en iyi rulet siteleri
DTK’den Süleymaniye’deki katliamlara karşı mücadele çağrısı
  • Rojev
  • Güncel
  • DTK’den Süleymaniye’deki katliamlara karşı mücadele çağrısı

DTK’den Süleymaniye’deki katliamlara karşı mücadele çağrısı

Federe Kurdistan Bölgesi’nde gerçekleşen katliamlara karşı mücadele çağrısı yapan DTK, “Lozan’ın yüzüncü yılında Kürt halkının umudunun kırılmasına izin verilmesin” dedi.

ABONE OL
Haziran 10, 2023 20:00
DTK’den Süleymaniye’deki katliamlara karşı mücadele çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Federe Kurdistan Bölgesi’nde gerçekleşen katliamlara karşı mücadele çağrısı yapan DTK, “Lozan’ın yüzüncü yılında Kürt halkının umudunun kırılmasına izin verilmesin” dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Federe Kurdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Mezopotamya İşçiler Derneği Üyesi Hüseyin Arasan’a ilişkin açıklama yaptı. 
 
Açıklamada,  “Bu faşist rejim KDP’nin yardımıyla yurtsever Kürt akademisyen, gazeteci ve siyasetçileri kendine hedef haline getirmiş. Son bir yılda bu tür saldırılardan 5 yurtsever Kürt katledildi ve bunlardan biri de akademisyen Nagihan Akarsel. KDP, Kurdistan’ın statüsünü koruyacağına, Federe Kurdistan’ı faşist rejime statü oluşturuyor.  Kurdistan bölgesini faşist Türkiye rejiminin bir kenti haline getirmiştir. Bu yüzden saldırıların önünü açarak, şahsi menfaatlerini koruyor. Kurdistan bölgesinde kullanılan kimyasal silah kullanımının ortağı olduğu için araştırılmasına izin vermedi” denildi.
 
‘TARİH BU YÜZ KARALIĞI YAZACAKTIR’
 
Mexmûr’a yönelik ablukaya da dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Faşist rejim, hava saldırılarıyla KDP eliyle Şengal’in statüsüz kalmasını ve Mexmur’a uyguladığı ambargoyla burayı boşaltmak istiyor. Aynı durum Rojava’da da geçerlidir. Bu saldırılara sessiz kalan parti, kurumların yurtseverlikleri de KDP sınırlarında askıda kalmıştır. Kurdistan’ın her yeri Kürtlerin varlığıdır. Tarih bu yüz karalığı yazacaktır.”
 
YETKİLİLER GÖREVE ÇAĞIRILDI
 
Saldırının kınandığı açıklamada, “Hüseyin Arasan’ın ailesine ve Kürt halkına başsağlığı diliyoruz. Bütün Kürt partileri ve kurumlarına da çağrımızdır; bu saldırılara karşı kararlı bir şekilde durmalıdırlar. Lozan’ın yüzüncü yılında Kürt halkının umudunun kırılmasına izin verilmesin. Yine insan hakları örgütlerini, demokrasi güçlerini ve Birleşmiş Milletler’i, uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı bu saldırılara karşı göreve çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.