en iyi rulet siteleri
‘Enkaz altındaki kayısıları TMO alsın’
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘Enkaz altındaki kayısıları TMO alsın’

‘Enkaz altındaki kayısıları TMO alsın’

Meletî'nin kırsal mahallelerinde çiftçiler, enkaz altında kalan kayısılarının tespit edilip, TMO tarafından satın alınması çağrısı yaptı.

ABONE OL
Şubat 21, 2023 07:00
‘Enkaz altındaki kayısıları TMO alsın’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MELETÎ – Meletî’nin kırsal mahallelerinde çiftçiler, enkaz altında kalan kayısılarının tespit edilip, TMO tarafından satın alınması çağrısı yaptı.
 
Depremlerden ağır hasar alan Meletî’de HDP öncülüğündeki Kriz Koordinasyon Merkezi’nin çalışmaları devam ediyor. HDP milletvekilleri Erdal Aydemir ve Feleknas Uca da depremzedeler ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi.
 
‘TÜCCARLAR DÜŞÜK FİYATLA İSTİYOR’
 
HDP’li Aydemir’in ziyaret ettiği Arqa (Akçadağ) ilçesine bağlı Ören kırsal mahallesinde kayısı çiftçileri, kayısılarının enkaz altında kaldığını belirttiler. Çiftçiler, enkaz altında kalan kayısıların bir an önce tespit edilerek Tarım Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alınmasını istedi. Tüccarların depremden sonra kendilerinden çok düşük fiyatlarla kayısı talebinde bulunduğunu kaydeden çiftçiler, “Biz bu malı nasıl yapalım? Yarı fiyatına satamayız. Amacımız kayısılarımızın bir an önce tespit edilip, tutanak tutulup, devlet tarafından değerlendirilmesi” ifadelerini kullandı.
 
‘DEVLET DIŞLAMIŞ DURUMDA’
 
Ardından geçtikleri Wêranşar (Doğanşehir) ilçesine bağlı Şavikli (Yuvalı) mahallesinde de depremzedelerle bir araya gelen HDP’liler, mahallenin yarısının göç ettiğini, diğer yarısının da göç riski ile karşı karşıya kaldığını öğrendi. Birkaç artçı deprem daha olması durumunda mahallenin ulaşımının kalmayacağını kaydeden mahalleli, “Asıl bizim şu an sorunumuz yol sorunumuz. Hijyen sorunumuz var. Bireysel olarak çok sorunumuz var. Ama biz burada toplum olarak yaşıyoruz. Köyümüzden HDP’ye çok oy çıktığı için devlet bizi dışlamış durumda. Bireysel olarak çok sorunlarımız var ama toplumsal olarak konuşmak lazım” ifadelerini kullandı.
 
MA / Ahmet Kanbal
  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.