en iyi rulet siteleri
Eğitim-İş ‘okullarda imam’ protokolüne dava açtı
  • Rojev
  • Güncel
  • Eğitim-İş ‘okullarda imam’ protokolüne dava açtı

Eğitim-İş ‘okullarda imam’ protokolüne dava açtı

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “okullarda imam” protokolünün iptali için Danıştay’da dava açtıklarını duyurdu.

ABONE OL
Haziran 12, 2023 16:30
Eğitim-İş ‘okullarda imam’ protokolüne dava açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “okullarda imam” protokolünün iptali için Danıştay’da dava açtıklarını duyurdu. 

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), “manevi danışman” adı altında okullara imam ve vaiz görevlendirilmesine ilişkin “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) Projesi” protokolünün iptali için Danıştay’da dava açtı. 
 
Dava açtıklarını duyuran Eğitim- İş Genel Başkanı Kadem Özbay, yaptığı yazılı açıklamada söz konusu protokollere ve projelere karşı 15 Haziran’da iş yerlerinde eylemlilik süreci başlatacaklarını açıkladı. 
 
Özbay, “ÇEDES protokolü kapsamında okullarda din görevlilerinin görevlendirilmesi işlemleri hakkında eleştirilerimize yer vermiş ve bu konuda hukuki girişimlerimizi başlatacağımızı ilan etmiştik. İzmir genelinde yapılan görevlendirmelerin ve bunun dayanağı gösterilen ÇEDES projesi protokolüne karşı sendikamızca dava açılmıştır. Devam eden aşamada da yine eylemlilik sürecimizle birlikte yargısal süreçleri işleteceğiz” dedi. 
 
‘HAKARETTİR’ 
 
ÇEDES protokolünün öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin mesleki itibarına hakaret olduğunu belirten Özbay, “Öğretmenlik mesleği yasada da açıkça tarif edildiği üzere bir uzmanlık mesleğidir. Eğitim-öğretim eğitimcilerin işidir. Okul yöneticilerine sesleniyoruz, okullardaki eğitim faaliyetinin yasal çerçevede yürütülmesi sizlerin sorumluluk alanınızdır. Koltuğunuza değil, onun arkasında asılı olan Başöğretmenin resmine bakın ve bu protokolleri reddedin” ifadelerini kullandı. 
 
‘ALANLARDA OLACAĞIZ’
 
Özbay, 14 Haziran’da gerçekleştirecekleri eyleme dair de şu çağrıyı yaptı: “Eğitim dışı kurumlarla, gerici dernek ve vakıflarla imzalanan protokollere ve projelere karşı 14 Haziran’da, ‘uyarıyoruz’ sloganıyla eylemlilik sürecimizi başlatıyoruz. Çocukları korumak, vatanı korumaktır anlayışıyla eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkmak için 14 Haziran saat 20.00’da başlayarak Twitter üzerinden ‘uyarıyoruz’ işareti ile taleplerimizi ve uyarılarımızı paylaşacağız. 15 Haziran’da ‘uyarıyoruz’ kokartlarıyla önce işyerlerimizde devamında da illerimizde şube ve il temsilciliklerimizin uygun gördüğü yer ve zamanda alanlarda olacağız.” 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.