DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 314939-1,04%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ege’de 25 Kasım: Şiddetsiz yaşam için mücadele vurgusu
  • Rojev
  • Kadın
  • Ege’de 25 Kasım: Şiddetsiz yaşam için mücadele vurgusu

Ege’de 25 Kasım: Şiddetsiz yaşam için mücadele vurgusu

Ege'nin farklı illerinde bir araya gelen yüzlerce kadın, "Rojava'da direnen kadınlara bin selam” sloganları eşliğinde yürüyerek, şiddetsiz ve savaşsız bir yaşam için mücadele vurgusunu yineledi.

ABONE OL
Kasım 25, 2022 18:33
Ege’de 25 Kasım: Şiddetsiz yaşam için mücadele vurgusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – Ege’nin farklı illerinde bir araya gelen yüzlerce kadın, “Rojava’da direnen kadınlara bin selam” sloganları eşliğinde yürüyerek, şiddetsiz ve savaşsız bir yaşam için mücadele vurgusunu yineledi.

Ege’nin Muğla, Aydın, Balıkesir, Manisa, Denizli illerinde de kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle alanlara çıktı. İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş düzenledi. Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan kadınlar, “Eşitlik, özgürlük ve laiklik için ayaktayız” yazılı pankart ile ÖSYM binası önüne doğru yürüyüşe geçti. “Şiddetiniz batsın kadınlar yaşasın”, “İtaat etmiyoruz hayatı istiyoruz”, “Yoksulluğa, işsizliğe karşı kadınlar örgütlü mücadeleye”, “Siz faşistleştikçe biz Arinleşeceğiz”, “Zaman Deniz olma zamanı” yazılı dövizler taşınan yürüyüşte , HDP İzmir İl binasına yönelik silahlı saldırı sonucu katledilen Deniz Poyraz’ın ile son süreçte tutuklanan TTB Merkez Yürütme Kurulu üyesi Şebnem Korur Fincancı’nın fotoğrafları taşındı.

Yürüyüş boyunca sık sık “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Jin, jiyan, azadi”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Rojava’da direnen kadınlara bin selam”, “Kimyasal silah insanlık suçudur”, “Biji berşwada jinan” ve  “Dünya yerinden oynatacağız ” sloganları attı. Yürüyüşe HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ile HDP İzmir il binasında katledilen Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz da katıldı.

Kürtçe ve Türkçe okunan açıklamayı İKP adına Aylin Aker, Eren Sayan ve Emine Bozdağ okudu.

SAVAŞ VURGUSU

Faşist diktatörlüklere karşı dayanışmanın, mücadelenin, direnişin simgesi haline gelen Mirabal Kardeşler’in bugün Türkiye ve dünyada kadınların özgürlük mücadelesinde yaşadığı belirtilen açıklamada, ” Tek adam kaybediyor, kaybettiğini gördükçe savaş politikalarına sarılıyor. Kadınlara bütçeden ayrılmayan pay, silahlanmaya savaşa, aktarılıyor. Savaş politikaları en çok kadın ve çocukları hedef alıyor. Mülteci kadınlar vahşi koşullarda çalışmak zorunda bırakılıyor. Siyasiler tarafın sistematik şekilde hakarete uğruyor ve taciz ediliyor. Kürt kadınlar hedefe konuluyor, özgür basın emekçisi Nagehan Akarsel, Deniz Poyraz başta olmak üzere kadınlar katlediliyor. Seçim politikalarının bir parçası olarak halkların üzerine bomba yağdırılıp toplum terörize ediliyor. Bu savaşta yine en çok kadın ve çocuklar zarar görüyor” denildi.

JİN, JİYAN, AZADİ

Örgütlenme vurgusu yapılan açıklamada “Bizi sadece ‘kutsal aile’ içinde tanımlayan gerici politikalardan güç alan erkek şiddeti gösteriyor ki tek adamıyla, yandaş medyasıyla, polisiyle, mahkemesiyle örgütlenmiş erkek egemen devlete karşı en büyük gücümüz örgütlülüğümüz. Eşitlik ve özgürlük, laiklik ve barış  için örgütlü mücadele dışında bir seçeneğimiz yok. Bizi korkutmaya, sindirmeye, yaşamdan izole etmeye çalışanlara bir kez daha bu sokaklarda meydan okuyoruz. İran’da faşist molla rejimi tarafından Jinna Amini’ nın katledilmesiyle başlayan özgürlük mücadelesiyle bir kez daha yükselen ve dünyanın her yerinde yankılanan sesi duyuyor ve büyütüyoruz ve Jin, Jiyan, Azadi diyoruz” ifadeleri yer aldı.

