en iyi rulet siteleri
F Oturumu: Fatma Özbay serbest bırakılsın
  • Rojev
  • Güncel
  • F Oturumu: Fatma Özbay serbest bırakılsın

F Oturumu: Fatma Özbay serbest bırakılsın

İHD’nin “F Oturumu” eyleminde, ağır hasta tutuklu Fatma Özbay’ın serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

ABONE OL
Mayıs 13, 2023 12:00
F Oturumu: Fatma Özbay serbest bırakılsın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – İHD’nin “F Oturumu” eyleminde, ağır hasta tutuklu Fatma Özbay’ın serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 581’incisini dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde Şakran T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan ağır hasta tutuklu Fatma Özbay’ın sağlık durumuna dikkat çekildi. Birçok insan hakları savunucusu ve hasta tutuklu yakınının katıldığı açıklamada, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” ve “Hasta tutsak Fatma Özbay serbest bırakılsın” pankartı taşınırken, sık sık “Hasta tutuklular serbest bırakılsın” ve  “Tedavi haktır engellenemez” sloganları atıldı.
 
Bu haftaki açıklamayı İHD İstanbul Şubesi üyesi Hatice Onaran yaptı.
 
BİRÇOK HASTALIĞI VAR
 
Ağır hasta tutuklu Fatma Özbay’ın, 2018 yılında 3’üncü evre meme kanseri tanısıyla ameliyat edildiğini ve sol memesinin tamamen alındığını belirten Onaran, buna rağmen Özbay’ın yakalandığı kanserin yayılmaya devam ettiğini söyledi. Meme kanserinin yanı sıra Özbay’ın karaciğer yağlanması, migren, bel-boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarının da olduğuna dikkat çeken Onaran, “Fatma Özbay, tüm bu hastalıklarına rağmen tahliye edilmesinin aksine, 2019 yılının Aralık ayında İzmir Aliağa Şakran T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’de kendisi de kanser olan 61 yaşındaki ablası Gülser Özbay’ın yanına sevki yapıldı” dedi.
 
KANSER YAYILDI
 
Onaran, Özbay’ın sağlık durumuna ilişkin Agiri’de yaşayan ablası ve Özbay’ın avukatıyla görüştüklerini belirterek, görüşmenin içeriğini şöyle aktardı: “Özbay’ın ablası ve avukatı ile görüşmemizde, Özbay’ın durumunun stabil olduğunu, 27 yıldır bilinen kronik rahatsızlıkları yanında bu durumun vücudunun bir çok organını da etkilendiğini, böbreklerini, bağırsaklarnı, kadın hastalıklarını, bel ve boyun fıtığını ve en son olarak 6 ay önce gözlerinde oluşan rahatsızlık nedeniyle lazerle ameliyat edildiğini aktardılar. Ayrıca avukatı kendisi ile yaptığı son görüşmesinde 3’üncü evre kanserinin ilaç tedavisinin sürdüğünü ve her 6 ayda bir hastaneye giderek kontrol edildiğini söylediğini belirtti.”
 
Onaran, Özbay’ın taşıdığı kanser ve diğer hastalıklarından dolayı bir an evvel tahliye edilmesi çağrısında bulunarak, yetkilileri göreve davet etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.