en iyi rulet siteleri
Ekonomist Önder: Yüzde 52 zafer değil, yenilgidir
  • Rojev
  • Güncel
  • Ekonomist Önder: Yüzde 52 zafer değil, yenilgidir

Ekonomist Önder: Yüzde 52 zafer değil, yenilgidir

Ekonomist İzzettin Önder, yüzde 52 oyun Erdoğan için yenilgi olduğuna işaret ederek, "Başarılı olmuş olsaydı en az yüzde 60 olması lazımdı. Erdoğan’ın yerinde olsaydım halka teşekkür edip, ülkenin geleceği için istifa ederdim" dedi.

ABONE OL
Mayıs 29, 2023 08:30
Ekonomist Önder: Yüzde 52 zafer değil, yenilgidir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Ekonomist İzzettin Önder, yüzde 52 oyun Erdoğan için yenilgi olduğuna işaret ederek, “Başarılı olmuş olsaydı en az yüzde 60 olması lazımdı. Erdoğan’ın yerinde olsaydım halka teşekkür edip, ülkenin geleceği için istifa ederdim” dedi. 
 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2’nci turu dün tamamlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan yeniden seçildi. Ekonomist İzzettin Önder, seçim sonuçlarını değerlendirdi. “Sonuçlar şunu gösteriyor ki; toplumumuzun tamamı henüz finansal işlemlere ilgili değil” diyen Önder, “Ortaya çıkan sonuçlar gösteriyor ki ekonomik kriz gerçekliği İstanbul ve İzmir gibi yerleri ilgilendirdi. Anadolu’ya baktığımızda, oranın çoğunluğu kendi öz tüketimini yani kendi ihtiyaçlarını kendileri ürettiği için fiyatlardan İstanbul, Ankara’da olduğu kadar büyük etkilenilmiyor. Buralarda insanların çoğunluğu daha çok iktidarın geleneksel söylemlerinden etkilendi” dedi. 
 
İzzettin Önder
 
‘EKONOMİYE DAİR SÖYLEMLERDEN UZAK DURDU’
 
Önder, AKP-MHP’nin seçim taktiklerine işaret ederek, “Birincisi -ki bu iktidarın daima yaptığı şeylerden birisi- düşmanını belirleme. Bu seçim sürecinde de bunu PKK üzerinden yalan ve sahte montajlar kullanarak yaptı. Sonra bunu inkar etmek zorunda kaldı ama halk bir kere bunu böyle gördü. Bu haklı bir seçim değildi. Devletin tüm organlarını kullandılar. Recep Tayyip Erdoğan özellikle dini çok kullandı. Özelikle Çamlıca Camisi’nde çıktıktan sonra sanki bir fethi kutluyormuşçasına televizyondan duyurdu. Bunlar yanlış şeyler ve dini kullanma biçimleridir. Dolayısıyla sosyolojik alanı kullandı. Ekonomiyi hep göz ardı etti. Ekonomiye dair söylemlerden uzak durdu” diye konuştu.  
 
EKONOMİYİ NE BEKLİYOR? 
 
“Bizim iktisatta bir kural vardı ‘kirleten temizler’ diye. Bu ekonomiyi onlar kirletti, bunu nasıl şimdi temizleyecekler onlar düşünsün” diyen Önder, önümüzdeki günlerde döviz kurlarında bir yükselmenin olacağını söyledi. Önder, “Dolar yükselecektir. Anlık olmasa bile ciddi bir şekilde artışa geçecektir. Erdoğan geçen gün katıldığı programda ‘Komşu ülkeler bize çeşitli kaynaklar ayırdı’ ifadelerini kullandı. Muhtemelen Katar ve Arap ülkelerinden borç alacak. Bu borç onu hiçbir yere götürmez. Türkiye çok büyük bir borç altına girecektir. Üniversite, eğitim, medya sisteminde biraz daha Türkiye’yi demokratikleştirir, biraz daha batıya benzer şekilde medenileştirirse o zaman belki biraz daha dış yatırımdan gelebilir. Bunlar da yapılmazsa o zaman iktidar sertleşecek demektir. Çünkü halklar fakirleştikçe onları tutmak için sert tedbirler gündeme gelebilir” ifadelerini kullandı. 
 
Toplumu çok iyi günlerin beklemediğini ifade eden Önder, “İlk olarak şuanda da olduğu gibi susturma tedbirleri gündeme gelebilir. Ondan sonra fiili olarak ya da Gramscivari yani devletin baskı araçları gündeme gelebilir. Erdoğan sistemi bence bundan sonra daha da sertleşecek. Eğer ülkeyi Meclis’ten başlayarak yargı, üniversite, medya alanlarında daha da demokratik işleyişlere yönlendirirse, ülke biraz daha rahatlar ama bu da tabi ki ekonomik sıkıntıların geçmesi anlamına gelmez” diye kaydetti. 
 
‘ERDOĞAN KAZANMADI’
 
Mevcut tabloya bakıldığında Erdoğan’ın kazanmadığını kaydeden Önder, “20 senelik iktidardan sonra hele ki tüm devletin imkanlarını çirkince devreye koyup, ırkçı milliyetçi ve yalan dışı beyanları kullanmasına rağmen yüzde 52’yi geçemedi. Gelinen noktada halk için de büyük bir kazanım ve zaferle birlikte aynı zamanda uyanma noktasıdır. Hele ki Erdoğan bundan sonra daha kötü ekonomik koşullarda tedbirler almaya başladıktan sonra bence bu uyanış daha da artacaktır. 20 yıllık iktidarı sonrasında kendi düşüncesine göre eğer başarılı olmuş olsaydı en az yüzde 60 olması lazımdı. Düşünün ülkeyi tek başınıza yönetiyorsunuz ve şuanda kıl payı zorlayarak yüzde 52 alıyorsunuz. Bu bir zafer değil yenilgidir. Ben Erdoğan’ın yerinde olsaydım bugünle beraber halka 20 yıllık verilen tüm imkanlardan dolayı teşekkür edip, ülkenin daha iyi bir geleceği için istifa ederdim. Eğer Erdoğan 20 senenin sonucu olarak yüzde 52’yi yutup kabul edebiliyorsa demek ki daha büyük hesapları var” şeklinde konuştu.  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.