en iyi rulet siteleri
Gazeteci Hafız Akdemir vurulduğu sokakta anıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • Gazeteci Hafız Akdemir vurulduğu sokakta anıldı

Gazeteci Hafız Akdemir vurulduğu sokakta anıldı

Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir, katledildiği sokakta anıldı. Xwebûn Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, katledilen gazetecilerin kaleminin yerde kalmadığını belirterek, “Onların yolunda ilerliyoruz” dedi.

ABONE OL
Haziran 8, 2023 11:00
Gazeteci Hafız Akdemir vurulduğu sokakta anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir, katledildiği sokakta anıldı. Xwebûn Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, katledilen gazetecilerin kaleminin yerde kalmadığını belirterek, “Onların yolunda ilerliyoruz” dedi. 
 
Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir 8 Haziran 1992’de katledildiği Amed’in Sur ilçesi Melik Ahmet Caddesi üzerinde adının verildiği Hafız Akdemir Sokak’ta anıldı. Anmaya, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri ve gazeteciler katıldı. 
 
Hafız Akdemir’in 31 yıl önce katledildiği sokakta yapılan sessiz yürüyüşün ardından vurulduğu yerde açıklama yapıldı. 
 
KATİLLER SERBEST BIRAKILDI
 
Anmada konuşan Xwebûn Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, 90’lı yıllarda gazetecilerin büyük zorluklar ve baskılarla karşılaştığını ve onlarca gazetecinin sokak ortasında katledildiğini söyledi. Gazetelerin bombalandığını hatırlatan Esen, “Bunlardan biri de Hafız Akdemir’di. Onun katledilmesinin üzerinden 31 yıl geçti ama onun katilleri tespit edilmesine rağmen daha sonra serbest bırakıldılar. Bu ve benzer olaylarda katiller benzer şekilde cezalandırılmadı. Ve ceza verilenler de bir müddet sonra serbest bırakıldı” dedi. 
 
Hafız Akdemir’in katilinin kontralar olduğunu söyleyen Esen, AKP-MHP’nin bugün o kontralar ile ittifak yaptığını ifade etti. Kimsenin hakikatin bilinmesini istemediğini belirten Esen, “Onun için birçok gazeteci arkadaşımız gözaltına alındı” diye konuştu.  
 
TUTUKLU GAZETECİLER UNUTULMADI
 
8 Haziran 2022 tarihinde Amed merkezli gazetecilere dönük gerçekleşen operasyonları hatırlatan Esen, bu operasyonlar sonucu 16 gazetecinin tutuklandığını, tutuklanan gazetecilerin davalarının önümüzdeki ayda görüleceğini ifade etti. Esen, “Arkadaşlarımıza yapılan haksızlıklar davada ortaya çıkacaktır. 11 Temmuz’da bu gerçeği herkes görecek” ifadelerinde bulundu.
 
‘KALEMİ YERDE KALMAYACAK’
 
Esen, gazetecilere yönelik baskılara ilişkin de şunları söyledi: “Bizler ne kadar katledilsek, gözaltına alınıp tutuklansak da, bilinsin ki hakikatin sesi Kurdistan sokaklarında eksilmeyecektir. Katledilen arkadaşlarımızın kalemi bizim elimizde, onların yolunda ilerliyoruz, ilerlemeye devam edeceğiz. Bu nedenle Hafız Akdemir şahsında katledilen arkadaşlarımızı unutmayacağız.”
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.