Konuşmaların ardından Nagihan Akarsel, Jina Emini, Berivan Altan, Hande Kader, Gülistan Doku ve Deniz Poyraz’ın hikayelerinin anlatıldığı canlı performans sergilendi. Açıklama halayların yanı sıra “Rojava’da direnen kadınlara bin selam” ve “Jin, jiyan, azadi” sloganlarıyla son buldu.

DENİZLİ’DE ROJAVA’YA SELAM

Denizli’de de Kadınlar Birlikte Güçlü Denizli, Candoğan Parkı’nda bir araya gelerek Çınar Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. “Birlikte değiştireceğiz şimdi kadın zamanı”, “Saçımızın teline, haklarımıza, özgürlüğüze sahip çıkıyor, direnişi büyütüyoruz” ve “Bir kadın dünyayı değiştirebilir. Jin, jiyan, azadi” pankartlarının açıldığı açıklamada sık sık kadın dirineşine dair sloganlar atıldı. Basın metnini okuyan Denizli Kadınlar Birlikte Güçlü üyesi Ebru Koç, “Tüm saldırılara rağmen dünden bugüne dayanışmanın gücüyle çoğalan, güçlenen, örgütlülüğe dönüşen ve iktidarları sarsan kadın mücadelesi inancımızı büyütüyor. İran’da ‘Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsiniz’ diyerek sokakları isyan alanlarına çeviren, Rojava’da DAİŞ karanlığına direnen, Arjantin’de ‘bir kişi daha eksilmeyeceğiz’ diyerek adliye binasını ateşe verenleriz. Kürtaj yasaklarına karşı Polonya’da, ABD’de ‘benim bedenim benim kararım’ diyen milyonlarız. İsyan ediyoruz, örgütleniyoruz ve mücadele ediyoruz. Bir kişi daha eksilmemek için, bize sınırlar çizmeye çalışanlara ‘fıtratımızda özgürlük var!’  diyoruz” ifadelerini kullandı.

MANİSA

Manisa Kadın Platformu, 25 Kasım’da Manolya Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan Ayşe Dubaz, “Erkek egemen düzeninin politikalarını söylem ve uygulamalarını teşhir edecek, tacizin, mobbingin, şiddetin tüm biçimlerine karşı evde, sokakta, işyerlerimizde mücadeleyi daha da yükselteceğiz. Baskılara boyun eğmiyor, kadın katliamlarına, savaşlara, yoksulluğa, militarizme, homofobiye, doğa ve yaşam alanlarımızın talanına karşı direnişlerde en önde yer alıyoruz. Bir kişi daha eksilmemek için, bize sınırlar çizmeye çalışanlara ‘fıtratımızda özgürlük var!’ demek için 25 Kasım’da alanlardayız” diye konuştu.

MUĞLA

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği de Tepecik Camii Meydanı’ndan Kadın Ağacı’na kadar Feminist Gece yürüyüşü düzenledi. “Şiddetsiz bir yaşamı feminist mücadele yaratacak” pankartı açılan açıklamada “Dayanışma sokaklarda, vazgeçmiyoruz”, “Dik duran kadınlara hepinizi alıştaracağız” ve “Haklı şiddet yoktur” dövizleri taşındı. Basın açıklamasını okuyan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nden Zeynep Dinçer, “Kadınlar birlikte, birlikte güçlü diyoruz ve söylemeye, bir araya gelmeye, mücadeleyi şartlar ne olursa olsun sürdürmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

Muğla’da ayrıca Menteşe, Datça ve Fethiye ilçelerinde de kadınlar şiddete karşı sokağa çıkarak yürüyüş gerçekleştirdi.

AYDIN

Aydın’da da kadınlar Kadın Dayanışma Platformu çağrısıyla Aydın Kent Meydanı’nda bir araya geldi. “Eşit, özgür, şiddetsiz ve sömürüsüz bir yaşam için isyandayız” pankartı açılan açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Kadın Dayanışma Platformu adına okunan metinde “Rojava’da DAİŞ karanlığına direnen, Arjantin’de “bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diyerek adliye binasını ateşe verenleriz. Kürtaj yasaklarına karşı Polonya’da, ABD’de ‘benim bedenim benim kararım’ diyen milyonlarız. “İstanbul Sözleşmesi bizimdir!” diyerek Türkiye’nin tüm kentlerinde sokakları terk etmeyenleriz. ‘İtaat et, rahat et!’  diyenlere inat, isyan ediyoruz, örgütleniyoruz ve mücadele ediyoruz. Baskılara boyun eğmiyor, kadın katliamlarına, yoksulluğa, militarizme, homofobiye, doğa ve yaşam alanlarımızın talanına karşı direnişlerde en önde yer alıyoruz” diye belirtildi.

Slogan ve erbaneler eşliğinde program devam ederken, sanatçı Zelal Ünzile şarkısını söyledi.

Aydın’da ayrıca Didim ve Kuşadası ilçelerinde de kadınlar şiddete karşı yürüyüş düzenledi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.