en iyi rulet siteleri
Evine az hasarlı raporu verilen depremzede: Az hasarlıysa kendisi otursun
  • Rojev
  • Güncel
  • Evine az hasarlı raporu verilen depremzede: Az hasarlıysa kendisi otursun

Evine az hasarlı raporu verilen depremzede: Az hasarlıysa kendisi otursun

Deprem sonra hasarlı evlerine az hasarlı raporu verilen depremzedeler, “Az hasarlıysa kendisi otursun” diyerek tepki gösterdi.

ABONE OL
Şubat 27, 2023 07:30
Evine az hasarlı raporu verilen depremzede: Az hasarlıysa kendisi otursun
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MEREŞ – Deprem sonra hasarlı evlerine az hasarlı raporu verilen depremzedeler, “Az hasarlıysa kendisi otursun” diyerek tepki gösterdi.
 
Merkez üssü Mereş Bazarcix ve Elbistan olan depremlerin üzerinden 22 gün geçerken, Elbistan’da enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışmaları sürüyor. Halkın büyük bir kesimi ise hasar tespit çalışmalarına tepkili. Birçok depremzede ağır hasarlı olan evine kolonlar çatlamadığı gerekçesi ile az hasarlı raporu verildiğini aktardı. Depremzedeler, olası bir depremde az hasarlı raporu verilen evlerinin yıkılma kaygısı taşıyor. 
 
‘BİNADAN KAROT ALINMADAN AZ HASARLI RAPORU VERİLEMEZ’
 
Yıllarca inşaat sektöründe çalışan Bayram Dağ’ın evine de az hasarlı raporu verildi. Avrupa, İngiltere ve Rusya’da inşaat sektöründe çalışan Dağ ise, deneyimine göre zeminden karot alınmadan az hasarlı raporu verilmeyeceğini belirterek, şunları söyledi: “Bizim eve az hasarlı raporu verildi. Artçı depremler nedeniyle çatlaklar gittikçe artıyor. Ben her gün binayı kontrol ediyorum. Çatlaklar 6-7 ay boyunca da artmaya devam edecek. Zemin binayı artık taşımıyor. Kolonlar sağlam diye az hasarlı raporu veriliyor ama binanın zemini oynamış, yanındaki iki tane kocaman bina yıkılmış. Bu binanın tabanında bir tane kademe sağlam olduğu için ayakta duruyor ve kolonları tutuyor. Ancak ufak bir harekette zemin gider, yine adam öldürür. Adam ölmesi daha mı iyi? Karot almadan bu bina az hasarlı denemez. Duvarı az hasarlı ama zemin ne gösteriyor bakmak lazım, görmek lazım.”
 
‘İKİNCİ BİR DEPREMDE ALTINDA KALIRIZ’
 
Depremzede Hatice Günay’ın da zemin katta bulunan evine az hasarlı raporu verildi. Günay, çatlayan çatının yarattığı baskı yüzünden kapısı açılmadığı için denetime gelen ekiplerle pencereyi kırarak içeri geçtiklerini söyledi. Yıkılma korkusuyla ağır hasarlı evine giremeyen Günay, “Sadece çekiçle vurup ‘ev sağlam’ diyorlar. Ev sağlamsa niye böyle oldu. Bütün yükü alt kat taşıyor. Alt kat da yıkılıp giderse her şey bitip gider. Biz üç kişi yaşıyoruz. İkinci bir depremde altında kalırız” dedi.
 
‘AZ HASARLI İSE KENDİ OTURSUN’
 
Günay’ın evinde bulunan duvarların hemen hemen hepsi patlamış durumda. Tavanın tamamında ise yarılmalar mevcut. E-devlet üzerinden evine az hasarlı raporu verildiğini söyleyen Günay, “Az hasarlıysa kendisi gelip otursun. Sen olsan bu evde oturur musun? Mecbur başımızın çaresine bakacağız? Bir gelirimiz yok eşim de rahatsız. Ben kendi ayaklarımın üzerinde duruyordum o da bitti. ‘Az hasarlı, istersen eşyaları ortaya çekebilirsin, tamir edebilirsin’ diyorlar. Ben nasıl o pisliğin içinde o eşyaları ortaya çekip tamir edeyim. Hepsi kırılmış dökülmüş. Yapacak bir şey yok” diye konuştu.
 
MA / Yüsra Batıhan 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.