en iyi rulet siteleri
EŞİK: Diyanetin yanıtı suçtur, işlem başlatılsın
  • Rojev
  • Güncel
  • EŞİK: Diyanetin yanıtı suçtur, işlem başlatılsın

EŞİK: Diyanetin yanıtı suçtur, işlem başlatılsın

Diyanet’in çocukları her türlü istismara açık hale getiren açıklamalarına derhal son vermesi çağrısında bulunan EŞİK, Diyanet hakkında işlem başlatılmasını istedi.

ABONE OL
Şubat 17, 2023 21:30
EŞİK: Diyanetin yanıtı suçtur, işlem başlatılsın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Diyanet’in çocukları her türlü istismara açık hale getiren açıklamalarına derhal son vermesi çağrısında bulunan EŞİK, Diyanet hakkında işlem başlatılmasını istedi.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), Diyanet’in depremzede çocukların evlat edinilip edilmeyeceğine dair soruya verdiği “evlat edinenle evlatlık arasında evlenme engeli yok” yanıtına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

“Evlat edinme dendiğinde, Diyanet’in aklına gelen evlilik ve miras” başlığıyla yapılan açıklamada, Diyanet verdiği yanıtın Medeni Yasa’ya aykırı ve Ceza Yasası’na göre suç olduğunun altını çizen EŞİK, “Bu, Diyanet’in çocukların cinsel istismarının önünü açan ilk açıklaması değil. Daha önce Diyanet Vakfı yayınlarında ‘evlilikte alt sınırın kızlarda 9, erkeklerde 12’ olarak belirtildiği ortaya çıkmıştı. 6 yaşından itibaren yıllarca cinsel istismara maruz kalan H.G.K.’nın duruşmasının üzerinden daha bir ay bile geçmedi!  Diyanet’in, evlat edinilen çocuğun ‘evlat edinenin nesebine kaydedilmemesi’,  ‘mirasçı olmaması’ ve sadece ‘çocuğu olmayan ailelerin kimsesiz çocukları büyütmek üzere yanlarına almalarında bir sakınca görülmemekte’ ifadeleri de hukuka ve Medeni Kanun’a aykırıdır” denildi. 

‘DERHAL SON VERSİN’

Diyanet’in çocuk yaşta zorla evlendirmeleri teşvik eden ve çocukları her türlü istismara açık hale getiren bu açıklamalara derhal son vermesi çağrısının yapıldığı açıklamada, “Bu açıklamaları yapan sorumlular hakkında işlem başlatılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.