en iyi rulet siteleri
Finlandiya: NATO görüşmelerine ara verilmeli
  • Rojev
  • Dünya
  • Finlandiya: NATO görüşmelerine ara verilmeli

Finlandiya: NATO görüşmelerine ara verilmeli

İsveç-Finlandiya-Türkiye arasında NATO görüşmelerine ara verilmesi gerektiğini belirten Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, molaya ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

ABONE OL
Ocak 24, 2023 09:00
Finlandiya: NATO görüşmelerine ara verilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – İsveç-Finlandiya-Türkiye arasında NATO görüşmelerine ara verilmesi gerektiğini belirten Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, molaya ihtiyaç olduğunu dile getirdi.
 
İsveç ve Türkiye arasında gerilim sürerken, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin NATO’ya üyeliğini İsveç ile aynı anda gerçekleştirme stratejisinin gözden geçirilebileceğini söyledi. Finlandiya haber ajansı YLE’ye konuşan Haavisto, ortalığın yatışması için vakit gerektiğini belirterek, NATO görüşmelerinde “molaya ihtiyaç olduğunu” dile getirdi.
 
“Ortam sakinleştikten sonra devam etmek en iyisi” diyen Haavisto, şu ifadeleri kullandı: “Uzun vadede İsveç’in ilerlemesini engelleyecek bir şey olup olmadığına dair durum değerlendirmesi yapmalıyız. Bu konuda şu anda pozisyon almak için çok erken. Ortak başvuru ilk seçenek olmaya devam ediyor.”
 
NATO SEKRETERİNDEN AÇIKLAMA 
 
Öte yandan Almanya’da yayın yapan Die Welt televizyonuna konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara-Stockholm gerilimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yakan Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın eylemine gelen tepkileri değerlendiren Stoltenberg, “İfade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü İsveç ve diğer NATO üyesi ülkelerde kıymetli bir değer. Bu tür uygunsuz hareketlerin otomatik olarak yasa dışı ilan edilmemesi de bu yüzden” diye belirtti. 
 
İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliklerini onaylamayan Türkiye ile Macaristan’a çağrıda bulunan Stoltenberg, “Macaristan ve Türkiye’den kendi parlamentolarında onay prosedürlerini hızlandırmalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.