en iyi rulet siteleri
Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan İmamoğlu açıklaması
  • Rojev
  • Politika
  • Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan İmamoğlu açıklaması

Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan İmamoğlu açıklaması

Emek ve Özgürlük İttifakı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezaya ilişkin, “Bütün demokrasi güçlerini, siyasi bir hamle olan bu karara karşı ortak tutum göstermeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

ABONE OL
Aralık 15, 2022 13:32
Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan İmamoğlu açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Emek ve Özgürlük İttifakı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezaya ilişkin, “Bütün demokrasi güçlerini, siyasi bir hamle olan bu karara karşı ortak tutum göstermeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “YSK Başkanı’na ve üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis ve “siyasi yasak” talebiyle yargılandığı davada mahkeme İmamoğlu’na, 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Emek ve Özgürlük İttifakı, yazılı açıklama yaparak, “Bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır” dedi. 
 
KAYYIM REJİMİNİN GELDİĞİ BOYUT
 
İmamoğlu hakkında verilen yargı kararının muhalefete dönük baskının bir devamı olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu karar, HDP’li belediyelere dönük yapılan halk iradesi gaspının, dokunulmazlıkların kaldırılarak milletvekilliklerin düşürülmesinin, grev yasaklarının, TİS’lere müdahalenin, aydınlara, gazetecilere sendikacılara, sanatçılara, siyasi muhaliflere baskının bir devamıdır. Belediyelere dönük kayyım darbeleri yapıldığında bunun halk iradesini yok saymak olduğunu ve halkın seçme ve seçilme hakkına müdahale olduğunu, bütün muhalefetin duyarlı olması ve ortak bir tutum geliştirmesi gerektiğini belirtmiştik. Belediyelerden üniversitelere kadar birçok alandan yaygınlaştırılan kayyım rejiminin tüm ülkeyi esir alma riskini vurgulamıştık. Bu yasak kararı kayyım rejiminin geldiği boyutu gözler önüne sermektedir” dedi. 
 
ORTAK TUTUM ÇAĞRISI 
 
İttifak açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Açıktır ki kayyımlar, baskı ve yasaklar iktidarın siyasi muhaliflere karşı kullandığı bir yargı sopasıdır. İktidar seçim hesapları uğruna milyonlarca yurttaşın oyları ile seçilmiş bir belediye başkanından siyasi intikam almaya çalışmaktadır. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak; bütün demokrasi güçlerini, siyasi bir hamle olan bu karara karşı ortak tutum göstermeye çağırıyoruz. Bu hukuksuz kararı kınıyor, halkın iradesine sahip çıkmak için halkın ortak mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.