en iyi rulet siteleri
Emek ve Özgürlük İttifakı mitingle yeni dönemi başlatıyor
  • Rojev
  • Politika
  • Emek ve Özgürlük İttifakı mitingle yeni dönemi başlatıyor

Emek ve Özgürlük İttifakı mitingle yeni dönemi başlatıyor

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yarın Kartal’da gerçekleştireceği mitingin iktidarın politikalarına karşı müdahale anlamı taşıdığını belirten siyasetçi kadınlar, “Miting yeni dönemin ilanıdır. Düzenle sorunu olan herkesi bekliyoruz” dedi.

ABONE OL
Ocak 14, 2023 07:00
Emek ve Özgürlük İttifakı mitingle yeni dönemi başlatıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yarın Kartal’da gerçekleştireceği mitingin iktidarın politikalarına karşı müdahale anlamı taşıdığını belirten siyasetçi kadınlar, “Miting yeni dönemin ilanıdır. Düzenle sorunu olan herkesi bekliyoruz” dedi.
 
Emek ve Özgürlük İttifakı yarın Kartal Meydanı’nda, “Savaşa, yoksulluğa, baskılara dur diyelim. Birlikte değiştirelim” şiarıyla ilk mitingini gerçekleştirecek. Saat 13.00’da başlayacak mitingin tüm hazırlıkları tamamlanırken, valilikten de miting için izin çıktı. İttifak bileşenleri içerisinde bulunan siyasi partilerin miting için kentte sürdürdüğü çalışmalar ise devam ediyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütleme Eşsözcüsü Besra İşsever, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) İstanbul İl Sözcüsü Nilay Kuş ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İl Sözcüsü Melis Akyürek, yarın gerçekleştirilecek mitinge katılım çağrısında bulundu.
 
HEDEF 3’ÜNCÜ YOL SİYASETİ
 
HDP İstanbul İl Örgütleme Eşsözcüsü Besra İşsever, 20 yıldır savaş politikalarıyla ayakta kalmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıya olunduğunu belirterek, savaşa yatırılan bütçeyle yurttaşların giderek daha da yoksullaştığını ve geçinemediğini söyledi. Savaşın ve yoksulluğun beraberinde baskılarında arttığına dikkat çeken İşsever, “Bizim iddiamız Türkiye’nin bütün sorunlarına cevap olabilecek bir 3’üncü yol siyasetini gerçekleştirmektir” dedi.
 
‘TECRİT BİTMEDİĞİ SÜRECE…’
 
Türkiye’de yürütülen savaşa ve tecride dikkat çeken İşsever, mitingde tecridin toplumun üzerinden kalkmasını, savaşın bitmesini isteyeceklerini ve bunun mesajını vereceklerini aktardı. Savaşla birlikte yoksulluğunda arttığına dikkat çeken İşsever, bu yoksulluğun Türkiye’de yaşayan herkesi etkilediğinin altını çizerek, “Tecrit bitmediği müddetçe savaş, savaş bitmediği müddetçe de bu yoksulluktan kurtulamayız. Bunlar birbiriyle bağlantı olduğu için mitingde mesajımızı bu 3 ana başlık üzerinden vereceğiz. 15 Ocak’ta gerçekleştireceğimiz mitingine başta kadınlar olmak üzere, gençleri ve tüm halkımızı bekliyoruz. Katılım önemlidir. Çünkü iktidarın artık değiştirmesi gerekiyor. Baskıyı, tecridi hisseden ve ekonomik yoksulluk çeken tüm halkları bu mitinge davet ediyoruz” dedi. 
 
‘SÜRECE MÜDAHALE EDECEĞİZ’ 
 
Örgütledikleri mitingi, Türkiye’de yaşanan sürece bir müdahale olarak değerlendiren TÖP İl Sözcüsü Nilay Kuş, kentte iki haftadır bildiri dağıtarak yurttaşları mitinge davet ettiklerini söyledi. Miting çalışmalarında halktan olumlu mesajlar aldıklarını ifade eden Kuş, “Halkın, AKP-MHP iktidarından bıktığını, yeni arayış içerisinde olduğunu ve aslında çalışmalarımızı merakla takip ettiklerini görüyoruz. Bundan dolayı mitingin güçlü ve kitlesel geçeceğini inanıyoruz” şeklinde konuştu.
 
MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI
 
Yurttaşların derinleşen tüm krizlere karşı çözüm aradığını belirten Kuş, “Emek ve Özgürlük İttifakı olarak bu çıkışı örgütleyecek adresi, bütün çalışmalarımız ve iddiamızı bir mitingle taçlandırmak istedik. Bu anlamda Pazar günü gerçekleştirildiğimiz miting çok önemli bir yerde duruyor. Halkın, işçilerin, kadınların gençlerin, LGBT+ların, Kürtlerin, Alevilerin bu düzenle sorunu olan herkesin taleplerini dile getirileceği bir miting olacak” ifadelerini kullanarak halkı mitinge davet etti. 
 
YENİ DÖNEMİN İLANI  
 
TİP İstanbul İl Sözcüsü Melis Akyürek ise, bu mitingde, tüm hukuksuzluklara, emek sömürüsüne, yoksulun hakkına göz dikenlere, savaşa, yoksulluğa, kadın cinayetlerine, çocuk tacizcilerine, işkencelere, talana “dur” diyeceklerini belirterek, “Miting yeni dönemin ilanıdır” dedi. 
 
COŞKU VE ÜMİTLE GERÇEKLEŞECEK 
 
AKP-MHP iktidarının ülkenin her alanını adeta “talan” ettiğini dile getiren Akyürek, gelinen sürece ilişkin, “Halkın tahammül gücü kalmadı” dedi. Türkiye’deki tüm sıkıntılara “dur” demek gerektiğini vurgulayan Akyürek, mitingin de böyle bir anlam taşıdığını belirtti. Emek ve Özgürlük ittifakının tüm sorunları çözebilme gücüne sahip olduğunu aktaran Akyürek, “Saray rejiminden yılmış, zamlardan, sömürüden, baskıdan yorulmuş, daha refah, özgür ve tüm renklerimizle birlikte ortak barış içinde bir yaşam düşleyen herkesi, her yurttaşı bu mitingin bir parçası olarak görüyoruz” sözleriyle coşku ve ümitle gerçekleştirecekleri mitinge davet etti. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.