DOLAR 18,0413 0.38%
EURO 18,2555 -0.41%
ALTIN 1.021,500,46
BITCOIN 4225270,75%
Diyarbakır
38°

AÇIK

04:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktılar: Unutturmayacağız
  • Rojev
  • Güncel
  • Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktılar: Unutturmayacağız

Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktılar: Unutturmayacağız

Kurban Bayramı dolayısıyla Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakan Cumartesi Anneleri, “Unutmadık, unutturmayacağız” diyerek, kayıpların mezar yerlerini bulana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

ABONE OL
Temmuz 9, 2022 11:00
Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktılar: Unutturmayacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Kurban Bayramı dolayısıyla Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakan Cumartesi Anneleri, “Unutmadık, unutturmayacağız” diyerek, kayıpların mezar yerlerini bulana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı. 
 
Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin açığa çıkarılıp yargılanması talebiyle eylemlerinin 902’nci haftasını Kurban Bayramı dolayısıyla Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakarak gerçekleştirdi. Bu haftaki eyleme, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri ve çok sayıda insan hakları savunucusu da destek verdi. 
 
MEZAR ZİYARETLERİ ENGELLENDİ
 
Polis ablukasına rağmen Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakan Cumartesi Anneleri, polislerce engellenmek istendi. Polislerle tartışan Cumartesi Anneleri, meydanda bulunan polislere, “Galatasaray Meydanı bizim sevdiklerimizle buluşma mekanımız, o nedenle meydan karanfillerimizi bıraktık. Bu meydan bize keyfi olarak yasak. Galatasaray hafıza mekanı buradan asla vazgeçmeyeceğiz. Sevdiklerimizi unutmadık unutturmayacağız. Sevdiklerimizin mezarını bulana kadar burada olacağız” diyerek, mezar ziyaret haklarının ellerinden alındığını belirtti.
 
‘BAYRAMLAR HERKESİ KAPSAMIYOR’
 
Cumartesi Anneleri, meydana karanfil bıraktıktan sonra İHD İstanbul Şubesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yapılan yürüyüş sonrası açıklama her hafta olduğu gibi yine online gerçekleşti. Online yapılan açıklamayı Bitlis’te katledilen Özgür Gündem Muhabiri Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe yaptı. Bayramların toplumsal bağların, barış ve birliktelik duygularının güçlendirilmesine vesile olması gerektiğini vurgulayan Tepe, “Yaşadık biliyoruz; bu topraklarda bayramlar herkesi kapsamıyor. Gözaltında kaybedilenlerin aileleri için bayramlar kalbe saplanan paslı bir hançere dönüşüyor” diye konuştu.
 
‘GALATASARAY’I MEZAR YERİ YAPTIK’
 
Kayıplarının bir mezarının dahi olmamasının bayramlarda daha da derinden hissedilen bir boşluk yarattığını ifade eden Tepe, “Bu nedenle 23 yıl boyunca yaslarını tutamadığımız evlatlarımızla ölümle yaşam arasındaki sınırın silindiği bir mekana dönüştürdüğümüz Galatasaray’da buluştuk. Antik çağlardan beri masum kanın işareti olan kırmızı karanfillerimizi Galatasaray’a bıraktık. Galatasaray’ı kendimize mezar yeri yaptık” ifadelerini kullandı.
 
AKP’YLE ŞİDDET REVA GÖRÜLDÜ
 
AKP döneminde Galatasaray Meydanı’nın kendilerine yasaklandığın belirten Tepe, Cumhurbaşkanı’nın kendilerini, “Taleplerinin mutlaka karşılanması gereken yurttaşlar” olarak gördüğünü hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı, dört yıldır elimizdeki karanfillere, dilimizdeki meşru taleplerimize ağır polis şiddetini reva görüyor” dedi.
 
‘KAYIPLARIMIZ İÇİN GERİ DURMAYACAĞIZ’
 
“Kayıplarımıza bir mezar sözümüzün gereğini yerine getirmekten asla geri durmayacağız” diyen Tepe, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.
 

En az 10 karakter gerekli