Ferit Orak tahliye edilmiyor: Hastalıkları nüksetti
  • Rojev
  • Güncel
  • Ferit Orak tahliye edilmiyor: Hastalıkları nüksetti

Ferit Orak tahliye edilmiyor: Hastalıkları nüksetti

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta Ferit Orak’ın hastalığının kontrolden çıktığını ve bunun ağır sonuçları olacağını belirterek "acil tahliye" çağrısında bulundu.

ABONE OL
Ocak 7, 2023 13:30
Ferit Orak tahliye edilmiyor: Hastalıkları nüksetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta Ferit Orak’ın hastalığının kontrolden çıktığını ve bunun ağır sonuçları olacağını belirterek “acil tahliye” çağrısında bulundu.
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla eylemlerinin 435’inci haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde bir araya geldi. “Tedavi haktır engellenemez, hasta mahpuslar serbest bırakılsın” yazılı pankartın açıldığı eylemde, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta Ferit Orak’ın durumuna dikkat çekildi. Açıklamada, İHD Merkez Hapishaneler Komisyonu Eş sözcüsü ve Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen söz aldı.
 
YILLARDIR AMELİYAT OLMAYI BEKLİYOR
 
Orak’ın, 2009 yılından bu yana tutuklu olduğunu belirten Çevirmen, 11 yıldır kollarından ameliyat olması gerekmesine rağmen ameliyatı gerçekleştirilemediğini söyledi. Orak’ın 4 yıldır belinden, 5 yıldır da anal fistül ameliyatı bekliyor olmasına rağmen ameliyatın gerçekleştirilmediğini söyleyen Çevirmen, “Hapishanede başkasının yardımıyla yaşantısını devam ettirebiliyor. Bundan dolayı R Tipi’ne gitmek istemiş, heyete çıkarılmış ancak bu talebi reddedilmiştir. Bu süreç içinde yaşadığı ağır ağrılar ve yoğun stresten kaynaklı olarak daha önce tedavi ile kurtulmuş olduğu Bipolar hastalığı tekrar nüksetmiştir. Bu hastalık ile ilgili olarak tedavisine başlanmış ve ilaç kullanıyor” diye konuştu.
 
‘ACİL TAHLİYE’ TALEBİ 
 
Okan’ın, geçirdiği ataklardan kaynaklı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevkinin yapıldığını daha sonra da hapishaneye geri getirildiğini söyleyen Çevirmen, şunları aktardı: “Gördüğü yoğun halüsinasyonlar için hekim tarafından bunun mekâna bağlı olduğu, mekânı takıntı haline getirdiği için halüsinasyonlarının yoğunlaştığı ifade edilmiştir. Mahpus, bu hastalığının kontrolden çıkmasından ve böyle bir durumda ağır sonuçları olabileceğinden endişe etmektedir. Vücudundaki yanıklardan kaynaklı yüzde 42 doku nakli olmuştur ve bu rahatsızlıktan kaynaklı olarak sürekli çok yoğun ağrılar çekmektedir. Bu hastalıklarının yanı sıra astım, hiperaktif mesane, mide ve bağırsak ülseri, bel fıtığı, menüsküs, Vertigo gibi hastalıkları bulunmakta ve artık bu hastalıklarla ilaç kullanarak baş edemediğini belirtmektedir. Hastalıklarından kaynaklı olarak defalarca daha büyük bir ile veya R Tipi hapishaneye sevk talebinde bulunmasına rağmen hiçbir şekilde bu talebine yanıt verilmemiştir. Bütün bu yaşadığı ağır hastalıklara rağmen 16 Aralık 2022 tarihinde tahliye olması gerekirken cezaevi idare ve gözlem kurulu tahliyesini soyut kararlarla 16 Mart 2023 tarihine kadar ertelendiğini daha önce ‘iyi halli’ olmasına rağmen tahliyesi yaklaştığında birdenbire ‘iyi halli olmadığına’ dair verilen bu karar mahpusun sağlığını daha da olumsuz etkilemektedir. Orak’ın ağır hastalıklarına rağmen sevkini gerçekleştirmeyen idarenin tahliyesini engellemesi kabul edilemez bir karardır. Orak bir an önce tahliye edilmeli.” 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.