DOLAR 18,6450 0.04%
EURO 19,5684 0.26%
ALTIN 1.065,850,44
BITCOIN 313260-1,09%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emek ve Özgürlük İttifakı: Saldırgan politikaları reddediyoruz
  • Rojev
  • Güncel
  • Emek ve Özgürlük İttifakı: Saldırgan politikaları reddediyoruz

Emek ve Özgürlük İttifakı: Saldırgan politikaları reddediyoruz

Emek ve Özgürlük İttifakı, iktidarın savaşı ülkenin kaderi haline getirmeye çalıştığını belirterek, “AKP’nin ömrünü uzatma saldırılarını reddediyoruz” açıklaması yaptı.

ABONE OL
Kasım 20, 2022 13:00
Emek ve Özgürlük İttifakı: Saldırgan politikaları reddediyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Emek ve Özgürlük İttifakı, iktidarın savaşı ülkenin kaderi haline getirmeye çalıştığını belirterek, “AKP’nin ömrünü uzatma saldırılarını reddediyoruz” açıklaması yaptı. 
 
Emek ve Özgürlük İttifakı, Türkiye’ye ait savaş uçaklarının Kuzey ve Doğu Suriye ile Federe Kurdistan Bölgesi ve Şengal’e yönelik hava saldırılarına ilişkin açıklama yayımladı. İttifakın, “AKP’nin ömrünü uzatma saldırılarını reddediyoruz” başlıklı açıklamasında, AKP-MHP iktidarının ömrünü uzatmak ve kaybettiği meşruiyetini şiddetle tesis etmek için yeniden savaş politikalarına sarıldığı belirtildi. 
 
İstanbul Taksim’de 13 Kasım’da gerçekleştirilen bombalı saldırının hatırlatıldığı açıklamada, “Sivillere yönelik gerçekleştirilen ve iktidar tarafından karartılmaya çalışılan vahşi saldırı gerekçe gösterilerek, dün gece Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok sivil yerleşim bölgesine yönelik gerçekleştirilen hava saldırısı, Türkiye halklarının değil, iktidarın beka saldırılarıdır. Sıkıştığı, siyaseten iflas ettiği ve yönetemediği her dönemde Türkiye halklarına, emekçilerine, ezilenlerine yönelik şiddet yöntemlerine sarılan AKP-MHP iktidarı, aynı yıkıcı politikaları bölge halklarına da dayatmaktadır. Türkiye halkları ve emekçileri on yıllardır iktidarın Suriye başta olmak üzere bölgede yürüttüğü bu saldırgan politikasının ağır faturasını ödemektedir. Yiten canlar bu ülkenin çocuklarıdır, ülkenin ekonomisi talan edilmektedir, faşizan ve despotik yönetim sorgulanamaz hale getirilmek istenmektedir. Derinleşen yoksulluk, işsizlik, geleceksizlik bu tür savaş dayatmalarıyla ülkenin kaderi haline getirilmeye çalışılmaktadır” denildi. 
 
KÜRESEL GÜÇLERİN ONAYI 
 
Saldırıların aynı zamanda uluslararası küresel ve bölgesel emperyal güçlerin onayı ve oluruyla gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, “Bu savaş, iktidarın ömrünü uzatma, iktidarını sürdürme saldırılarıdır; hiçbir meşruiyeti yoktur, Kürt sorunu başta olmak üzere bölgesel sorunları daha da derinleştirmektedir. Kürt halkının bölgede kendini yönetme hakkını, bölge halklarının demokratik bir düzen kurma mücadelesini savunuyor ve bu saldırgan politikaları reddediyoruz” ifadelerine yer verildi. 
 
TÜRKİYE’NİN SURİYE POLİTİKASI
 
Türkiye’nin Suriye politikasına da değinilen açıklamada, “Daha önce defalarca deneyimlendiği üzere iktidarın Suriye politikası, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları IŞİD başta olmak üzere El Nusra ve benzeri örgütleri palazlandırmış ve Türkiye başta olmak üzere bölge halklarının geleceğini tehdit eder noktaya taşımıştır. Çeteler arası güç savaşlarına sahne olan Afrin bunun en açık örneğidir. Bütün karartma girişimlerine, gerçeği örtbas etme çabalarına rağmen ortaya çıkan ilk işaretler Taksim saldırısının da bu güçler tarafından gerçekleştirildiğini göstermektedir” diye belirtildi.  
 
SAVAŞA İTİRAZ ÇAĞRISI 
 
Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Emek ve Özgürlük İttifakı olarak her türlü savaş politikasının karşısında durmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle bütün halkımızı, emekçileri, kadınları, gençleri, ulusal ve uluslararası demokratik çevreleri, savaş karşıtlarını ve duyarlı kesimleri bu tür politikalar karşısında durmaya, iktidarın savaşla ömrünü uzatma politikalarına itiraz etmeye çağırıyoruz.”
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.