en iyi rulet siteleri
Devrimci Parti Genel Başkanı Öneren: Özgürlük sokak mücadelesinde
  • Rojev
  • Politika
  • Devrimci Parti Genel Başkanı Öneren: Özgürlük sokak mücadelesinde

Devrimci Parti Genel Başkanı Öneren: Özgürlük sokak mücadelesinde

Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, özgürlüğün sokak mücadelesinde olduğunu belirterek, yeni süreçte 3. Yol perspektifiyle mücadele hattını öreceklerini vurguladı.

ABONE OL
Haziran 12, 2023 06:32
Devrimci Parti Genel Başkanı Öneren: Özgürlük sokak mücadelesinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, özgürlüğün sokak mücadelesinde olduğunu belirterek, yeni süreçte 3. Yol perspektifiyle mücadele hattını öreceklerini vurguladı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), seçimlerin ardından yeni dönem yol haritasını belirlemeye dönük süreci başlattı. Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) toplantılarının ardından yerel yönetimler toplandı. Partili yetkililer, yapılan tartışmalar ve toplantıların ardından kongre sürecine girileceğini belirtiyor. HDP bileşenlerinden Devrimci Parti’nin Genel Başkanı Elif Torun Öneren, yeni yapılanma sürecine dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
Elif Torun Öneren
 
‘FAŞİZM SANDIKLARLA GİTMEYECEK’
 
AKP-MHP’nin devletin bütün imkanlarını kullanarak seçime girdiğini belirten Öneren, alınan sonuçların çoğunluğun tercihi olmadığını söyledi. İktidarın geçen dönemlere göre oy kaybettiğini dile getiren Öneren, “Bu nedenle iktidar da seçim de meşru değildir. Bunun herkesin bilmesi gerekir. Biz sosyalistler olarak faşizmin seçim sandıklarıyla gitmeyeceğini biliyoruz. Kitlelerin her şeyden önce bunu kavraması gerekiyor” dedi. Öneren, “düzen muhalefetinin” halkı sokaktan uzak tutan bir yanılgı içerisinde olduğuna işaret ederek, “Eğer halka sokaklar işaret edilseydi sonuçlar da çok farklı olurdu diye düşünüyorum” diye kaydetti. 
 
YENİ DÖNEMİN RUHU
 
Özgürlüğün sokak mücadelesinden geçtiğinin altını çizen Öneren, yeni dönemde “Gezi ruhuyla” hareket edeceklerini dile getirdi. Öneren, “Gezi ruhu hala iktidarın korkulu rüyasıdır. Gezi bize hala yol gösterir durumda. Bunu insanlara anlatmalıyız. Daha da zor bir süreç bizi bekliyor. Kadın düşmanlığının tüm gücüyle arttığını görüyoruz. Bu saldırılara karşı kadın örgütlülüğünü güçlendirerek ve yan yana durarak mücadele edeceğiz” dedi.
 
Birleşik mücadelenin geniş ve kapsayıcı bir düzeyde örülmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan Öneren, “Tek yol birleşik devrimci mücadele hattından geçmektedir. Bunu ön plana çıkarmalıyız ve asla mücadelemizden geri adım atmamalıyız. Eğer bunu oluşturamazsak mecliste var olan Hür Dava Partisi gibi yapıların ve zihniyetlerin daha da güçleneceği açıktır. Bundan dolayı faşizmi durdurma hedefli çalışmak yerine, faşizmi tarihin çöp sepetine gönderme hedefli mücadelemizi yürütmeliyiz” diye belirtti.
 
ÜÇÜNCÜ YOL PERSPEKTİFİ
 
Öneren, Üçüncü Yol perspektifi temelinde birleşik mücadele hattını öreceklerine işaret ederek, şunları söyledi: “Şu anda Yeşil Sol Parti’de birçok toplantı yapılıyor ve bu toplantılar sonucunda biz de birleşik bir yol haritası çizeceğiz. Bu yol haritaları mutlaka görünür olan ve ortak akılla, ortak mücadeleyle yola çıkacağımız bir yol haritası olacak. Biz zaten yıllardır faşizme karşı mücadele eden bir partiyiz ve buna karşı da birçok bedel ödedik. Gerekirse yine bedel ödemeye hazırız.”
 
DEVRİMİN ÖZNESİ: KADINLAR 
 
Erkek egemen politikalara karşı kadınların hep en önde olduğunu dile getiren Öneren, “Bunu en başta Kürt kadınları sağlamıştır. Rojava devrimine baktığımızda bir kadın devrimidir ve kadın mücadelesine örnektir. Türkiye coğrafyasına baktığımızda eğer bir devrim olacaksa bunun öncülüğünü kadınlar yapacaktır. Mevcut tabloya bakıldığında kadınlar ve kadın kazanımlarına çok fazla saldırı olacak ama kimse bizim mücadele azmimizi durduramaz. Türkiye’de yapılacak devrim ve sosyalizm mücadelesinin öznesi kadınlar olacaktır” ifadelerini kullandı. 
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a dönük saldırılara değinen Öneren, bu saldırıların erkek egemen zihniyetin “kirli politikaları” olduğunu vurguladı. Seçimde yaşanan eksikliklerin bir kadın eş başkana yüklenmesinin kabul edilemez olduğunu dile getiren Öneren, şöyle devam etti: “Biz HDP bileşenleri olarak şunu vurgulamak isteriz; Hür Dava Partisi’ni daha çok hedefi haline geleceğimiz bir sürece girdiğimizi belirtmek istiyorum. Pervin Buldan’a yönelik linç kampanyasında kadınları hedefleştiren, tartıştıran bir akıl var. Bu aklı asla kabul etmiyoruz. Ama bu akıl şu anda ne yazık ki mecliste. Pervin Buldan nezdinde bugüne kadar tartıştırılan tüm kadınlarla dayanışma içerisinde olduğumuzu ve geriye adım atmayacağımızın buradan sözünü veriyoruz.”
 
MA / Esra Solin Dal
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.