Gazeteci Atmaca’ya ilişkin soruşturmaya takipsizlik
  • Rojev
  • Güncel
  • Gazeteci Atmaca’ya ilişkin soruşturmaya takipsizlik

Gazeteci Atmaca’ya ilişkin soruşturmaya takipsizlik

Bir çantada gazeteci Vildan Atmaca’ya ait basın kartı ile tabanca bulunmasına dair süren soruşturmaya takipsizlik kararı verildi.

ABONE OL
Ocak 18, 2023 16:00
Gazeteci Atmaca’ya ilişkin soruşturmaya takipsizlik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- Bir çantada gazeteci Vildan Atmaca’ya ait basın kartı ile tabanca bulunmasına dair süren soruşturmaya takipsizlik kararı verildi.

Wan’ın Erdîş (Erciş) ilçesinde bir binanın bodrum katında bulunan bir çantanın içinde Gazeteci Vildan Atmaca’ya ait basın kartı ve silah bulunmasına dair Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmaya takipsizlik kararı verildi.

16 Aralık 2019’da Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne Atmaca’nın bir binanın bodrum katına çanta bıraktığına dair ihbar olduğu iddia edildi. Bunun üzerine bulanan çantada 1 adet tabanca, 1 adet şarjör ve Atmaca’ya ait 2 basın kartı ile Murat Karayılan’a ait “Bir savaşın anatomisi” adlı kitap bulundu.

KAMERA NEREDEN ÇIKTI?

Bunun üzerine açılan soruşturma kapsamında ifade veren apartman görevlisi olduğu iddia edilen Tahir Aras, çantayı kendisinin bularak ihbarda bulunduğunu, emniyete verdiği ifadede çantada bir hafıza kartı ve bir küçük el kamerasının da olduğunu ileri sürdü. 

Bunun üzerine Atmaca’nın parmak izi alındı. Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Grup Amirliği’nin 27 Aralık 2020 tarihli uzmanlık raporunda göre çantada bulunmayan ancak Aras’ın beyanında yer alan ve söz konusu (SONT-HDR-PJ540) ibareli kameranın üstünde Atmaca’nın parmak izi bulundu. Raporda,  Aras’ın iddia ettiği hafıza kartına dair bilgi ise yer almadı. Beyanlarına başvurulan Atmaca, söz konusu eşyaların kendisine ait olmadığını söyledi.

TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

Beyanın ardından tamamlanan soruşturmaya bugün takipsizlik kararı verildi. “Örgüte üye olmak” kriterlerine işaret edilen takipsizlik kararında, “Bu kriterler ışığında şüphelinin eylemi değerlendirildiğinde; olay tarihinde ele geçirilen silahların herhangi bir olayda kullanıldığına dair dosyaya yansıyan somut bir delilin bulunmadığı, silahların üzerinde örgüt mensuplarının parmak izlerinin çıkmadığı, ilgili silahın salt bir tabancadan oluştuğu, keleş vs. olmadığı, ele geçirilen örgütsel kitap ve dökümanların bulunmasının şüphelinin örgüte sempati duyduğu yönünde emare oluşturduğu, örgüt üyeliği için aranan süreklilik, çeşitlilik, yoğunluk ve örgüt ile organik bağ kurma unsurlarının somut olayda bulunmadığı, bu kapsamda şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine dair hakkında kamu davası açmak için yeterli şüphe ve delile ulaşılamadığı anlaşılmaktadır” denildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.