en iyi rulet siteleri
Erdoğan’dan hasta tutuklular arasında ayrım: 2 askerin cezası kaldırıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • Erdoğan’dan hasta tutuklular arasında ayrım: 2 askerin cezası kaldırıldı

Erdoğan’dan hasta tutuklular arasında ayrım: 2 askerin cezası kaldırıldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 28 Şubat davasında müebbet ceza verilen İlhan Kılıç ve Kenan Deniz ile Osman Kartal'ın cezasının kaldırılmasına karar verdi.

ABONE OL
Ocak 26, 2023 05:00
Erdoğan’dan hasta tutuklular arasında ayrım: 2 askerin cezası kaldırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 28 Şubat davasında müebbet ceza verilen İlhan Kılıç ve Kenan Deniz ile Osman Kartal’ın cezasının kaldırılmasına karar verdi.
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan 87 yaşındaki İlhan Kılıç ve 75 yaşındaki Kenan Deniz’in cezalarının Adli Tıp Kurumu’nun “kocama hali” raporu nedeniyle kaldırdı. Erdoğan, 9 yıl 46 ay 24 gün hapis cezası alan adli tutuklu Osman Kartal’ın cezasını ise, “sürekli sakatlık hali” sebebiyle kaldırılmasına karar verdi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 
 
POLİTİK TUTUKLULAR BIRAKILMIYOR
 
Erdoğan’ın cezasını kaldırdığı isimlerle benzer sağlık sorunları yaşayan birçok politik tutuklu bulunuyor. Wan, Amed, Şirnex, Êlih, Mêrdîn, Colemêrg, İstanbul ve Ankara’da bulunan aileler, acil tahliyesi gereken 38 ağır hasta tutuklunun tahliye edilmesi için birçok kez Ankara’da siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi. Ancak buna rağmen politik tutuklulara dair herhangi bir adım atılmadı. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 84 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve 27 yıldır cezaevinde tutulan 81 yaşındaki Sıddık Güler ve Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Civan Boltan, söz konusu tutuklulardan sadece birkaçı. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre cezaevlerinde halen 651’i ağır olmak üzere bin 500’ü aşkın hasta tutuklu bulunuyor.   
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.