona konuşmak da bütün vatandaşların hakkı. Bizler bunun bilinciyle gazetecilik yapmaya, vatandaşların bilgiye ulaşmasını sağlamaya devam edeceğiz. Dayanışma gösteren herkese teşekkürler.”
 
‘RAHATSIZ EDECEĞİZ’
 
DFG Eşbaşkanı Serdar Altan: “Hukuki hiçbir açıklaması, gerekçesi olmayan bir operasyonla alıkonulduk. Özgürlüğümüzden, işimizden mahrum bırakıldık. Suçumuz ne? Elbette, sadece gazetecilik yapmak. Biz yazıp çizenler, çekip görüntüleyenler, anlatıp söyleyenler sadece kendi sesinin çıkmasını, sadece kendi sesinin duyulmasını isteyenleri rahatsız ettik. Bunun sonucunda da tutuklandık. Bunun bizi susturacağını düşünenler yanılıyor. Bizler gazetecilik yapmaya, sadece kendi sesini duymak isteyenleri rahatsız etmeye devam edeceğiz. Gazeteciliğe inanan, bizlerle dayanışma içinde olan başta meslektaşlarımız olmak üzere herkese teşekkür ederiz. Dayanışmayı büyütmek umuduyla…”
 
‘DAYANIŞMA BİZE GÜÇ VERİYOR’
 
MA Editörü Aziz Oruç: “Biz gazeteciler, hukuksuz bir şekilde tutuklandık. Bir ay içinde iki cezaevi değiştirdik. En son, yüksek güvenlikli cezaevinde olmamıza karar verildi… Biz gazeteciyiz. Bunu onlar da biliyor. Nerede olursak olalım, gazeteciliğe devam edeceğiz. Bunu da biliyorlar. Dışarıdaki dayanışma bize güç veriyor. Bu dayanışmayı dışarıdan içeriye; içeriden dışarıya büyütmeli, sürekli kılmalıyız. Özgür günlerde buluşmak dileğiyle.”
 
İHD Çukurova Temsilcisi avukat Bedri Kuran da, gazetecilerin tutuklanmasının hak ihlali olduğunu kaydetti. Gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulunan Kuran, davanın takipçisi olacaklarını belirtti.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.