en iyi rulet siteleri
Dîlok ve Mereş’te 40’ıncı gün anması
  • Rojev
  • Güncel
  • Dîlok ve Mereş’te 40’ıncı gün anması

Dîlok ve Mereş’te 40’ıncı gün anması

Depremin 40’ıncı günü dolayısıyla İslahiye ve Elbistan’ı ziyaret eden HDP’li heyetler, el ele verip hep birlikte yaraları sarma sözü verdi.

ABONE OL
Mart 17, 2023 12:00
Dîlok ve Mereş’te 40’ıncı gün anması
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DÎLOK / MEREŞ – Depremin 40’ıncı günü dolayısıyla İslahiye ve Elbistan’ı ziyaret eden HDP’li heyetler, el ele verip hep birlikte yaraları sarma sözü verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin 40’ıncı günü dolayısıyla Dîlok’un İslahiye, Mereş’in ise Elbistan ilçelerinde çadır ve mezarlıkları ziyaret etti. 
 
DÎLOK 
 
İslahiye’deki anmaya, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Êlih Milletvekili Necdet İpekyüz ile HDP Dîlok Eşbaşkanları Ayten Kaya ve Avni Binici katıldı. İlk önce mezarlık ziyaretinde bulunan heyet, burada yakınlarını yitiren ailelerle bir araya geldi. Daha sonra halkın kaldığı çadırları ziyaret eden heyet, yurttaşların sorunlarını dinledi. Burada konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Bir kez daha 40’ıncı günde sizlerin acılarını paylaşmak istedik. Acılar paylaşıldıkça hafifler bunu biliyoruz. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailelerimize ve halkımıza da baş sağlığı diliyoruz” dedi. 
 
MEREŞ
 
Depremin merkez üssü Elbistan’da da lokma dağıtılarak, depremde yaşamını yitirenler anıldı. Elbistan’daki anmaya, HDP Êlih Milletvekili Feleknas Uca ve HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen katıldı. Anmada, ilk olarak lokma duası okunarak, çerağ yakıldı. 
 
Ardından burada konuşan HDP’li vekil Uca, “40 gün geçti ama yaraya derman yok. Değil 40 gün 400 gün geçse bile bu yarayı unutmayacağız. Hepimizin yarası ve amacı bir. Yaraları hep birlikte saracağız. Kimseden bir beklentimiz yok. Çadır ve kan satan Kızılay’dan beklentimiz yok” dedi. 
 
Uca’nın ardından konuşan HDP’li Zeynel Özen de şunları belirtti: “Kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşüm yapıldı. Toplanma alanlarına AVM’ler yapıldı. Bugün depremde ölen insanların katili bu zihniyettir. İnsanlarımız enkazın altında diri diri can verdi. Bu felaketten çıkmanın tek yolu yardımlaşma ve dayanışmadır.”
 
Konuşmaların ardından yakılan çerağlar söndürülerek, lokma dağıtıldı.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.