en iyi rulet siteleri
Efrîn’de yaşamını yitirenler anıldı

Efrîn’de yaşamını yitirenler anıldı

Efrîn’e yönelik saldırıların yıl dönümünde Federe Kurdistan Bölgesi’nde yaşamını yitirenler için anma töreni düzenlendi.

ABONE OL
Ocak 21, 2023 19:30
Efrîn’de yaşamını yitirenler anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Efrîn’e yönelik saldırıların yıl dönümünde Federe Kurdistan Bölgesi’nde yaşamını yitirenler için anma töreni düzenlendi. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin Federe Kurdistan Bölgesi temsilcileri, Süleymaniye’de bulunan Milano Salonunda aralarında kurum ve parti temsilcilerinin katılımıyla Türkiye’nin Efrîn saldırılarının 5’inci yıl dönümüne ilişkin etkinlik düzenledi. Saldırılarda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının asıldığı salonda kentte dair verilen zararın da anlatıldığı fotoğraflar yer aldı. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi adına konuşma yapan Evin Swêda, “Efrîn’de 5 bölgede 22’den fazla kamp kuruldu. Demografik değişimin bir sonucu olarak, yaklaşık 300 bin Kürt evlerinden çıkarıldı ve yerlerine yüzde 30’u Türkmen ve yüzde 5’i Filistinli olmak üzere 500 binden fazla çete ve aileleri yerleştirildi. Bu 5 yıl boyunca her türlü saldırı ve vahşi eylem gerçekleştirildi. Sonuç olarak 129’u kadın olmak üzere 663 kişi katledildi, 243’ü kadın olmak üzere 8 bin 644 kişi kaçırıldı. 78 tarihi tepe ve antik mekandan 59’u yağmalandı ve yok edildi. Türk devleti Efrîn’in doğasını yağmaladı. 367 binden fazla zeytin ağacı kesildi, 13 bin 500 ağaç ve 12 bin hektar arazi yakıldı” dedi. 
 
Evin Swêda, Efrîn’in özgürleştirilmesi için mücadelelerinin süreceğini ifade etti. 
 
Türkiye ve paramiliter güçlerin saldırılarını anlatan sinevizyon gösteriminin yapıldığı etkinlikte gelen mesajlar da okundu. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.