en iyi rulet siteleri
Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 Mayıs yürüyüşleri
  • Rojev
  • Güncel
  • Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 Mayıs yürüyüşleri

Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 Mayıs yürüyüşleri

Hewlêr ve Xaneqin’de düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşlerinde mücadele vurgusu yapılarak, çalışma koşullarının düzeltilmesi talep edildi.

ABONE OL
Mayıs 1, 2023 15:00
Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 Mayıs yürüyüşleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Hewlêr ve Xaneqin’de düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşlerinde mücadele vurgusu yapılarak, çalışma koşullarının düzeltilmesi talep edildi. 

Federe Kurdistan Bölgesi’nin Hewlêr ve Xaneqin kentinde 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi. 
 
XANEQIN
 
Kürdistan Komünist Partisi Xaneqin Komitesi, 1 Mayıs vesilesiyle Xaneqin’de bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüş, Kürdistan Komünist Partisi Ofisi önünde başladı ve Pazar yerine kadar devam etti. Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada konuşan Adalet Ahmed, “Neo-liberalizm güdümündeki sermayedar hükümetlerin, yurttaşların ve emekçilerin değil, şirketler ve kapitalistlerin çıkarlarının koruyucusu haline geldiğini hepimiz görüyoruz. Kürdistan işçi ve emekçilerinin diğer bölgelerdeki işçi ve emekçilerinden farkı yoktur. İşsizlik arttı. Emekçilerin hakları ihlal ediliyor, çalışma ücretleri düşürülüyor. Kadınlara yönelik zulüm ve baskılar oldukça arttı. İşçi ve emekçilerin kötü koşulları uyuşturucu madde kullanımının artmasına neden oldu. Çalışma alanları açılmalı, çalışma koşulları iyileştirilmeli ve güvenlik tedbirleri oluşturulmalıdır. Kadın ve erkek arasında ise ayrımcı politikalar olmaksızın ücretler arttırılmalıdır” dedi. 
 
HEWLÊR
 
Kürdistan Sol Ortak Çalışmalar Komisyonu öncülüğünde Hewlêr’de kitlesel bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşün ardından Hewlêr Valiliği önünde basın açıklaması yapıldı. Kürdistan Emekçiler Partisi Sekreteri Belen Abdullah tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bugün dünyanın her yerindeki işçiler kapitalist sisteme karşı mücadeleyi yükseltme mesajları gönderiyor. Kürdistan’daki işçilerin durumu dünya işçilerinden farklı bir konumda değil. İşsizlik, az ücret ve temel haklardan yoksunluk gün geçtikçe artmaktadır.”
 
Açıklamada, şu taleplere yer verildi: “İşsizlik önlenmeli ve iş istihdamı yaratılmalıdır. İşçilerin geçim ve iş koşulları garanti altına alınmalıdır. İşçilerin sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirler alınmalıdır. İşyerlerindeki güvenlik önlemleri hükümet ve şirketlerin sorumluluğundadır. Kadın ve erkek eşitsizliği ortadan kaldırılmalıdır. Ödemeler zamanında yapılmalıdır. Kadın işçilerin hakları kabul edilmeli ve çocuk işçi çalıştırılmasının önüne geçilmelidir. Sendika çalışmalar ve işçilerin örgütlenmesine alan açılmalıdır. Emekli işçilerin sigorta hakları için Emekli Sandığı hayata geçirilmelidir. Kürdistan Bölgesi’nde yeni bir İş Kanunu çıkartılmalı ve işçi onuruyla bağdaşmayan tüm maddeler değiştirilmelidir. Kürdistan’ın yaşam alanlarını korumak hükümetin sorumluluğundadır.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.