Gazeteci Göktepe mezarı başında anıldı: Hakikat susmadı
  • Rojev
  • Güncel
  • Gazeteci Göktepe mezarı başında anıldı: Hakikat susmadı

Gazeteci Göktepe mezarı başında anıldı: Hakikat susmadı

Polisler tarafından katledilen gazeteci Metin Göktepe’nin anmasında konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Gurbetelli Ersöz’den Apê Musa’ya, Hrant Dink’ten Metin Göktepe’ye ve son olarak kadınların sesi Nagîhan Akarsel’e kadar hakikat susmadı” dedi.

ABONE OL
Ocak 8, 2023 11:30
Gazeteci Göktepe mezarı başında anıldı: Hakikat susmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Polisler tarafından katledilen gazeteci Metin Göktepe’nin anmasında konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Gurbetelli Ersöz’den Apê Musa’ya, Hrant Dink’ten Metin Göktepe’ye ve son olarak kadınların sesi Nagîhan Akarsel’e kadar hakikat susmadı” dedi. 
 
İstanbul’da 8 Ocak 1996 tarihinde, Ümraniye E Tipi Cezaevi’nde öldürülen siyasi tutuklu Orhan Özen ile Rıza Boybaş’ın cenaze törenini haberleştirmek için gittiği Alibeyköy’de polisler tarafından gözaltına alınan ve götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda işkenceyle katledilen Evrensel gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, katledilişinin 27. yılında mezarı başında anıldı. Esenler ilçesinde bulunan mezarlıkta yapılan anmaya, Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftanacıoğlu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Disk Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş’un yanı sıra çok sayıda gazeteci ve yurttaş katıldı.
 
Göktepe’nin çiçeklerle süslenen mezarına, “Metin katledildi susmayacağız” manşetli Evrensel gazetesi bırakıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada, “Metinler ölmez evrensel susmaz”, “Özgür Basın susmadı, susmayacak”, “İnadına hepimiz birer Metin’iz” dövizleri taşındı.
 
TUTUKLU GAZETECİLER UNUTULMADI 
 
Anmada ilk olarak konuşan Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, son 6 ayda Ankara ve Diyarbakır merkezli soruşturmalar kapsamında 25 Kürt gazetecinin tutuklandığını hatırlattı. 17 Aralık’ta ise Belgesel Yönetmeni Sibel Tekin’in tutuklandığını anımsatan Polat, aradan aylar geçmesine rağmen gazetecilerin iddianamelerinin hala hazırlanmadığını belirtti. TSK’nin Federe Kurdistan Bölgesi’nin Metîna, Avaşîn ve Zap alanlarında kimyasal silah kullanımına dair yaptığı değerlendirme nedeniyle tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve Gezi Davası’ndan tutuklananları da hatırlatan Polat,  çıkarılan “Sansür Yasası” ile gazetecilere yönelik baskıların arttığını dile getirdi. 
 
HAKİKAT SUSMADI 
 
Daha sonra konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, Özgür Basın geleneğinin susmadığını ve susmayacağını ifade ederek, “Gurbetelli Ersöz’den Apê Musa’ya, Hrant Dink’ten Metin Göktepe’ye ve son olarak hakikatin ve kadınların sesi Nagîhan Akarsel’e kadar hakikat susmadı. Eğer failler hesap verseydi bugün Amed’te 16 Kürt gazeteci tutuklu olmayacaktı” diye belirtti. 
 
Günay, daha sonra mezara iki gül bıraktı. Bir gülün Göktepe için bıraktığını belirten Günay, diğer gülü hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunan Kürt gazeteciler için bıraktığını söyledi. 
 
‘METİN’E SÖZÜMÜZ OLSUN’
 
Son olarak konuşan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ise, birleşe birleşe, direne direne kazanacaklarını ve Özgür Basın bayrağını asla yere bırakmayacaklarını dile getirerek, şunları söyledi: “Karanlık bir tünelden geçiyoruz. Grev yasakları ne ise HDP’li belediyelere uygulana kayyum odur. HDP’li belediyelere uygulanan kayyum ne ise bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne uygulanan kuşatma odur. O yüzden gün birleşme günüdür. Türkiye’yi bu karanlıktan çıkarmak için hep birlikte durmamız gerekiyor. Birleşik emek cephesini yaratmamız gerekiyor. Birleşeceğiz ve kazanacağız. İşçiler kazanacak. Metin’e sözümüz bu olsun.” 
 
Yapılan konuşmaların ardından anma sloganlarla sona erdi. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.