en iyi rulet siteleri
Finlandiya: NATO başvurumuzu geri çekmeyeceğiz
  • Rojev
  • Dünya
  • Finlandiya: NATO başvurumuzu geri çekmeyeceğiz

Finlandiya: NATO başvurumuzu geri çekmeyeceğiz

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylamaya karar vermesi durumunda, üyelik sürecine İsveç olmadan devam edeceklerini söyledi.

ABONE OL
Şubat 17, 2023 16:00
Finlandiya: NATO başvurumuzu geri çekmeyeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamaya karar vermesi durumunda, üyelik sürecine İsveç olmadan devam edeceklerini söyledi.

Finlandiya’da 28 Şubat’ta NATO’nun kurucu anlaşmalarını onaylayacak yasanın parlamentodan geçmesi bekleniyor. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, parlamentonun bu kararının ardından, 59’uncu Münih Güvenlik Konferansı için bulunduğu Almanya’da Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından İsveç ile birlikte NATO üyeliğine yaptıkları başvuru hakkında açıklama yaptı. 28 Şubat kararının “kendi iradelerini” ifade ettiğini belirten Niinisto, “Türkiye’nin irademize yönelik tutumu sadece ve sadece Türkiye’nin elinde” dedi. 

‘İSVEÇ OLMADAN DEVAM EDERİZ’

Niinistö, Türkiye’nin İsveç’in değil, Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamaya karar vermesi durumunda, üyelik sürecine İsveç olmadan devam edeceklerini söyledi. Niinistö, “Başvurumuzu geri çekmek istemiyoruz ve çekemeyiz de” dedi.

NE OLMUŞTU?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yakmasının ardından açıklama yaparak, “Finlandiya’yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak. Ama Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım” demişti.

Bu açıklamaya yanıt veren Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, 30 Ocak’ta bir açıklama yaparak İsveç ile birlikte NATO’ya üyelik sürecini devam ettirmeye bağlı olduklarını ve üyeliklerinin en geç Temmuz 2023’te gerçekleşmesini umduklarını söylemişti.  Haavisto, başkent Helsinki’de düzenlediği basın toplantısında, “En büyük arzumuz, İsveç ile birlikte NATO’ya katılmaktır. Temmuz ayında Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesini, önemli bir kilometre taşı olarak görüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya-Ukrayna savaşının ardından NATO üyeliğine başvuran İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka üye olabilmeleri için tüm NATO üyesi ülkelerin üyelik başvurularını onaylaması gerekiyor. Fakat Türkiye ve Macaristan henüz bu ülkelerin başvurularını onaylamış değil.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.