en iyi rulet siteleri
Emek ve Özgürlük İttifakı ‘Yol Haritası’nı 10 bin kişiyle açıklayacak
  • Rojev
  • Güncel
  • Emek ve Özgürlük İttifakı ‘Yol Haritası’nı 10 bin kişiyle açıklayacak

Emek ve Özgürlük İttifakı ‘Yol Haritası’nı 10 bin kişiyle açıklayacak

“Yol Haritası”nı en az 10 bin kişinin katılımıyla açıklamayı hedefleyen Emek ve Özgürlük İttifakı, toplumun tüm kesimlerini “Büyük Demokrasi Yürüyüşü”ne davet etti.

ABONE OL
Eylül 21, 2022 08:00
Emek ve Özgürlük İttifakı ‘Yol Haritası’nı 10 bin kişiyle açıklayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – “Yol Haritası”nı en az 10 bin kişinin katılımıyla açıklamayı hedefleyen Emek ve Özgürlük İttifakı, toplumun tüm kesimlerini “Büyük Demokrasi Yürüyüşü”ne davet etti. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) çağrısıyla bir araya gelen Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Emekçi Hareket Partisi’nin (EHP) oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı ülkede ezilen ve ötekileştirilen halklara umut oldu. İttifak güçlerinin bu oluşumuna dair önümüzdeki süreçte büyük bir sıçrama yaratacağı da farklı kesimler tarafından sık sık dile getiriliyor.
 
DEKLERASYON 24 EYLÜL’DE 
 
Emek ve Özgürlük İttifakı, Türkiye’nin köklü sorunları olan ve giderek derinleşen başta Kürt sorunu ve demokrasi sorunu olmak üzere ekonomik, ekolojik sorunlara da çözüm olarak ortay koyduğu “Yol Haritası”nı 24 Eylül’de İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Haliç Kongre Merkezi’nde bir deklarasyon ile açıklayacak. “Büyük Demokrasi Yürüyüşü” olarak ifade edilen bu “Yol Haritası”nın duyuru programı saat 15.30’ da başlayacak. Programa HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın yanı sıra diğer siyasi partilerin Genel Başkanları ve parti sözcüleri, partilerin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile Parti Meclis (PM) üyeleri de katılacak.
 
BİN DAVETİYE
 
İstanbul’da gerçekleşecek olan program için ittifak partileri, son 10 gündür kentte bulunan sivil toplum örgütleri, emek ve meslek örgütleri, inanç örgütleri, yöre dernekleri gibi birçok demokratik kuruma ziyaretler gerçekleştirerek bu kurumları düzenleyecekleri programa davet etti. Şuana kadar bin kişilik davetiyenin verildiği belirtildi. 
 
GAZETECİLER VE İŞÇİLER 
 
Programa ayrıca Barış Anneleri, kadın, ekoloji, çocuk hakları örgütleri ve kentin birçok yerinde hak gasplarına karşı direnişte olan işçilere de davetiye gönderilirken, yine programın yakından takip edilmesi için yaklaşık 300’e yakın gazeteci, hukukçu ve kanaat önderinin de ziyaret edildiği öğrenildi.
Aralarında insan hakları savunucusu, yazar, aydın, akademisyen, sanatçının da olduğu 40 HDP Danışma Kurulu üyesinin de programa katılması için özel davetiye gönderildi.  Programa katılması beklenen kurul üyelerinin isimleri şöyle:  Ahmet Telli, Ahmet Türk, Akın Birdal, Ali Alfatlı, Ali Bayramoğlu, Ayşe Erzen, Ayşegül Devecioğlu, Bülent Küçük, Celil Kaya, Cihan Sincar, Erdoğan Aydın, Fatma Gök, Ferda Koç, Gençay Gürsoy, Halil Aksoy, Hamit Geylani, Hasan Cemal, Kenan Kalyon, Kerem Fırtına, Levent Köker, Mahmut Demiralp, Mehmet Altan, Meral Camcı, Mustafa Kemal Coşkun, Muzaffer Kaya, Naci Kutlay, Nizamettin Toğuç, Nurettin Sözmez, Nurten Ertuğrul, Onur Hamzaoğlu, Özgür Müftüoğlu, Rıza Türmen, Several Ballıkaya, Sevilay Çelenk, Seyfi Öngider, Sırrı Sakık, Sırrı Süreyya Önder, Süreyya Karacabey, Şebnem Oğuz, Tarık Ziya Ekinci, Veli Büyükşahin, Yavuz Önen, Zerrin Şahin Kurtoğlu.
 
ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR 
 
İttifak partileri kentte örgütlü oldukları bütün ilçelerde yurttaşlara “Yol Haritası” nın duyurusu için el broşürleri dağıtıyor. Bir haftadan fazla bir süredir ilçelerin en işlek yerlerinde stant açan siyasi partiler, ittifak gücünün atacağı tarihi adıma şahitlik etmeleri konusunda halkı bu buluşmaya çağırmayı sürdürüyor. Duyurunun son güne kadar süreceği ifade edildi.
 
Yine ittifak güçleri, programın güçlü geçmesi için örgütlü oldukları ilçelerden kongre merkezine onlarca otobüs kaldıracağı ve hedeflerinin en az 10 bin kişi olduğu vurgulandı.
 
PROGRAMIN AKIŞI
 
İttifak partilerinin ortak hazırladığı dört sayfalık “Yol Haritası” deklarasyonunun okunmasından sonra parti eşbaşkanlarının, başkanlarının ve sözcülerinin haritayı destekler nitelikte 5’er dakikalık konuşmasından sonra müzik şöleniyle sonlanacak.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.