DOLAR 18,6405 0%
EURO 19,2589 0.01%
ALTIN 1.048,260,06
BITCOIN 3070091,60%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gazeteci Çapan’a ceza talebi

Gazeteci Çapan’a ceza talebi

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan’a ceza istendi.

ABONE OL
Kasım 22, 2022 11:00
Gazeteci Çapan’a ceza talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL- KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan’a ceza istendi. 
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan’ın, gazetenin 17 Haziran 2014 yılındaki nüshasında “Çocuk katilleri” şeklindeki haber nedeniyle  “düzeltme ve cevabın uygun yayımlanmaması” iddiasıyla yeniden yargılandığı davanın ikinci duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Çapan katılmazken, avukatı Özcan Kılıç hazır bulundu.  
 
CAZA TALEBİ
 
Söz verilen iddia makamı, esas hakkında mütalaa sunarak, Çapan’a ceza talebinde bulundu. Mütalaaya karşı söz alan Kılıç, tebligatın usulüne uygun yapılmadığına vurgu yaparak, mütalaada Çapan’ın haberdar olduğu yönündeki ifadeleri reddetti. Ayrıca şikayetçi olan tarafın düzeltme yerine maddi talepte bulunduğunu belirten Kılıç, ayrıca katılan tarafın istediği düzeltmenin de ahlaka aykırı olduğuna işaret etti. Gazete olarak her düzeltmeyi yapmak zorunda olmadıklarını belirten Kılıç, daha önce yaptıkları düzeltme metninin yeterli olduğunu söyledi. 
 
Ara kararını oluşturan mahkeme, taraf vekilinin dosyaya mazeret sunduğunu belirterek, duruşmayı 14 Mart 2023’e erteledi. 
 
NE OLMUŞTU? 
 
Suçlamaya gazetenin 17 Haziran 2014 tarihli nüshasında yayımlanan “Çocuk Katilleri” başlıklı haber hakkında Adana 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Eylül 2014 tarihinde verdiği karar üzerine 23 Ekim 2014 tarihinde “Düzeltme ve özür” başlığıyla yayımlanan tekzibin usulüne uygun yayımlanmaması gerekçe gösterilmişti. 
 
İddianame savcısı, Çapan’ın ve o dönem gazetenin Eş Genel Yayın Yönetmeni olan Eren Keskin’in 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 18/1-2c ve 3. maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep etmişti. Davayı gören İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi Çapan ve Keskin’i 50 bin TL adli para cezasına çarptırılmıştı. Keskin hakkındaki cezada hükmün açıklanması geriye bırakılmış; Çapan’ın avukatları ise cezaya itiraz etmişti. Dosyayı inceleyen Yargıtay 19. Ceza Dairesi, basit yargılama usulünün ihlal edildiği gerekçesiyle Çapan’a verilen hükmü bozmuştu. Davanın 16 Haziran 2022 tarihinde görülen ilk duruşmasında mahkeme, katılan Semra Aras hakkında adres araştırması yapılması için kolluğa müzekkere yazılmasına karar vererek davayı ertelemişti.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.