DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 314772-1,06%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gazeteci Özdemir: Komisyon kararı kimyasal kullanımının kabulüdür
  • Rojev
  • Güncel
  • Gazeteci Özdemir: Komisyon kararı kimyasal kullanımının kabulüdür

Gazeteci Özdemir: Komisyon kararı kimyasal kullanımının kabulüdür

Irak'ta kimyasal kullanımının araştırılması için kurulan komisyonda, bilim insanlarının da yer alması gerektiğini belirten gazeteci Mervan Özdemir, "Komisyonun kurulmuş olması kimyasal kullanıldığı ‘iddialarının' kabulüdür" dedi.

ABONE OL
Kasım 17, 2022 09:30
Gazeteci Özdemir: Komisyon kararı kimyasal kullanımının kabulüdür
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Irak’ta kimyasal kullanımının araştırılması için kurulan komisyonda, bilim insanlarının da yer alması gerektiğini belirten gazeteci Mervan Özdemir, “Komisyonun kurulmuş olması kimyasal kullanıldığı ‘iddialarının’ kabulüdür” dedi. 
 
Türkiye’nin Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine dönük saldırıları 7’nci ayını geride bırakırken, saldırılarda sık sık kimyasal silah ve yasaklı bombalar kullanılıyor. 7 aylık süreçte toplam 2 bin 837 kez yasaklı bomba ve kimyasal silah kullanıldığı açıklandı. Kimyasal silah kullanımına karşı Irak parlamentosu harekete geçti. Parlamentoda kimyasal kullanımının araştırılması için komisyon kuruldu. Kurulan komisyonun, saldırıların yaşandığı bölgelerde inceleme yapacağı belirtiliyor. Bölgede gelişmeleri takip eden gazeteci Mervan Özdemir, komisyon kararının tepkiler üzerine alındığına işaret etti. 
 
İNCELEMEYE KDP ENGELİ
 
Daha önce de araştırma için bölgeye gelen heyetlerin KDP tarafından engellendiğini hatırlatan Özdemir, kimyasal silah kullanımına dair daha önce de birçok çağrının yapıldığını ancak karşılık bulmadığını belirtti. Özdemir, son görüntülerle birlikte kimyasalın kamuoyunun gündemine girdiğine işaret ederek, “Kimyasal silahların kullanımı böylesine acı sonuçlar doğurmadan gündeme gelmedi. HPG, son iki yıldır araştırmalar için defalarca çağrılarda bulundu. Ama çağrılar karşılık bulmadı. KDP, çağrılara cevap veren birkaç kurumun incelemelerde bulunulmasını da engelledi” dedi. 
 
‘TAKİP’ VURGUSU 
 
Tepkilerin büyümesi üzerine komisyon kurulması kararı alındığını söyleyen Özdemir, “Irak’ta yeni bir hükümetin kurulması, kimyasal silah kullanımının gündeme girmesini etkilemiş olabilir. Bu Kürt halkının, bu vicdansızlığı ve ahlaksızlığı kabul etmemesi, direnmesinin sonucudur” diye belirtti. Komisyonda aydınların da yer alması gerektiğini ifade eden Özdemir, şunları söyledi: “Toplumların kültürlerinin ve kimliklerinin ulus devletlerin çıkarlarına kurban edildiği böylesi bir yüzyılda bu komisyonun hakikatin izini büyük bir hassasiyetle süreceğini beklememek lazım. Toplumun, bağımsız kurum ve kuruluşların, bedeli ne olursa olsun gerçeği dile getirmekten çekinmeyen aydınların bu komisyonu takip etmesi hayatidir. Zira çıkarlar söz konusu olduğunda komisyona müdahale edilmeyeceği ve hatta Türk devletini aklamak için yapılan bir girişim olmayacağı kesin değildir. Komisyonun kurulmuş olması kimyasal silahları kullanılması ‘iddiasının’ kabulüdür. Kimyasal silahların kullanıldığı açıktır. Şimdi sıra bu komisyonun takip edilmesi ve bu gerçeğin kabul edilmesindedir. İlgili kurumların, konuyu hassasiyetle takip eden aydınların ve bilim insanlarının, bu komisyonu takip etmesi ve hatta komisyona dahil olması gerekiyor.”
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.